serwis konserwacja i naprawa hali namiotowej
Baza wiedzy

Serwis, konserwacja i naprawa hali namiotowej: jak dbać o obiekt po budowie?

Jak wygląda serwis, konserwacja i naprawa hal namiotowych? Jak często się ich dokonuje i na co zwracać uwagę, chcąc zapewnić sobie bezproblemowe użytkowanie?

W tej publikacji — spis treści:
1. Przeglądy stanu technicznego i serwis hal namiotowych
2. Konserwacja i czyszczenie hal namiotowych
3. Naprawa hal namiotowych
4. Żywotność hal namiotowych
5. Podsumowanie

Hale namiotowe są obiektami, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Funkcjonalność hal namiotowych doceniają właściciele magazynów, zakładów przemysłowych, rolnicy oraz instytucje publiczne. Aby w pełni korzystać ze wszystkich zalet hal namiotowych, konieczne jest ich mądre użytkowanie i dbanie o szeroko pojęty stan techniczny. Poniżej przedstawiamy nie tylko obowiązki użytkownika hali, ale również nasze sugestie dotyczące często drobnych zabiegów, które wymiernie wpływają na jakość eksploatacji obiektu.

Przeglądy stanu technicznego i serwis hal namiotowych

przeglądy stanu technicznego i serwis hal namiotowych

Według art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane hale namiotowe jako obiekty budowlane powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, a także osób przebywających wewnątrz takiego obiektu. Dotyczy to również BHP i stanu technicznego hali namiotowej. Mówi o tym ust. 2 wspomnianego artykułu, w którym czytamy, że obiekt powinien być utrzymywany w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym, aby nie stracił swoich właściwości funkcjonalnych.

Ponadto art. 62 ust. 1 określa, jak często powinny być kontrolowane obiekty budowlane. Przynajmniej raz w roku powinien być weryfikowany stan techniczny elementów budynku. W szczególności tych, które są narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Co pięć lat z kolei powinno się kontrolować przydatność do bezpiecznego użytkowania danego obiektu.

Przeglądy i serwisy hal namiotowych należy przeprowadzać co roku. Badanie stanu technicznego obejmuje zarówno elementy konstrukcji, jak i poszycia. Proces ten musi zostać przeprowadzony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i potwierdzony protokołem. Zaleca się, by przegląd techniczny hali wykonywać przed lub po okresie zimowym, ponieważ jest to czas najbardziej niekorzystnego oddziaływania czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, śnieg oraz ujemna temperatura.

  • W pierwszej kolejności weryfikowany jest stan techniczny plandek. W tym aspekcie kluczowy jest odpowiedni naciąg poszycia dachu oraz weryfikacja, czy nie powstały tzw. worki śnieżne.
  • Następnie kontrolowane są połączenia śrubowe. Ma to niebagatelne znaczenie dla bezpiecznej eksploatacji hali namiotowej. Wszelkie poluzowania mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji obiektu, a w skrajnych przypadkach do zawalenia.
  • Oprócz tego weryfikowany jest stan napięcia stężeń ściennych oraz dachowych, jak i ściągów linowych.
  • Inżynier jest również zobowiązany do sprawdzenia, czy nie występują wyraźne uszkodzenia mechaniczne elementów konstrukcji.
  • Bardzo ważne jest sprawdzenie zakotwienia hali namiotowej do podłoża (czy nie nastąpiło poluzowanie połączeń).

Łukasiuk w swojej ofercie posiada usługi dotyczące serwisu hal namiotowych. Jako producent takich obiektów, doskonale wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeprowadzania serwisu hali namiotowej, aby jej eksploatacja przebiegała bezpiecznie i bezawaryjnie. Koszt takiej usługi jest uzależniony głównie od wielkości hali. Jesteśmy pewni, że warto postawić na doświadczonych serwisantów.

Konserwacja i czyszczenie hal namiotowych

Dbanie o wygląd zewnętrzny hali namiotowej to korzyści nie tylko w obszarze wizerunku firmy. W dłuższej perspektywie, z pozoru nieszkodliwe zabrudzenia mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo eksploatacji hali namiotowej. Ponadto zabrudzenia wgryzają się w materiał, co skutkuje skróceniem żywotności obiektu i osłabia jego strukturę. Jeśli w obiekcie doszłoby do wypadku, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wszelkie zaniedbania.

Zanim przystąpi się do czyszczenia plandek, warto zapoznać się z wytycznymi określonymi przez producenta w tym zakresie. Nie każdy rodzaj plandek dobrze zniesie myjki ciśnieniowe, więc najlepiej dopytać producenta obiektu o zalecaną metodę mycia hali namiotowej. To samo dotyczy rodzaju płótna i doboru specyfików czyszczących. Odpowiedni dobór chemii pozwoli na skuteczne pozbycie się zabrudzeń oraz zapobiega wykruszaniu się materiału. Najnowocześniejsze środki chemiczne mają zdolność tworzenia powłoki ochronnej na powierzchni plandeki.

Naprawa hal namiotowych

naprawa hal namiotowych

Jeśli chodzi o procesy naprawcze hal namiotowych, to ciężko określić tok postępowania, ponieważ usterki mogą być różne i prowadzić do bardzo zróżnicowanych konsekwencji. Warto pamiętać o tym, żeby po wykryciu usterki skonsultować się z fachowcem (producentem bądź serwisantem). Często, z pozoru niewielkie usterki mogą być tragiczne w skutkach.

Ile kosztuje naprawa hali namiotowej? Konsultacja z fachowcem nie oznacza, że trzeba będzie zapłacić krocie za jego usługi. Wiele prac naprawczych można wykonać własnoręcznie, jednak do zdiagnozowania problemu i oszacowania jego skali niezbędny jest ktoś kompetentny w zakresie budowy i naprawy namiotów magazynowych.

Żywotność hal namiotowych

Pielęgnacja hali namiotowej i bieżące rozwiązywanie problemów są kluczowe nie tylko dla bezpiecznej eksploatacji, ale również dla żywotności obiektu. Projektowy okres użytkowania hal namiotowych jest określany przez normę PN-EN 1990. Natomiast realny okres użytkowania obiektu jest definiowany jako jego trwałość.

Dbając o poszczególne elementy można zmniejszać ich zużycie. W eksploatacji obiektów budowlanych wyróżnia się zużycie techniczne i społeczne. Oba mają ogromny wpływ na żywotność całego obiektu.

Oprócz mądrej eksploatacji, dla żywotności hali namiotowej, równie ważna jest jakość ich wykonania. Pod tym względem Łukasiuk to jeden z liderów rynku. Stosowane komponenty posiadają odpowiednie deklaracje i certyfikaty. Elementy, które stanowią konstrukcję stalową (m.in. słupy, dźwigary, płatwie czy stężenia), są produkowane ze stali konstrukcyjnej S235, S355 I S235JR. Ponadto – jak już wcześniej wspominaliśmy – komponenty są cynkowane ogniowo.

Oprócz jakości stosowanych komponentów nie można nie wspomnieć o technologii montażu. Odgrywa on tak samo ważną rolę. Na podstawie wieloletniego doświadczenia, realizując setki projektów opracowaliśmy optymalny proces montażu hali namiotowej. Nie tylko jest on gwarancją solidności całej konstrukcji, ale również jest szybki i sprawny. Przywiązujemy uwagę do każdego etapu wznoszenia hali namiotowej.

Podsumowanie

Po przeczytaniu powyższych wskazówek dotyczących pielęgnacji, serwisu i użytkowania hali namiotowej może pojawić się wątpliwość, czy utrzymanie obiektu nie wymaga jednak sporych nakładów czy bardzo dużego zaangażowania pracowników. Rozwiewamy wątpliwości! Dbanie o halę namiotową nie jest wymagającym zajęciem. Większość takich zabiegów przeprowadza się raz na wiele miesięcy.

Pod tym względem hale namiotowe również są atrakcyjniejsze niż obiekty murowane. Widać to już na samym początku, na etapie wznoszenia. W kilka tygodni jesteśmy w stanie wejść w posiadanie hali namiotowej gotowej do eksploatacji. W przypadku budynków murowanych nie jest to możliwe.

Tradycyjne budowle są w świetle prawa budynkami, a hale namiotowe nie. W efekcie użytkownik budynku ma na głowie znacznie więcej obowiązków (m.in. pod względem dokumentacji i utrzymania). Hale namiotowe można nazwać obiektami smart. Są proste w budowie, tańsze niż budynki murowane i bardzo funkcjonalne. Dzięki temu między innymi znalazły zastosowanie w nowoczesnym przemyśle, który ma bardzo wysokie wymagania.

Dbanie o hale namiotową i jej stan techniczny to minimum wysiłku, które procentuje licznymi korzyściami płynącymi z eksploatacji takich obiektów. Warto jednak - dla własnego bezpieczeństwa i komfortu - i do tego tematu podejść rzetelnie.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania