zabezpieczenie hali przed włamaniem
Baza wiedzy

Jak zabezpieczyć halę magazynową przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć halę przed włamaniem? Które elementy zapobiegają kradzieżom i są kluczowe? Sprawdź podpowiedzi!

W tej publikacji — spis treści:
1. Czynnik ludzki i nowe technologie
2. Monitoring i spółka
3. Istotne oświetlenie

Magazyn to miejsce, gdzie zwykle gromadzone są gotowe produkty przedsiębiorstwa lub też materiały, z których mają być wytworzone. W obu przypadkach, składowane towary stanowią dużą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze je zabezpieczyć

Każdy magazyn, bez względu, czy jest nim hala murowana, stalowa czy namiotowa, może stać się obiektem włamania. Dlatego też koniecznie powinien mieć swój sprawny system zabezpieczeń, na którym nie warto oszczędzać. Według fachowców, powinien on składać się z trzech powiązanych ze sobą elementów:

  • ochrony fizycznej,
  • ochrony technicznej,
  • a także elektronicznych systemów zabezpieczeń.

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, należy jednocześnie uwzględnić wszystkie te składniki. 

Czynnik ludzki i nowe technologie

Ochrona fizyczna to osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie lub w wynajętej agencji ochrony, które mają prawo do legitymowania osób, kontrolowania zawartości przenoszonych toreb, na ujęciu osób podejrzanych kończąc. Z kolei zabezpieczenia mechaniczne to nie tylko zamki czy kraty, ale przede wszystkim przegrody konstrukcyjne takie jak ściany, stropy, konstrukcje bram, itp.

To one decydują o czasie, jaki potrzebuje potencjalny intruz na wtargnięcie do wnętrza magazynu. Natomiast zabezpieczenia elektroniczne to zazwyczaj monitoring, ale również system sygnalizacji kradzieży oraz system kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy. W tym przypadku różnorodność stosowanych rozwiązań jest praktycznie nieskończona.

system bezpieczeństwa

Aby poprawnie zabezpieczyć magazyn przed kradzieżą z włamaniem, muszą zadziałać wszystkie składniki systemu bezpieczeństwa. Zabezpieczenie mechaniczne musi być tak dobrane, aby stawiało opór intruzowi do czasu, aż nie pojawi się ochrona fizyczna. Ta z kolei musi zostać powiadomiona o próbie wtargnięcia przez elektroniczne systemy zabezpieczeń.

Istotny jest także czas reakcji poszczególnych składników systemu. Gdy ochrona jest na miejscu czas reakcji będzie krótki, więc i zabezpieczenie mechaniczne może być relatywnie słabsze. 

Monitoring i spółka

Ważnym elementem systemu bezpieczeństwa jest monitoring. Ważne, aby obejmował on wszystkie kluczowe obszary otoczenia oraz wnętrza magazynu. Już samo zainstalowanie kamer bywa skutecznym „straszakiem” dla wielu kradzieży, a jeśli już do nich dojdzie, pozwala szybciej zidentyfikować sprawców. 

Konieczne są również blokady zamków oraz panel nimi sterujący. Bardzo wskazane jest, aby każde okno, wszystkie drzwi oraz bramy wjazdowe – wewnętrzne i zewnętrzne - miały zamek pozwalający na ich zamknięcie. Wówczas każde z nich stanie się kolejną barierą i utrudnieniem dla włamywacza. 

Często zdarza się, iż towar na magazynie chroniony jest jedynie zamkniętą bramą i drzwiami wejściowymi. Jest to zdecydowany błąd. Warto zadbać o to, aby oprócz solidnego zamka posiadały one również cyfrowy czujnik otwarcia przez specjalny kod, który uruchomi alarm.

Zastosowanie rozbudowanych systemów technicznej ochrony w rozległych obiektach magazynowych minimalizuje potencjalne straty i optymalizuje ilość potrzebnych pracowników ochrony fizycznej.

Istotne oświetlenie

Warto zadbać również o dobre oświetlenie magazynu. Lepiej oświetlone obiekty, są znacznie rzadziej wybierane przez złodziei. Jest to szczególnie istotne, gdy zainstalowany jest system telewizji przemysłowej, czyli monitoring. Może się bowiem okazać, iż słabo będzie widać osoby na nagranym materiale i w związku z tym będzie on bezużyteczny. Należy zatem zadbać aby wszystkie wejścia i wyjścia, parking oraz miejsca ładunku i rozładunku były dobrze oświetlone.

dobre oświetlenie hali

Również częste pojawianie się w magazynie osób z ochrony obiektu to bardzo dobry sposób na zmniejszenie strat spowodowanych kradzieżami. Dobrą praktyką jest także ograniczenie przejścia do konkretnych części magazynu poprzez zastosowanie tylko jednego wejścia. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszą kontrolę oraz skuteczny monitoring.

Dobre zabezpieczenie w cenie

Planując inwestycję, którą jest nowy magazyn, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z zabezpieczeniem obiektu przed kradzieżą. Dlatego też w wielu przypadkach warto mniej wydać na budowę samego obiektu, za to zainwestować więcej w sprawny system ochrony. Dobrym pomysłem jest wzniesienie nowoczesnej hali namiotowej, która jest zdecydowanie tańsza niż tradycyjne budynki służące do składowania towarów, a pod względem jakościowym i wydajnościowym, nie ustępuje budynkom murowanym.

Inwestor nie ponosi dużych kosztów wzniesienia obiektu, który jednocześnie zapewnia wysoki poziom ochrony. Natomiast wyposażając obiekt w świetnie działający system bezpieczeństwa, można w pełni skutecznie zabezpieczyć zawartość magazynu.   

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania