hala z płyty warstwowej - budowa
Baza wiedzy

Hala z płyty warstwowej: budowa, zalety i koszty — czy warto?

Hala z płyty warstwowej to ciekawa alternatywa dla budynku murowanego. Zobacz jak przebiega budowa, jakie są zalety i jakie czynniki kształtują koszt.

W tej publikacji — spis treści:
1. Jak powstaje całoroczna hala namiotowa?
2. Zastosowanie hal namiotowych z płyt warstwowych
3. Zalety hal namiotowych z płyt warstwowych
4. Ile kosztuje hala namiotowa z płyt warstwowych?
5. Czy warto inwestować w halę namiotową tego typu?

W ostatnich latach wielu przedsiębiorców szuka alternatywy dla budynków murowanych. Rozwiązaniem, które zapewnia porównywalną funkcjonalność i niższe koszty budowy są hale namiotowe. Ponadto, hale namiotowe wznoszone przy użyciu płyt warstwowych mogą być eksploatowane przez cały rok. Co jeszcze wyróżnia takie obiekty i jak przebiega ich montaż? Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji o halach namiotowych z płyt warstwowych.

Jak powstaje całoroczna hala namiotowa?

Jako Grupa Łukasiuk, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wypracowaliśmy schematy pracy, które pozwalają zoptymalizować czas wznoszenia obiektów i zapewniają najwyższą jakość oferowanych przez nas usług. Budowa hali z płyt warstwowych jest jednak złożonym procesem, który można przedstawić w kilku podstawowych krokach.

Forma współpracy

Jako Grupa Łukasiuk, oferujemy dwie formy współpracy z inwestorem:

  • 1. Forma  standardowa  – naszym obowiązkiem jest opracowanie koncepcji, projektów i montaż właściwy hali. Po stronie inwestora leży kompletowanie dokumentów, formułowanie wniosków, uzyskanie pozwoleń, nadzór inwestycji, wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji branżowych i zagospodarowanie terenu.
  • 2. Forma  kompleksowa  – nasze zadania to opracowanie koncepcji, projektów i montaż właściwy hali wraz z robotami ziemnymi. Natomiast kompletowaniem dokumentów, formułowaniem wniosków, uzyskaniem pozwoleń, nadzorem inwestycji, wykonaniem instalacji branżowych i zagospodarowaniem terenu zajmuje się inwestor.

Niezbędne formalności

Ze względu na swoją charakterystykę i przeznaczenie, hale namiotowe z płyt warstwowych (inaczej hale z płyty obornickiej), zazwyczaj wznosi się z myślą o dłuższej eksploatacji. W takim przypadku, niezbędne jest wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę hali z płyt warstwowych. Dokument taki składa się w Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym. Na wydanie pozwolenia oczekuje się maksymalnie 60 dni.

czas oczekiwania na pozwolenie
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • Projekt architektoniczno-budowlany – opracowany przez nas projekt zawiera część opisową (m.in. przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego, układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, podstawowe dane technologiczne, rozwiązania i sposób funkcjonowania zasadniczych urządzeń instalacji technicznych, dane techniczne obiektu budowlanego charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko) oraz część rysunkową (m.in. elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego, rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego).
  • Projekty branżowe (część z nich może zostać dostarczona podczas składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie).
  • Dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem w celach budowlanych.
  • Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy wydane przez wydział architektury urzędu miasta lub gminy).

Istnieje możliwość wzniesienia hali namiotowej bez pozwolenia na budowę. Taki obiekt można eksploatować maksymalnie 180 dni. Odbywa się to na podstawie zgłoszenia budowy w Urzędzie Miasta bądź Starostwie Powiatowym. Procedura ta jest mniej skomplikowana niż w przypadku starania się o pozwolenie na budowę.

Do takowego zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • Potwierdzenie o prawie do dysponowania gruntem w celach budowlanych.
  • Harmonogram i zakres planowanych robót.
  • Planowany okres eksploatacji obiektu, przed jego demontażem.
  • Informacje dodatkowe (rysunki projektowe, umiejscowienie obiektu na działce budowlanej).

Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu w okresie 21 dni od złożenia wniosku, można przystąpić do robót budowlanych. Taka alternatywa sprawdza się głównie w przypadku konieczności szybkiego wykonania inwestycji. Hale namiotowe z płyt warstwowych są zazwyczaj użytkowane dłużej niż 180 dni, dlatego tez istnieje możliwość przekształcenia obiektu wzniesionego na podstawie zgłoszenia, w pełnoprawną halę, którą można użytkować przez wiele lat.

Można to zrealizować poprzez złożenie wniosku o pozwolenie na budowę przed upływem 180 dni od dnia wzniesienia obiektu. Drugim sposobem jest demontaż hali i przeniesienie jej w inne miejsce (wystarczy nawet niewielkie przesunięcie). Jest to jednak problematyczny i kosztowny wariant, dlatego nie rekomendujemy takiego działania.

Prace budowlane

Roboty budowlane rozpoczynamy od prac ziemnych. Do tego etapu zalicza się m.in.:

  • Zerwanie warstwy organicznej wraz ze stabilizacją gruntu.
  • Wykopy.
  • Wykonanie odwodnienia.
  • Utylizację nieużytków.

Odpowiednio przygotowany teren jest podstawą do dalszych działań. Hale całoroczne są wykonywane z myślą o długoletniej eksploatacji, dlatego dbamy o każdy szczegół realizowanego projektu. Kolejnym krokiem jest wykonanie fundamentów. Hale namiotowe z płyt warstwowych najczęściej są wznoszone na fundamentach bezpośrednich, czyli przy zastosowaniu stop fundamentowych.

Po wykonaniu fundamentów, można przystąpić do wznoszenia konstrukcji stalowej hali. Obliczenia obciążeń statycznych i dynamicznych konstrukcji są wykonywane przez inżynierów Grupy Łukasiuk. Na tej podstawie, dobierane są poszczególne komponenty: słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne.

Zamontowana konstrukcja, to znak, że można przejść do kolejnego etapu wznoszenia izolowanej hali namiotowej. Jest to montaż dachu.

Budynki z płyt warstwowych, oferowane przez nas posiadają pokrycie z podwójnej plandeki pneumatycznej. Są to dwie warstwy plandeki, pomiędzy które wtłaczane jest ciepłe powietrze. Dzięki temu, z łatwością można kontrolować temperaturę wewnątrz obiektu. Co więcej, technologia ta zapobiega skraplaniu się pary wodnej.

Kolejnym krokiem jest montaż elementów, które sprawiają, że hale są funkcjonalne przez cały rok. Mowa tu o płytach warstwowych. Stosowane przez nas płyty z rdzeniem poliuretanowym, gwarantują  doskonałą izolacyjność termiczną . Ich współczynnik przenikania ciepła 0,38 W/(m2·K). Są to solidne komponenty o grubości 60 mm, dzięki czemu obiekty mogą być eksploatowane przez wiele lat, bez zauważalnej straty jakości i trwałości.

płyty warstwowe

Rozpatrując działanie hali namiotowej z płyt warstwowych pod kątem strat ciepła, bardzo ważną kwestią jest dobór stolarki otworowej. W przypadku okien, współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 1,1 W/(m2·K). Jest to niezmiernie ważny parametr stolarki okiennej montowanej w halach całorocznych. Oprócz okien, które zatrzymają ciepło wewnątrz hali, oferujemy również różne warianty technologiczne tych komponentów (m.in. okna stałe, rozwieralne, uchylne, rozwieralno-uchylne). Mogą one występować w wersji zautomatyzowanej lub ręcznej.

Analogicznie do stolarki okiennej, bramy montowane w halach całorocznych mogą być:

  • Przesuwne.
  • Harmonijkowe.
  • Segmentowe.

Ostatnimi krokami w montażu hali namiotowej są obróbki blacharskie, wykonanie posadzek i dobór instalacji technologicznych wg własnych preferencji i potrzeb klienta. Tutaj warto zaznaczyć, płyty warstwowe umożliwiają efektywne ogrzewanie wnętrza obiektu. Przy takiej technologii, straty ciepła będą znikome, co przełoży się na oszczędną eksploatację hali przez cały rok. Dlatego też, dobór instalacji grzewczej musi być przemyślany. Częstym wyborem są nagrzewnice (olejowe, węglowe, gazowe lub elektryczne) oraz promienniki ciepła.

Zakończenie budowy

Ukończenie prac budowlanych nie oznacza końca wykonywania dużego projektu, jakim jest hala namiotowa. Ostatnim krokiem jest zawiadomienie o zakończeniu budowy (dokument urzędowy składany przez inwestora bądź jego pełnomocnika do państwowej inspekcji sanitarnej, państwowej straży pożarnej i państwowego inspektoratu nadzoru budowlanego) oraz otrzymanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.

Zastosowanie hal namiotowych z płyt warstwowych

zastosowanie hal z płyt warstwowych

Hale z płyt warstwowych sprawdzają się przede wszystkim, jako ocieplane hale magazynowe. Możliwość utrzymywania stałej temperatury pozwala na nieograniczone składowanie różnorodnych produktów. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w branży spożywczej. Izolowane hale namiotowe są nowoczesnymi magazynami, często stosowanymi w zakładach przetwórczych. Utrzymywanie stałej temperatury wiąże się z kontrolowaniem wilgotności, co jest przydatne w branży papierniczej.

W obiektach wykonanych z płyt warstwowych, można także stworzyć przyjazny mikroklimat dla zwierząt. Dlatego hale proponowane przez Grupę Łukasiuk zyskały uznanie w rolnictwie, jako obiekty dedykowane do hodowli trzody czy też drobiu. Nowoczesne rolnictwo, wymaga nieszablonowych rozwiązań w obszarze składowania plonów rolnych. W tym aspekcie, hale namiotowe z płyt warstwowych można nazwać najnowszym trendem, który jest coraz częściej stosowany w gospodarstwach rolniczych. Główny powodem takiego zjawiska jest przywołana wcześniej możliwość utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności. Ponadto, można dostosować ich wyposażenie w taki sposób, aby spełniały wszelkie normy.

Jako Grupa Łukasiuk, przez wiele lat działalności, wznosiliśmy obiekty całoroczne dla bardzo zróżnicowanych branż. Dlatego jesteśmy pewni, że mają one zastosowanie w takich przedsięwzięciach jak:

  • Stadniny i ujeżdżalnie koni.
  • Warsztaty samochodowe.
  • Garaże wielkopowierzchniowe.
  • Przemysł ciężki.
  • Hurtownie.
  • Centra logistyczne.
  • Imprezy okolicznościowe i eventy.
  • Ogrodnictwo.
  • Narzędziownie.
  • Sortownie odpadów.
  • Składy budowlane.
  • Myjnie samochodowe.

Zalety hal namiotowych z płyt warstwowych

Hale namiotowe posiadają szereg zalet, którymi przewyższają tradycyjne, murowane budynki. Jest to przede wszystkim krótki czas montażu.

Jako producent hal namiotowych, jesteśmy w stanie wznieść obiekt do 30 dni od rozpoczęcia prac. Jest to niezwykle korzystne dla inwestorów, którzy cenią swój czas lub po prostu mają potrzebę szybkiego powiększenia powierzchni magazynowych. Ponadto,  takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż budynki murowane , jednocześnie zachowując podobną funkcjonalność i żywotność.

Poprzez dobór dedykowanej stolarki otworowej i instalacji branżowych, hale namiotowe można nazwać bardzo uniwersalnymi obiektami, czego dowodem są wyżej wymienione, liczne zastosowania. Hale te są też mobilne, ze względu na brak trwałego połączenia z gruntem.

Powyższe zalety dotyczą wszystkich, oferowanych przez Grupę Łukasiuk rodzajów hal namiotowych. Obiekty całoroczne, wykonane z płyt warstwowych posiadają jednak dodatkowe cechy. Jest to przede wszystkim możliwość utrzymywania odpowiedniej temperatury wewnątrz hali. Ponadto, płyty warstwowe są bardzo dobrą izolacją akustyczną.

Ile kosztuje hala namiotowa z płyt warstwowych?

Na koszt budowy hali z płyt warstwowych składa się wiele czynników.

  • • Pierwszym z nich jest wymiar hali. Jako, że nie ma ograniczeń powierzchniowych oferowanych przez nas hal, każde zamówienie jest rozpatrywane indywidualnie.
  • • Duży wpływ na ostateczną cenę wznoszonej hali ma też forma współpracy podjęta przez inwestora. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, współpraca może być standardowa (z większym udziałem inwestora) lub kompleksowa (z mniejszym udziałem inwestora).
  • • Technologia wykonania hali, pozwalająca na całoroczną eksploatację sprawia, że są to obiekty nieco droższe niż hale nieizolowane. Nadal jednak jest to tańsza alternatywa dla budynków murowanych, a całoroczne, efektywne użytkowanie hali daje wymierne korzyści.

Czy warto inwestować w halę namiotową tego typu?

czy warto inwestować w halę?

Rozwój ekonomiczny i technologiczny przedsiębiorstwa opiera się na stosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań. Dlatego też, nikogo nie dziwą już hale namiotowe, wzniesione przy dużych zakładach przemysłowych, marketach budowlanych czy nowoczesnych gospodarstwach rolniczych. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie wszystkie aspekty postępu. Jest oszczędne, funkcjonalne i gwarantuje długoletnią eksploatację.

Czy warto postawić na hale namiotowe z płyt warstwowych Grupy Łukasiuk? Odpowiedź brzmi: tak. Potwierdzeniem jest nasze portfolio i setki zadowolonych klientów w całej Polsce.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania