hale dla rolnictwa a ceny
Baza wiedzy

Hale dla rolnictwa a ceny: co kształtuje koszt takiego obiektu?

Ile kosztuje hala dla rolnictwa? Jakie aspekty wpływają na cenę garażu na maszyny rolnicze, lub magazynu na płody rolne? Sprawdź szczegóły!

W tej publikacji — spis treści:
1. Rodzaje hal dla rolnictwa
2. Co kształtuje cenę garażu na maszyny rolnicze?
3. Ile kosztuje magazyn na płody rolne?
4. Cenniki hal rolniczych – podsumowanie

Nie tylko przemysł i sektor handlowy korzystają z zalet hal namiotowych. Robi to także rolnictwo, które coraz chętniej sięga po tego typu rozwiązania. Uniwersalność i funkcjonalność hal namiotowych daje ogromne możliwości w kontekście składowania płodów rolnych, garażowania maszyn i szeroko pojętego usprawniania procesów zachodzących w gospodarstwie. W tym artykule analizujemy ile kosztuje hala namiotowa przystosowana do tego typu zadań.

Rodzaje hal dla rolnictwa

rodzaje hal dla rolnictwa

Jak już wspomniano wcześniej, hale namiotowe w rolnictwie mogą mieć różne zastosowania.


Co kształtuje cenę garażu na maszyny rolnicze?

Każdą halę namiotową można dostosować do własnych potrzeb. Mowa przede wszystkim o gabarytach obiektu, jego termoizolacyjności, wyposażeniu i zastosowanych technologiach. W efekcie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie tego typu obiektów jako garaży na maszyny rolnicze.

Garaż na maszyny rolnicze pod wieloma względami różni się od typowego magazynu. Należy tutaj zadbać o odpowiedni ciąg komunikacyjny. Kluczową rolę będą odgrywały bramy i podjazdy. Ponadto należy odpowiednio rozplanować stanowiska postojowe.

Kolejną kwestią jest samo utrzymywanie odpowiedniej temperatury w obiekcie. Maszyny rolnicze poza sezonem często wymagają prac naprawczych i konserwacyjnych. Jeżeli użytkownik chciałby przeprowadzać je w hali, warto byłoby zainwestować w taką, która będzie odporna na niskie temperatury zewnętrzne. To także wpłynie na ostateczny koszt inwestycji.

Garaż na maszyny rolnicze - rozwiązania i ich koszt

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o funkcjonalności garażu są gabaryty obiektu. Jest to aspekt zależny również od wielkości gospodarstwa oraz od tego, jak bardzo jest zaawansowane technologicznie. Trzeba pamiętać, że im większa hala namiotowa, tym wyższy koszt.

Wraz z rozmiarami rośnie pracochłonność i zapotrzebowanie na materiał. Konstrukcja stalowa musi być dostosowana do obciążeń statycznych i dynamicznych, które zmieniają się wraz z gabarytami hali. Koszty garażu na maszyny rolnicze nie rosną wykładniczo wraz z jego rozmiarem. Hala namiotowa o powierzchni 500 m2, nie musi być dwukrotnie droższa niż hala namiotowa o powierzchni 250 m2.

Kolejnym elementem ważnym w kontekście garaży na maszyny rolnicze są bramy. Ich wymiary (dostosowane do gabarytów maszyn) i rodzaj wpływają na cenę obiektu.

bramy w garażu rolniczym

W halach można zastosować bramy przesuwne, segmentowe i harmonijkowe. Coraz popularniejsze są bramy szybkobieżne, których prędkość otwierania może wynosić nawet 4 m/s oraz te wyposażone w automatykę. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje inną ceną, a dodatkowe udogodnienia to koszty, które należy doliczyć do całości inwestycji.

Wśród wymienionych wcześniej czynników, jednym z ważniejszych jest wentylacja. Niektóre garaże będą wymagały zastosowania wentylacji mechanicznej.

Ile kosztuje magazyn na płody rolne?

Hale namiotową można również z powodzeniem zagospodarować na magazyn płodów rolnych. W tym przypadku, dla pełnej funkcjonalności obiektu kluczowe będą dwa elementy – posadzka i termoizolacyjność. Oczywiście takie czynniki, jak gabaryty czy wyposażenie również mają wpływ na cenę takiego magazynu, jednak to odpowiednia posadzka i możliwość utrzymania stałej temperatury wewnętrznej mają fundamentalne znaczenie.

Magazyn na płody rolne to również bardzo ogólne stwierdzenie, ze względu na mnogość rodzajów takich płodów. Hale namiotowe odpowiadają na potrzeby zarówno magazynów zboża, jak i roślin okopowych.

Koszt budowy magazynu na zboże i rośliny okopowe

Magazyny na zboże lub rośliny okopowe wymagają odpowiedniej posadzki, która chroni przed wilgocią. Odpowiednie składowanie roślin zachowuje ich walory jakościowe. Podłogi muszą być pozbawione szczelin i posiadać dodatkową izolację.

W innych rodzajach hal rolniczych posadzka nie jest aż tak ważnym elementem (np. w przypadku garaży na maszyny), dlatego w takich magazynach może stanowić ponadstandardowy koszt.

W halach namiotowych najczęściej stosuje się beton zatarty na gładko z posypką korundową. Takie rozwiązanie utwardza podłoże i zapobiega pyleniu. Ponadto można zastosować wykończenie żywicą. Dzięki tej technologii otrzymujemy powłokę odporną na działania chemiczne, mechaniczne i temperatury nawet do 110 °C. Wykończenie powierzchni żywicą sprawia, że koszty inwestycyjne rosną.

Płody rolne muszą mieć odpowiednie warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Jest to niezbędne do utrzymania ich jakości. Dlatego dobrym wyborem będzie hala namiotowa typu Thermo. Jest ona obudowana płytami warstwowymi i dachem pneumatycznym. Dzięki temu przez cały rok można utrzymywać stałą temperaturę i wilgotność wewnątrz obiektu. Niezbędne do tego mogą być nagrzewnice i odpowiedni system wentylacyjny. To z pewnością wyróżnia magazyny na płody rolne, również w kontekście kosztów inwestycyjnych.

Cenniki hal rolniczych – podsumowanie

koszt hali rolniczej

Ile kosztuje hala rolnicza? Jak w każdej branży, w rolnictwie można wykorzystać wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W przypadku wznoszenia magazynu na płody rolne, garażu na maszyny, obory lub kurnika jest tak samo. Można postawić na minimalizm i funkcjonalny, prosty obiekt lub wykorzystać automatykę i rozwiązania informatyczne, które jeszcze bardziej usprawnią procesy.

Dlatego też nie da się jednoznacznie określić ceny hali dla rolnictwa. Koszt budowy wiaty rolniczej będzie całkowicie inny niż w przypadku kosztu budowy hali magazynowej dla rolnictwa. Powyższe czynniki jedynie mogą nakierować inwestora na newralgiczne obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Każdy projekt jest inny dlatego w firmie Łukasiuk stawiamy na indywidualne rozwiązania i koncepcje tworzone zgodnie z zapotrzebowaniem inwestora.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Duże hale namiotowe krok po kroku - jak wznieść obiekt zapewniający optymalną przestrzeń?

wpisy z bazy wiedzy

Ogrzewanie hali 100 m2, 200 m2, 300 m2, 400 m2 aż po 1000 m2 - jakie systemy grzewcze dobrać do wielkości?

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania