namioty przemysłowe
Baza wiedzy

Namioty przemysłowe: ceny, przeznaczenie i produkcja – co warto o nich wiedzieć?

Namioty przemysłowe to nowoczesne i funkcjonalne obiekty. Co wpływa na ich cenę, gdzie znajdują zastosowanie i w jaki sposób powstają?

W tej publikacji — spis treści:
1. Jak powstają namioty przemysłowe?
2. Przeznaczenie namiotów przemysłowych
3. Namioty przemysłowe a cena

Chcąc rozbudować infrastrukturę przedsiębiorstwa, coraz większa liczba inwestorów decyduje się na namioty przemysłowe (wynajem lub zakup). Są to uniwersalne obiekty, które spełniają wymagania nowoczesnej gospodarki i wymiernie wpływają na wydajność procesów zachodzących wewnątrz zakładu przemysłowego. Poniżej przedstawiamy charakterystykę takich obiektów oraz wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w namioty przemysłowe.

Jak powstają namioty przemysłowe?

Produkcja i wznoszenie namiotów przemysłowych to wieloetapowy proces. Grupa Łukasiuk, jako producent namiotów przemysłowych, na podstawie wieloletniego doświadczenia, opracowała przejrzysty i efektywny tok postępowania podczas realizacji projektu.

tok realizacji projektu

Przed przystąpieniem do projektowania przeprowadzamy wizję lokalną oraz wywiad potrzeb z inwestorem. Na podstawie uzyskanych informacji nasi inżynierowie mogą dostosować obiekt do wymagań i preferencji klienta. Następnie wszystkie zebrane informacje są adaptowane do projektu.

Składa się on z 3 części:

  • Projektu zagospodarowania terenu, który stanowi kompleksową dokumentację definiującą sposób wykorzystania dostępnej przestrzeni. W ramach tego projektu określa się granice działki oraz istniejące i planowane obiekty, a także infrastrukturę terenu, taką jak drogi, media czy tereny zielone. Dokumentacja obejmuje także plany dotyczące odprowadzania ścieków i układu komunikacyjnego.
  • Projektu architektoniczno-budowlany, który skupia się na aspektach estetycznych i funkcjonalnych hali. Ten fragment dokumentacji definiuje układ przestrzenny, formę architektoniczną, funkcje pomieszczeń, zastosowane materiały oraz kwestie techniczne i związane z ekologią.
  • Projektu technicznego, który jest zestawem dokumentów zawierających szczegółowe informacje techniczne dotyczące konstrukcji i funkcjonowania planowanego obiektu.

Na podstawie tak przygotowanego projektu można wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę (w początkowej fazie procedur, złożenie projektu technicznego nie jest wymagane. Po otrzymaniu pozwolenia, przystępujemy do prac budowlanych (po uprzednim zgłoszeniu rozpoczęcia prac).

Prace ziemnie

Pierwszym krokiem, przed przystąpieniem do montażu właściwego namiotu przemysłowego, jest odpowiednie przygotowanie gruntu.

W zakres prac ziemnych wchodzą takie operacje jak:

  • zerwanie warstwy organicznej,
  • wymiana i stabilizacja gruntu,
  • wykonanie odwodnienia terenu,
  • wykopy,
  • utylizacja nieużytków.

Prawidłowo przygotowany grunt to podstawa do bezpiecznego montażu namiotu przemysłowego.

Fundamenty

W większości przypadków dla namiotów przemysłowych przygotowywane są fundamenty bezpośrednie. Zazwyczaj składają się ze stóp fundamentowych. Mogą one być wykonane z betonu lub żelbetu (w zależności od jakości gruntu są one wylewane w wykopach oraz zbrojone dobranymi przez konstruktora prętami.) Jest to optymalne rozwiązanie dla tego typu obiektów. Gwarantuje stabilność i stosunkowo niskie koszty inwestycyjne.

Konstrukcja stalowa

Po przygotowaniu fundamentów, można przystąpić do wznoszenia konstrukcji stalowej.

W jej skład wchodzą następujące elementy:

  • słupy,
  • belki,
  • dźwigary,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

Wieloelementowe konstrukcje stalowe są produkowane w standardzie „RFA - ready for assembly”. Poszczególne elementy są cynkowane metodą zanurzeniową.

Obudowa ścian i dachu

Namioty przemysłowe występują w dwóch wariantach: ocieplanym oraz nieizolowanym. Rozwiązania te różnią się od siebie technologią obudowy ścian i dachu.

Namioty przemysłowe ocieplane są pokrywane dachem pompowanym, natomiast namioty przemysłowe nieizolowane posiadają dach składający się z pojedynczej plandeki.

Materiały stosowane do pokrycia namiotów przemysłowych Grupy Łukasiuk to atestowane tkaniny plandekowe PCV SATTLER 670g/m2 do 1300g/m2 oraz cynkowane i malowane blachy profilowane PRUSZYŃSKI 0.5mm i 0.7mm. Do obudowy ścian namiotu izolowanego wykorzystywane są płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym PRUSZYŃSKI 40mm do 160mm. W przypadku namiotów nieizolowanych jest to blacha trapezowa.

Wariant izolowany czyni z hali namiot przemysłowy całoroczny i umożliwia eksploatację obiektu przez cały rok.

Hale namiotowe, oferowane przez firmę Łukasiuk w tym wariancie, to hale: Thermo i Thermo Plus. Gwarantują one bardzo stabilne warunki wewnątrz, co jest nieodzowne w wielu sektorach współczesnego przemysłu. Pozwalają też skutecznie ogrzewać lub schładzać wnętrza, a tym samym dobrze oszacować związane z tym koszty energii.

Namioty magazynowe przemysłowe Thermo:

  • Wewnątrz obiektu, dzięki jego dobrej izolacyjności termicznej, inwestor jest w stanie kontrolować i sterować temperaturą.
  • Zadaszenie wykończone jest dachem pompowanym (wykonanym z podwójnej plandeki, gdzie przestrzeń między plandekami wypełniona jest powietrzem). Dach pompowany minimalizuje proces skraplania się pary wodnej wewnątrz obiektu przy gwałtownych zmianach temperatury. Jest też montowany pod optymalnym kątem nachylenia połaci, a to sprawia, że śnieg łatwiej samoistnie się zsuwa i nie tworzą się worki śnieżne.
  • Wariant Thermo Plus to wzmocniona hala Thermo. Stosujemy przy jej budowie nie tylko wysokiej jakości materiały termoizolacyjne, lecz dodatkowo instalujemy pod dachem pompowanym autorskie rozwiązanie – innowacyjny sufit technologiczny. Dzięki zastosowaniu podwieszki hale Thermo Plus są najcieplejszymi halami namiotowymi oferowanymi w Polsce. Tutaj ubytki ciepła są najmniejsze, jakie mogą wystąpić przy tego typu obiektach.

Stolarka otworowa

Izolacyjność termiczna hali ma również duży wpływ na rodzaj zamontowanej stolarki otworowej. Współczynniki przenikania ciepła dla okien i bram montowanych w namiotach izolowanych będą miały niższą wartość niż w przypadku stolarki w namiotach nieizolowanych.

stolarka otworowa hali

Standardowy współczynnik przenikania ciepła okien wynosi 1,1 W/(m2·K). Dla namiotów izolowanych jest to wartość graniczna, która nie powinna być przekroczona. Namioty z pokryciem w postaci pojedynczej plandeki oraz ze ścianami wykonanymi z blachy nie muszą spełniać aż tak restrykcyjnych zasad.

Istnieje wiele wariantów okien, które doskonale sprawdzają się w namiotach przemysłowych. Mogą to być okna:

  • stałe,
  • rozwieralne,
  • uchylne,
  • rozwierno-uchylne,
  • otwierane ręcznie,
  • otwierane automatycznie.

W przypadku bram, do wyboru mamy do wyboru opcję segmentową lub przesuwną. Zarówno rodzaj jak i gabaryty stolarki otworowej zależą od potrzeb inwestora i specyfiki danej branży.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie prowadzone w namiocie przemysłowym można podzielić na przyposadzkowe oraz ścienne. Ich zadaniem jest poprawa szczelności i estetyki poszczególnych elementów.

Posadzki

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i przeznaczenia namiotu przemysłowego, inwestor może wybrać jedną z trzech rodzajów posadzek. Popularnym rozwiązaniem są posadzki betonowe i cementowe. Inwestorzy coraz częściej sięgają również po posadzki epoksydowe.

Dodatkowe wyposażenie

Jak już wcześniej wspomniano, namiot przemysłowy może być  w stu procentach dostosowany do potrzeb inwestora  (proces personalizacji nie dotyczy namiotów przemysłowych używanych). Dotyczy to również dodatkowego wyposażenia obiektu. Mowa tu przede wszystkim o instalacjach branżowych i technologicznych (m.in. instalacje elektryczne, wentylacyjne czy też hydrauliczne).

Co więcej, namiot można wyposażyć w takie rozwiązania jak rampy przeładunkowe lub kanały przeglądowe. Istnieje także możliwość wydzielenia pomieszczeń socjalnych oraz składzików na narzędzia.

Przeznaczenie namiotów przemysłowych

przeznaczenie namiotów przemysłowych

Namioty przemysłowe oferowane przez Łukasiuk mają bardzo szeroką gamę zastosowań. Nie dziwi więc fakt, że obecnie są chętniej wybierane niż tradycyjne budynki murowane czy hale stalowe. Namioty przemysłowe są ich tańszą, jednocześnie równie funkcjonalną alternatywą.

  • Namioty są najczęściej wykorzystywane w przemyśle jako powierzchnie magazynowe / magazyny buforowe. Dla zakładów produkcyjnych jest to doskonała opcja składowania surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych. Znalazły zastosowanie w wielu rozwijających się branżach, takich jak na przykład branża automotive. Możliwość dostosowania gabarytów namiotu sprawia, że są one chętnie wykorzystywane również w przemyśle ciężkim.
  • Pełną gamę zastosowań gwarantują namioty magazynowe ocieplane. Wszystko to dzięki możliwości kontrolowania temperatury wewnętrznej. W taki sposób namioty ocieplane znalazły zastosowanie w tak wymagających sektorach przemysłu jak branża spożywcza czy farmaceutyczna. Namioty ocieplane mogą być także swoistą obudową dla chłodni i mroźni.
  • Namioty przemysłowe mogą spełniać też funkcję garażu maszyn i urządzeń przemysłowych. W taki sposób pojazdy nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Korzysta z tego nie tylko przemysł, ale również branża militarna, lotnictwo oraz państwowe służby ratunkowe.
  • Namioty sprawdzają się też w logistyce i transporcie. W jaki sposób? Spełniają one funkcje obiektów przeładunkowych. Możliwość dobudowania do namiotu pomieszczeń administracyjnych jest atrakcyjną opcją dla firm transportowych. W ten sposób, można scentralizować działalność całego przedsiębiorstwa, łącząc część logistyczną oraz przeładunkową.
  • Hale namiotowe wspierają nie tylko sektor produkcyjny czy też usługowy przemysłu. Coraz częściej stosowane są w handlu. Widok namiotu przemysłowego z artykułami ogrodniczymi, uruchamianego w sezonie letnim przy dużych marketach nikogo dziś nie dziwi. Szybki montaż sprawia, że jest to optymalne rozwiązanie dla tego typu przedsięwzięć. W namiotach przemysłowych organizowane są również sortownie śmieci czy też myjnie.
  • Sektor budowlany również sięga po hale namiotowe i wykorzystuje je jako namioty do prac budowlanych – montażowych, technicznych, spawalniczych. Postawienie hali namiotowej tymczasowej na okres nie dłuższy niż 180 dni nie wymaga zezwolenia na budowę, a jednocześnie – dzięki stalowej konstrukcji – nawet obiekt 250 m2 powierzchni jest bardzo wytrzymały, odporny na czynniki atmosferyczne, trwałością dorównujący wielkopowierzchniowym namiotom przemysłowym. Może więc być dobrym zapleczem na czas budowy.

Namioty przemysłowe a cena

Jak kształtują się ceny namiotów przemysłowych? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że na koszt takiego obiektu składa się wiele czynników.

  • Duży wpływ na cenę mają oczywiście gabaryty namiotu przemysłowego. Możliwości w tym aspekcie są bardzo szerokie, jednak trzeba pamiętać, że wraz z wymiarami, cena obiektu rośnie. Duże namioty przemysłowe zawsze będą przewyższać ceną mniejsze obiekty.
  • Istotne jest też również to, czy mamy do realizacji projekt o nietypowych wymiarach czy raczej o standardowym metrażu. Koszt wzniesienia namiotu przemysłowego na wymiar może być dużo większy niż hali o zoptymalizowanych parametrach. Wynika to przede wszystkim z innego zużycia surowca, konieczności docinania płyt, dodatkowych materiałów itp. Ostatecznie więc cena najpopularniejszych formatów hal będzie zawsze bardziej atrakcyjna od ceny mocno zindywidualizowanych wariantów.
  • Na cenę namiotu przemysłowego wpływa też rodzaj obiektu. Namioty przemysłowe izolowane są droższym wariantem od obiektów nieizolowanych. Nie można jednak zapominać szerokim spektrum możliwości, jakie oferują namioty ocieplane (np. możliwość magazynowania produktów wrażliwych na zmiany temperatury i wilgoć).
  • O ostatecznej cenie decydują też detale, takie jak rodzaj stolarki otworowej i posadzek, a także dodatkowe wyposażenie obiektu.
  • Ostatnim aspektem decydującym o kosztach wykonawstwa namiotu przemysłowego jest forma współpracy podejmowanej między Grupą Łukasiuk a inwestorem. Można ją przeprowadzić w dwóch wariantach:
    • Standardowy – z większym udziałem inwestora. Oprócz montażu namiotu (powyżej ziemi), Grupa Łukasiuk odpowiada za stworzenie części konstrukcyjnej (wraz z fundamentami) projektu oraz doradztwo przy powstawaniu koncepcji obiektu.
    • Kompleksowy – z mniejszym udziałem inwestora. W tym przypadku obsługa klienta ma charakter kompleksowy, co oznacza, że Grupa Łukasiuk zajmuje się przeprowadzaniem procesów związanych z formalnościami, projektowaniem obiektu oraz oczywiście pełnym wykonawstwem.

Rośnie popularności namiotów przemysłowych wśród inwestorów różnych branż i sektorów. Obiekty tego rodzaju posiadają bowiem szereg zalet. Swoją funkcjonalnością i solidnością dorównują budynkom murowanym, jednocześnie charakteryzują się znacznie niższą ceną. Są również bardziej mobilne, a czas ich wznoszenia jest nawet kilkukrotnie krótszy niż budowa tradycyjnego, murowanego budynku.

Firma Łukasiuk, która od wielu lat zajmuje się produkcją namiotów przemysłowych, mając na względzie nie tylko rosnące zapotrzebowanie na ten rodzaj hal, lecz także zmieniające się oczekiwania sektora przemysłowego, stworzyła dedykowany produkt. To wspomniana wcześniej hala Thermo Plus – obiekt o wyjątkowych policzalnych parametrach termoizolacyjnych, spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa, którego konstrukcję można dodatkowo zaprojektować na strefowe obciążenia śniegowe z okresem projektowania nawet powyżej 10 lat. Do tego koszt realizacji może być niższy nawet o 70%, ponieważ ze względów technologicznych hala namiotowa jest opcją zawsze ekonomiczniejszą w realizacji.

Więcej informacji o hali przemysłowej Thermo Plus na specjalnej stronie – https://www.hale.lukasiuk.eu/hale-thermo

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania