hala namiotowa na wymiar
Baza wiedzy

Hala namiotowa na wymiar: jak realizujemy hale na indywidualne zamówienie?

Interesują Cię hale namiotowe wznoszone "na wymiar"? Sprawdź indywidualne podejście Łukasiuk i elementy, które możesz dostosować!

W tej publikacji — spis treści:
1. Hale szyte na miarę – indywidualne podejście
2. Czym jest indywidualne podejście do projektu?
3. Wymiary
4. Izolacja
5. Stolarka otworowa
6. Wyposażenie
7. Posadzki
8. Czas realizacji

Proces powstawania hali namiotowej jest uzależniony od preferencji i potrzeb klienta. Jako producent hal namiotowych z wieloletnim doświadczeniem do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, pamiętając o tym, że hala musi być bezpieczna i funkcjonalna. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nasze hale namiotowe są wyjątkowe.

Hale szyte na miarę – indywidualne podejście

Indywidualne podejście do klienta i jego zamówienia towarzyszy nam od samego początku realizacji projektu. Dowodem na to jest fakt, że klient ma do wyboru dwie formy współpracy z firmą Łukasiuk.
hale szyte na miarę - indywidualne podejście

  • Pierwsza z nich to tzw. forma standardowa. W tym przypadku, inwestor musi się liczyć z kilkoma obowiązkami, których musi dopilnować na własną rękę. Po pierwsze, klient jest zobowiązany do skompletowania dokumentów, które są wymagane między innymi podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę. Jako wykonawca oferujemy – w tej formie współpracy – wykonanie prac budowlanych powyżej gruntu oraz wykonanie części konstrukcyjnej projektu architektoniczno-budowlanego.
  • Drugim, bardziej rozwiniętym modelem współpracy jest tzw. forma kompleksowa. Realizację rozpoczynamy od wspólnego opracowania koncepcji obiektu. Na podstawie stworzonego projektu architektoniczno-budowlanego (firma Łukasiuk opracowuje również tylko część konstrukcyjną) prowadzone są prace budowlane. Tym razem od samego początku czuwamy nad nimi jako wykonawca. Ponadto firma Łukasiuk może wystąpić ze stosownymi wnioskami formalnymi koniecznymi do rozpoczęcia budowy.

Wybór formy współpracy jest uzależniony od potrzeb i możliwości klienta. Na formę standardową często decydują się inwestorzy, którzy posiadają zaplecze technologiczne pozwalające na przeprowadzenie takich prac jak zagospodarowanie gruntu czy wykonanie fundamentów. Coraz większa liczba inwestorów decyduje się jednak na kompleksową formę współpracy, pozostawiając większość obowiązków na barkach naszych specjalistów.

Najważniejszym dokumentem, o który należy się postarać, jest oczywiście pozwolenie na budowę. Do wniosku o takie pozwolenie należy dołączyć m.in.: projekt zagospodarowania terenu, projekty branżowe, dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz uzgodnienia w zakresie warunków dostawy mediów.

Newralgiczny element wniosku, czyli projekt architektoniczno-budowlany składa się z dwóch podstawowych części:

  • Opisowej – na tę część składają się m.in.: przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego wraz z parametrami technicznymi; forma architektoniczna i funkcja obiektu budowlanego; układ konstrukcyjny obiektu budowlanego oraz schematy konstrukcyjne wraz z założeniami przyjętymi do obliczeń konstrukcji.
  • Rysunkowej – zawiera ona m.in. elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego oraz jego wyglądu zewnętrznego ze wszystkich widocznych stron; rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego; podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych; zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Czym jest indywidualne podejście do projektu?

Indywidualne podejście do realizowanej inwestycji to nie tylko możliwość wyboru formy współpracy. Klient ma realny wpływ na każdy element obiektu.

Wymiary

Nie można nie zacząć od gabarytów hali namiotowej. Jak sama nazwa wskazuje, gabaryty hal namiotowych na wymiar są dobierane w taki sposób, aby spełniały wymagania klienta. Łukasiuk posiada w swojej ofercie zarówno małe hale namiotowe, jak i duże obiekty. Nieograniczone możliwości w tym obszarze dają wiele opcji. Mowa tu m.in. o magazynach wysokiego składowania, które coraz częściej przybierają formę hal namiotowych.

Magazyn wysokiego składowania to rozwiązanie charakterystyczne dla nowoczesnego przemysłu. Dlaczego? Otóż bardzo często są to obiekty wysoko zautomatyzowane. Przepływ towarów jest wspierany przez zintegrowane systemy zarządzania. Ponadto wyposażenie takiego magazynu (m.in. dedykowane regały) zwiększają jego efektywność. 

Natomiast małe hale namiotowe znajdują zastosowanie np. w rolnictwie. Mogą służyć do magazynowania płodów rolnych lub narzędzi i maszyn rolniczych. Rolnicy coraz chętniej sięgają po hale namiotowe, rezygnując z uciążliwego wznoszenia budynków murowanych.

Izolacja

W ofercie Łukasiuk znajdują się zarówno hale namiotowe na wymiar nieizolowane, jak i izolowane (typu Thermo). Czym się różnią od siebie te warianty? Otóż pierwsza opcja składa się ze ścian obudowanych za pomocą blachy trapezowej bądź falistej. Dach jest wykonany z pojedynczej plandeki. W branżach, których produkty nie potrzebują specjalnych warunków składowania, magazyn namiotowy nieizolowany może działać efektywnie nawet podczas mroźnej zimy.

Hale namiotowe izolowane różnią się w swojej budowie od nieizolowanych. Ściany są pokrywane płytami warstwowymi. Składają się one z wełny mineralnej skalnej lub szklanej, znajdującej się między okładzinami. Taka budowa pozwala na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła wynoszącego około 0,38 W/(m2·K), a także umożliwia eksploatację obiektu przez cały rok, niezależnie od pogody.

Pokrycie dachowe w halach namiotowych niestandardowych (Thermo) to dach pneumatyczny. Jest to podwójna plandeka wypełniona powietrzem. Stałe ciśnienie między warstwami jest utrzymywane za pomocą wentylatora. Takie rozwiązanie pokrycia dachowego redukuje zjawisko skraplania się pary wodnej pod jego powierzchnią oraz zabezpiecza przed zaleganiem śniegu na dachu. Znacząco wpływa to na bezpieczeństwo i komfort eksploatacji obiektu.

Hale izolowane znajdują zastosowanie w wymagających branżach. Chodzi przede wszystkim o przemysł spożywczy. Składowanie owoców czy warzyw wymaga zachowania odpowiednich warunków (zarówno temperatury, jak i wilgotności). Hale typu Thermo spełniają te wymagania, dzięki czemu stają się ciekawą alternatywą dla budynków murowanych.

Stolarka otworowa

stolarka otworowa hal

Wśród elementów hali, wpływających wymiernie na jej funkcjonalność należy jeszcze wymienić stolarkę otworową. Zarówno okna, jak i bramy są dobierane zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez inwestora. Nie bez znaczenia jest tutaj branża, w której ma funkcjonować obiekt. 

Okna mogą występować w kilku wariantach: 

  • stałe,
  • rozwieralne,
  • uchylne,
  • rozwieralno-uchylne,
  • otwierane ręcznie,
  • automatycznie.

To samo dotyczy bram, które najczęściej występują w formie przesuwnej, harmonijkowej lub segmentowej.

Pamiętajmy również, że zastosowana stolarka otworowa ma wymierny wpływ na efektywność energetyczną obiektu. Tym bardziej dobór okien i bram musi być przemyślany, szczególnie dla hal izolowanych.

Wyposażenie

Od branży, w której ma funkcjonować hala namiotowa zależy też jej wyposażenie. Szeroki wybór wariantów rozpoczyna się już na etapie uzbrajania obiektu w instalacje branżowe i technologiczne. Podstawą jest oczywiście instalacje elektryczna i sanitarna. Ponadto konieczna jest odpowiednia wentylacja, zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić prawidłową krotność wymiany powietrza. Hala namiotowa może być też wyposażona w instalację pneumatyczną lub telekomunikacyjną.

Dla hal magazynowych niezbędne są odpowiednie regały, przenośniki, pojemniki, urządzenia przeładunkowe i dźwignicowe, maszyny pakujące oraz infrastruktura związana z automatycznym systemem zarządzania powierzchnią magazynową. Niezbędne może być zaplanowanie ramp i doków załadunkowych. 

Posadzki

Klient ma również wpływ na rodzaj posadzki zastosowanej w obiekcie. Najczęściej wykorzystuje się jeden z wariantów posadzek: 

  • Posadzki betonowe – utwardzane powierzchniowo za pomocą posypki korundowej.
  • Posadzki epoksydowe (żywiczne) – wyróżnia je odporność na działanie związków chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę (nawet do 110°C). W niekorzystnych warunkach mają skłonność do pękania.

Czas realizacji

czas realizacji hali

Mimo że każdy projekt jest rozpatrywany indywidualnie, hala namiotowa na zamówienie może powstać już w ciągu 90 dni.

Jest to niezwykle konkurencyjna opcja dla budynków murowanych, których proces wznoszenia jest bardziej złożony i czasochłonny. Trzeba zaznaczyć, że również cena hali na wymiar jest korzystniejsza niż koszt tradycyjnego budynku.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania