wynajem czy kupno hali namiotowej?
Baza wiedzy

Wynajem czy kupno hali namiotowej? Analiza opłacalności rozwiązań

Wynajmować, czy kupić halę namiotową? Co będzie lepsze, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań i które wybrać dla siebie? Sprawdź!

W tej publikacji — spis treści:
1. Wynajem hali namiotowej – kiedy się opłaca?
2. Dlaczego warto kupić halę namiotową?
3. Rozwiązania technologiczne dostosowane do potrzeb
4. Hala na sprzedaż czy do wynajęcia – co wybrać?

Rynek hal namiotowych rozwija się i dostosowuje do potrzeb inwestorów. Mowa tu nie tylko o rozwiązaniach technologicznych, ale również o formach współpracy z producentami, oraz o różnorodności pojawiających się ofert. Inwestor, który decyduje się na nowy budynek, może wybrać zakup lub wynajem hali namiotowej.

Decyzja jest zazwyczaj uwarunkowana funkcją jaką będzie spełniał obiekt oraz preferencjami klienta. W jakich sytuacjach warto kupić halę namiotową, a kiedy zdecydować się na wynajem hali produkcyjnej bądź magazynowej? Przedstawiamy analizę opłacalności obu rozwiązań.

Wynajem hali namiotowej – kiedy się opłaca?

Wynajem namiotu magazynowego jest opłacalny tylko w ściśle określonych sytuacjach. W większości przypadków mamy do czynienia z wynajmem krótkoterminowym. Jest to możliwe dzięki temu, że hale namiotowe charakteryzują się łatwym demontażem. Cecha ta daje namiotom przemysłowym przewagę nad tradycyjnymi budynkami murowanymi. Dotyczy to oczywiście nie tylko hal wynajmowanych, ale również tych przeznaczonych do dłuższej eksploatacji (w razie potrzeby, mamy możliwość przeniesienia hali).

Hale na wynajem okresowo eksploatuje się w określonych branżach.

  • Najczęściej spotykaną sytuacją, w której korzysta się z wynajmowanej hali namiotowej jest sezonowy obiekt handlowy. Markety ogrodnicze uruchamiane przy sklepach budowlanych w okresie letnim zazwyczaj opierają się właśnie na halach namiotowych wynajmowanych na dany okres.
  • Krótkoterminowe wynajęcie hali namiotowej sprawdzi się też na placach budowy (przy dużych inwestycjach). Namioty mogą stanowić zadaszenia samego obszaru budowy jak i powierzchnie garażowe dla maszyn i pojazdów użytkowanych w poszczególnych procesach budowlanych.
  • Kolejnym przykładem dobrego zastosowania hal wynajmowanych są wszelkie eventy i imprezy okolicznościowe. Mogą tam pełnić funkcję nie tylko głównych obiektów, ale również zaplecza socjalnego. W podobny sposób hale wynajmowane sprawdzają się w przypadku krótkich wystaw artystycznych lub zawodów sportowych.

Czy warto wynająć halę namiotową? Wynajem namiotów magazynowych jest opłacalny tylko w przypadku krótkiego okresu eksploatacji (do kilku miesięcy).

Jeśli chcielibyśmy korzystać z namiotu przez dłuższy czas, cena wynajmu hali namiotowej z pewnością przewyższy cenę, którą musielibyśmy zapłacić za zakup takiego obiektu.

Dlaczego warto kupić halę namiotową?

Skoro wynajem hal opłaca się tylko w przypadku krótkoterminowej eksploatacji, to oczywiście zakup jest polecany w sytuacji, gdy planujemy długoterminowe użytkowanie. W tym przypadku, niezbędne jest pozwolenie na budowę hali.

kupno hali namiotowej

Do wniosku o wydanie takiego dokumenty, niezbędne są następujące załączniki:

  • projekt architektoniczno-budowlany (składający się z części rysunkowej i opisowej),
  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekty branżowe (opis instalacji i charakterystyka energetyczna obiektu może zostać dostarczona podczas składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie),
  • dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem w celach budowlanych,
  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli w danym obszarze nie występuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy, z wnioskiem o przyznanie warunków zabudowy),
  • uzgodnienia w zakresie warunków dostawy mediów (ustalane z operatorami danej sieci).

Po wydaniu pozwolenia możemy przystąpić do wnoszenia hali namiotowej. Na tym etapie właśnie najbardziej uwidaczniają się zalety zakupu namiotu. Mowa o możliwości dostosowania obiektu do własnych potrzeb (co jest bardzo ograniczone w przypadku wynajmu namiotu).

Inwestycja w halę namiotową jest podzielona na kilka etapów. Na każdym z nich, możemy wybrać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Już na etapie projektu, doświadczeni inżynierowie Grupy Łukasiuk dobierają rozwiązania technologiczne dostosowane do preferencji klienta.

Rozwiązania technologiczne dostosowane do potrzeb

O jakie rozwiązania chodzi? Warto rozpocząć od tak podstawowych kwestii jak gabaryty obiektu. Konstrukcja stalowa (którą tworzą słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia, elementy złączne) może mieć dowolne wymiary. Zakres możliwości jest bardzo szeroki (hala namiotowa może spełniać nawet funkcję magazynu wysokiego składowania).

Jakich możliwości pozbawia nas wynajem hali namiotowej? Przede wszystkim, decydując się na zakup nowej hali namiotowej, możemy określić czy obiekt ma być izolowany czy też nie. Oczywiście zależy to od funkcji, którą ma spełniać. Hale namiotowe izolowane charakteryzują się obudową ścian w formie płyt warstwowych oraz dachem pneumatycznym. W halach nieizolowanych, ściany są obudowane blachą falistą lub trapezowa a dach składa się z pojedynczej plandeki.

Hale izolowane, dzięki swojej budowie, dają możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu. Sprawdza się to w bardziej wymagających branżach, takich jak przemysł spożywczy lub farmaceutyczny - a więc takich, które wymagają przechowywania produktów w określonych warunkach (odpowiednia temperatura oraz wilgotność).

płyty warstwowe na hali namiotowej

Inwestor ma także szeroki zakres możliwości w pozostałych obszarach związanych z wznoszeniem hali. Doskonale to widać na przykładzie stolarki otworowej.

W przypadku okien, inwestor ma do wyboru okna:

  • Stałe.
  • Rozwieralne.
  • Uchylne.
  • Rozwierno-Uchylne.
  • Otwierane Ręcznie.
  • Otwierane Automatycznie.

Ponadto, halę produkcyjną na sprzedaż można wyposażyć w bramy harmonijkowe lub przesuwne. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w halach namiotowych nie prowadzi się produkcji - obiekty te świetnie sprawdzają się jednak jako magazynowa infrastruktura pomocnicza. Przez pojęcie “hala produkcyjna” rozumiemy w tym przypadku hale magazynowe wykorzystywane w branżach wytwórczych. 

Oczywiście zakup hali namiotowej nie musi być tożsamy z inwestycją w nowy obiekt. Istnieje możliwość zakupu hali namiotowej na rynku wtórnym. Wiąże się to jednak z utratą wymienionych wyżej możliwości dostosowania obiektu do własnych potrzeb.

Na zakup hali namiotowe bardzo często decydują się podmioty z branży przemysłowej. Namioty przemysłowe są zazwyczaj wykorzystywane jako powierzchnie magazynowe. W większości przypadków, hale magazynowe na sprzedaż mają służyć inwestorom przez wiele lat. Dlatego też wynajem tego typu obiektów jest po prostu nieopłacalny.

Jedną z najistotniejszych zalet hal namiotowych jest krótki czas realizacji. Hala namiotowa może zostać wzniesiona już w ciągu 30 dni od rozpoczęcia prac. W porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych, jest to doskonały wynik.

Podobnie sytuacja wygląda z nakładami finansowymi, koniecznymi do podjęcia takiej inwestycji. Hale namiotowe są o wiele tańsze niż budynki murowane, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i funkcjonalności.

Hala na sprzedaż czy do wynajęcia – co wybrać?

co wybrać?

Jak widać, to w jaki sposób nabędziemy halę namiotową jest determinowane głównie przez przeznaczenie i docelowy okres eksploatacji obiektu. Ponadto, trzeba też wziąć pod uwagę możliwości finansowe, a dokładnie zdolność do jednorazowego poniesienia całości kosztów budowy hali.

Na wynajem hali namiotowej często decydują się przedsiębiorcy, którzy są dopiero na początku swojej biznesowej drogi. Płatność w mniejszych transzach sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa, nie nadwyrężając budżetu.

Kupiona hala namiotowa daje znacznie większe możliwości niż jej wynajem. Posiadając własny obiekt, możemy zdecydować się na jego rozbudowę, wraz z rozwojem prowadzonej działalności. Co więcej, można w prosty sposób przekształcić halę na inne cele. Wynajem namiotu przemysłowego nie daje takich możliwości. Zazwyczaj musimy się zdać na warianty, które są dostępne na rynku, bez możliwości konfiguracji i dostosowania ich do własnych potrzeb.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania