hala namiotowa pneumatyczna
Baza wiedzy

Hale namiotowe pneumatyczne (z pompowanym dachem): zalety, zastosowania i cena

Hale pneumatyczne namiotowe to rozwiązanie z pompowanym dachem, które świetnie sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest kontrola temperatury i wilgotności przez cały rok.

W tej publikacji — spis treści:
1. Specyfika hali z pompowanym dachem
2. Zalety hali namiotowej z dachem pneumatycznym
3. Zastosowanie hal namiotowych z pompowanym dachem
4. Cena namiotu pneumatycznego

Współcześni przedsiębiorcy bardzo cenią sobie uniwersalność. Dlatego też często wybierają rozwiązania logistyczne, technologiczne i infrastrukturalne, które sprawdzają się w zróżnicowanych warunkach. Do takich rozwiązań z pewnością należą hale namiotowe z dachem pneumatycznym oferowane przez Grupę Łukasiuk.

Wariant hali pokrytej podwójną plandeką daje szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu zyskał zaufanie przedsiębiorców w całej Polsce. Przedstawiamy specyfikę takich obiektów i wyjaśniamy, jak działa hala pneumatyczna.

Specyfika hali z pompowanym dachem

pompowany dach w hali

Dach pneumatyczny montuje się w halach namiotowych izolowanych (Thermo). Technologia ich wznoszenia jest bardzo zbliżona do hal nieizolowanych, jednak występują tutaj pewne różnice.

To, co łączy oba warianty hal, to między innymi:

  • Fundamenty – do wznoszenia dowolnego typu hal, zazwyczaj stosuje się fundamenty bezpośrednie. Stopy fundamentowe są doskonałą podstawą dla konstrukcji hali. Stopy fundamentowe są wykonywane z betonu lub żelbetu oraz zbrojone zgodnie z wytycznymi konstruktora.
  • Konstrukcja stalowa – stanowi szkielet hali. W jej skład wchodzą takie elementy jak: słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Poszczególne komponenty są cynkowane, co chroni je przed inwazyjnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Stolarka otworowa – dobierana zgodnie z wytycznymi inwestora oraz dopasowana do funkcji, którą będzie spełniała hala. Zarówno okna jak i bramy mogą występować w różnych wariantach.
  • Posadzki – cementowe, betonowe lub epoksydowe. Ich rodzaj zależy także w dużej mierze od profilu działalności hali. Wszystkie trzy rodzaje mają swoje zalety, które sprawdzają się w różnorodnych branżach.
  • Dodatkowy osprzęt – instalacje technologiczne i branżowe oraz infrastruktura pomocnicza są dobierane wg wytycznych inwestora. Nowoczesne hale namiotowe mogą być wręcz inteligentnymi obiektami z w pełni zautomatyzowaną infrastrukturą.

Główną różnicę między halą nieizolowaną a izolowaną stanowi poszycie ścian zewnętrznych oraz oczywiście dachu.

Ściany zewnętrzne w halach izolowanych są wykonywane z płyty warstwowej, która posiada niski współczynnik przenikania ciepła. W halach nieizolowanych ściany są obudowane za pomocą blachy falistej lub trapezowej.

Newralgicznym elementem budowy hali pneumatycznej jest dach. Składa się on z podwójnej plandeki. Przestrzeń między plandekami jest wypełniona powietrzem. Ciśnienie w tej przestrzeni reguluje pompa. W wariancie nieizolowanym, pokrycie dachu jest wykonane z pojedynczej plandeki.

Zalety hali namiotowej z dachem pneumatycznym

zalety dachu pneumatycznego

Hala namiotowa całoroczna wyposażona w dach pneumatyczny daje duże możliwości w aspekcie kontroli warunków (temperatura i wilgotność) wewnątrz obiektu. Dach pneumatyczny jest doskonałą izolacją przed działaniem zmiennych temperatur zewnętrznych. Dzięki temu, możemy wyposażyć halę namiotową w nagrzewnice oraz klimatyzatory i utrzymywać zadaną temperaturę przez cały rok. Dach pneumatyczny redukuje straty ciepła do minimum. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uniknąć zjawiska skraplania się pary wodnej przy suficie hali.

Dach pompowany ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Specyficzny kształt dachu sprawia, że na jego powierzchni nie gromadzi się śnieg. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo podczas eksploatacji hali oraz jest po prostu praktyczne, gdyż nie ma potrzeby odśnieżania dachu.

Zastosowanie hal namiotowych z pompowanym dachem

Jak już wcześniej wspomniano, hale namiotowe pneumatyczne są niezwykle uniwersalnymi obiektami. Mogą wydajnie funkcjonować praktycznie w każdej branży. Gwarancją tego jest  wiedza i doświadczenie naszych inżynierów , którzy potrafią dostosować projekt do najbardziej wymagających zastosowań.

Hale magazynowe w przemyśle spożywczym

Magazyny przeznaczone na wyroby spożywcze muszą być w stanie zapewnić produktom odpowiednie warunki. Przemysł spożywczy jest bardzo wymagającą branżą. W zależności od rodzaju, produkty spożywcze mają specyficzne wymagania dotyczące temperatury i wilgotności składowania. Do tego dochodzą restrykcyjne wymogi sanitarne.

Hala namiotowa z dachem pneumatycznym jest doskonałym rozwiązaniem dla producentów artykułów spożywczych. Przede wszystkim, daje możliwość utrzymania zadanej temperatury i regulacji wilgotności (m.in. poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej).

Co więcej, hale namiotowe są wykorzystywane jako zadaszenia i pewnego rodzaju obudowy dla chłodni i mroźni.

Hale magazynowe dla rolnictwa

W tym przypadku, sytuacja wygląda analogicznie do powyższej. Płody rolne są jeszcze bardziej wymagające pod względem temperatury i wilgotności niż gotowe wyroby spożywcze.

płody rolne

Często zdarzają się przypadki, że całoroczne plony są tracone przez zbyt dużą wilgotność. Najczęściej wynika to z procesów gnilnych, które w nieodpowiednich warunkach zachodzą bardzo intensywnie.

Hale pneumatyczne sportowe

Także w branży sportowej oraz rekreacyjnej rośnie zainteresowanie halami namiotowymi z dachem pneumatycznym. Niskie straty ciepła i możliwość utrzymywania odpowiedniej temperatury jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem dla właścicieli obiektów organizujących rozgrywki sportowe.

Hale namiotowe pneumatyczne mogą być zadaszeniem dla kortów tenisowych czy też boisk dla dyscyplin zespołowych. Dzięki temu, rozgrywki mogą być prowadzone przez cały rok.

Namioty całoroczne stanowią też użyteczny wariant dla infrastruktury pomocniczej. Mogą być tymczasowymi szatniami, magazynami sprzętu sportowego oraz zapleczami socjalnymi. Analogicznie można potraktować wszelkie eventy kulturalne.

Koncerty, festyny oraz pokazy często wymagają rozbudowanego zaplecza. Dzięki możliwości szybkiego montażu i demontażu hale namiotowe sprawdzają się także jako infrastruktura wydarzeń tymczasowych.

Hale pneumatyczne w branży usługowej

Właściciele marketów budowlanych, poszukując innowacyjnych rozwiązań, również decydują się na hale pneumatyczne. Coraz częściej przy tego typu sklepach pojawiają się obiekty z artykułami ogrodniczymi.

Hala namiotowa w tym przypadku jest dużo praktyczniejszym rozwiązaniem niż tradycyjny budynek murowany.

Dlaczego? Przede wszystkim są to obiekty mobilne, które mogą działać w określonych sezonach. Największą zaletą w tym przypadku jest to, że sprzedawca może utrzymywać temperaturę, gwarantującą komfort klientom oraz spełniającą wymagania składowanych produktów.

Cena namiotu pneumatycznego

Hale namiotowe całoroczne wymagają większych nakładów finansowych niż ich nieizolowane odpowiedniki. Wynika to głównie z kosztów materiałowych i nieco innej technologii montażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do hal nieocieplanych, dają inwestorowi komfort użytkowania przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Dobra izolacyjność obiektu pozytywnie wpływa także na koszt eksploatacji hali pneumatycznej.

Nie zapominajmy jednak, że cena hali pneumatycznej jest wciąż o wiele niższa niż budynku murowanego. Dodatkowo, tradycyjne budynki ustępują namiotom pneumatycznym w wielu aspektach. Mowa tu przede wszystkim o mobilności, która w przypadku budynków budowanych z pustaków jest niemożliwa do osiągnięcia.

Także czas wykonania hali namiotowej jest nawet do kilku razy krótszy. Uzyskuje się to poprzez uproszczoną technologię wnoszenia oraz możliwość realizacji inwestycji bez pozwolenia na budowę
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania