Koszt budowy hali produkcyjnej: jak kształtuje się jej cena i co ma na nią wpływ?

koszt budowy hali produkcyjnej

Co kształtuje koszt budowy hali produkcyjnej? Które czynniki wpływają na cenę i co warto wiedzieć o nakładach finansowych? Sprawdź!

  1. Forma współpracy z Grupą Łukasiuk
  2. Charakterystyka obiektu
  3. Rodzaj hali
  4. Inne koszty związane z budową hali namiotowej

Tradycyjne budynki są wypierane z rynku przez hale namiotowe. Jednym z argumentów potwierdzających wyższość namiotów nad obiektami murowanymi jest niższy koszt realizacji inwestycji przy porównywalnej funkcjonalności i ergonomii użytkowania. Poniżej wyjaśniamy, z czego wynika tak atrakcyjna cena hal produkcyjnych i przedstawiamy główne czynniki wpływające na koszt wzniesienia hali produkcyjnej tą technologią.

Forma współpracy z Grupą Łukasiuk

forma współpracy

Kierując się naszym doświadczeniem, wypracowaliśmy dwie formy współpracy, które oferujemy każdemu klientowi.

Kształtują się one następująco:

  • Forma standardowa (z większym udziałem inwestora) – do zadań Grupy Łukasiuk należy opracowanie koncepcji, projektów i wykonawstwo inwestycji powyżej ziemi. Kompletowanie dokumentów, formułowanie wniosków, uzyskanie pozwoleń, nadzór inwestycji, wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji branżowych i zagospodarowanie terenu to zakres obowiązków inwestora.
  • Forma kompleksowa (z mniejszym udziałem inwestora) – w tym przypadku podział obowiązków różni się w kilku newralgicznych punktach. W tej formie, Grupa Łukasiuk dodatkowo przejmuje prace ziemne i wykonanie fundamentów.
Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i stawiamy na transparentną współpracę. Dlatego też, ustalenia dotyczące podziału obowiązków mogą być każdorazowo dostosowane do potrzeb inwestora.

Charakterystyka obiektu

Wspólnym elementem hal namiotowych i budynków murowanych jest konieczność wykonania projektu architektoniczno-budowlanego. W tym przypadku koszty są stałe.

Na projekt składa się:

  • Opis techniczny – w części opisowej poruszane są takie zagadnienia jak: przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego wraz z parametrami technicznymi; forma architektoniczna i funkcja obiektu budowlanego wraz z dostosowaniem do krajobrazu i otaczającej zabudowy; układ konstrukcyjny obiektu budowlanego oraz schematy konstrukcyjne (statyczne); założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki obliczeń a także inne.
  • Część rysunkowa – rysunki techniczne obiektu powinny być zgodne z założeniami zawartymi w Prawie budowlanym. Mowa o takich elementach jak: rzuty wszystkich charakterystycznych składowych obiektu budowlanego; zasadnicze elementy wyposażenia technicznego i ogólnobudowlanego, umożliwiające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem oraz inne.

To nie cena samego projektu a poszczególne rozwiązania techniczne w nim dobrane mają największy wpływ na ostateczny koszt budowy hali produkcyjnej. Każdy szczegół obiektu jest dostosowywany do potrzeb klienta, dlatego cennik hal namiotowych Grupy Łukasiuk jest bardzo elastyczny. Nowoczesny przemysł wymaga nieszablonowych rozwiązań, dlatego hale namiotowe stosowane w branży produkcyjnej mogą być wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które dobierają nasi doświadczeni inżynierowie.

Gabaryty obiektu

gabaryty obiektu namiotowego

Pierwszym czynnikiem, który niewątpliwie ma największy wpływ na cenę hali namiotowej, jest jej rozmiar. Cena małej hali produkcyjnej będzie się różnić od ceny hali produkcyjnej mającej kilkaset metrów kwadratowych.

Trzeba też podkreślić, że cena hali produkcyjnej 200 m2 nie musi być pięciokrotnie niższa niż cena hali namiotowej 1000 m2.

Gabaryty hali namiotowej przekładają się bezpośrednio na koszty materiałowe oraz na pracochłonność montażu. Najlepiej obrazuje to proces wznoszenia konstrukcji stalowej namiotu.

Na szkielet hali składają się takie elementy jak:

  • słupy,
  • belki,
  • dźwigary,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

Wraz ze wzrostem rozmiarów hali namiotowej, liczba zastosowanych elementów również wzrasta. Co więcej, zmienia się ich charakterystyka (m.in. wymiary) wynikająca z obliczeń obciążeń statycznych i dynamicznych.

Rodzaj hali

Grupa Łukasiuk posiada w swojej ofercie dwa rodzaje hal. Pierwszy z nich to hala nieizolowana. Ściany takiego obiektu są wykonane z blachy falistej bądź trapezowej, natomiast dach stanowi pojedyncza plandeka. Alternatywą są hale izolowane. W tym przypadku ściany są poszyciowane za pomocą płyt warstwowych o grubości 60 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła to około 0,38 W/(m2·K). Jako pokrycie dachu, w tego typu obiektach stosuje się podwójną plandekę z pompą utrzymującą odpowiednie ciśnienie między warstwami. Jest to tak zwany dach pneumatyczny.

rodzaj hali

Hale izolowane dają większe możliwości kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu. W wielu branżach jest to niezbędna cecha. Ponadto, dach pneumatyczny zapobiega skraplaniu się pary wodnej i zaleganiu śniegu na jego powierzchni. Hale izolowane to droższa alternatywa dla hal nieizolowanych, jednak ich eksploatacja niesie ze sobą więcej korzyści. Wybór jest uzależniony od potrzeb inwestora. Hale namiotowe sprawdzają się w każdym obszarze przemysłu. Również w tych branżach, które wymagają utrzymywania stałej temperatury przez cały rok (m.in. branża spożywcza czy farmaceutyczna).

Stolarka otworowa

Aby zmaksymalizować funkcjonalność hali namiotowej, nas inżynierowie dobierają odpowiednią ilość i rodzaj stolarki otworowej. Również w tym przypadku, branża, w której będzie działać obiekt, ma duże znaczenie. Mowa tu przede wszystkim o bramach, które muszą być dostosowane do gabarytów składowanych wyrobów. Hale namiotowe mogą być wyposażone w bramy przesuwne, harmonijkowe lub segmentowe. Na ostateczną cenę hali wpływ także rodzaj i liczba okien.

Wyposażenie i instalacje w obiekcie

W zależności od skali i charakterystyki prowadzonej działalności, hala namiotowa może być wyposażona na różne sposoby. Rozpocząć należy od tak podstawowych kwestii jak doki załadunkowe oraz regały (w halach namiotowych możliwe jest wysokie składowanie). Do tego należy dodać stoły, stanowiska pakujące, wagi, kontenery oraz podesty.

Osobną kwestią są instalacje branżowe i technologiczne. Do podstawowych rozwiązań należą instalacje elektryczne oraz sanitarne. Ponadto, obiekt można wyposażyć w wentylację mechaniczną, instalację pneumatyczną czy też klimatyzację.

Dla przykładu, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Planując halę produkcyjną, należy uwzględnić fakt, że każde dodatkowe rozwiązanie wymiernie wpłynie na ostateczny koszt inwestycji.

Inne koszty związane z budową hali namiotowej

koszty związane z budową

Pamiętajmy, że przed wzniesienie hali namiotowej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu.

Prace ziemne obejmują:

 

  • zerwanie warstwy organicznej,
  • wymianę i stabilizację gruntu,
  • wykonanie odwodnienia terenu, wykopy,
  • utylizację nieużytków.

 

Nierzadko niezbędne jest zaangażowanie koparki a same prace związane z wyrównaniem i stabilizacja gruntu trwają kilka dni. Zakres prac ziemnych będzie miał inny wpływ na cenę hali produkcyjnej 100 m2 niż na obiekt dwukrotnie mniejszy bądź większy. Powierzchnia terenu do zagospodarowania ma duże znaczenie.

 

Coraz częstszym rozwiązaniem jest budowa hali produkcyjnej łącznie z powierzchniami administracyjnymi. Część biurowa jest realizowana już w tradycyjnej, murowanej technologii bezpośrednio połączonej z częścią namiotową.

 

Jak widać, na ostateczną cenę nowej hali produkcyjnej wpływa wiele czynników. Ofertę przygotowujemy w ścisłej współpracy z klientem, dlatego każdy inwestor może mieć pewność, że dany obiekt będzie dostosowany dokładnie do jego potrzeb i nie poniesie dodatkowych, ukrytych kosztów.

Napisz do nas

Napisz do nas