hala do jazdy konnej
Baza wiedzy

Hala do jazdy konnej: jak zbudować krytą ujeżdżalnię namiotową dla koni?

Hale namiotowe do jazdy konnej - nowoczesne ujeżdżalnie. Jakie spełniają funkcje, jak są zbudowane i co warto o nich wiedzieć? Sprawdź szczegóły!

W tej publikacji — spis treści:
1. Od czego zacząć?
2. Najważniejsze funkcje
3. Jak zbudowana jest hala namiotowa, która funkcjonuje jako ujeżdżalnia dla koni?
4. Hale namiotowe do jazdy konnej i ich budowa
5. Obróbki blacharskie, posadzki i instalacje technologiczne
6. Rozbudowa hali do jazdy konnej


Nowoczesne ujeżdżalnie koni i obiekty związane z szeroko rozumianą hodowlą tych zwierząt, bardzo często powstają w halach namiotowych. Hale tego rodzaju stosuje się dziś powszechnie ze względu na ich trwałość, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia jest również krótki czas budowy, szczególnie w porównaniu do budynków murowanych oraz relatywnie niskie koszty całej inwestycji.

Od czego zacząć?

Projektowanie każdej hali namiotowej rozpoczynamy od analizy przypadku. W pierwszym kroku rozmawiamy z inwestorem i ustalamy dokładne przeznaczenie obiektu. Funkcja, jaką będzie spełniał, determinuje rodzaj wykorzystanych materiałów, zastosowanych instalacji branżowych i innych rozwiązań, niezbędnych do prowadzenia działalności. Mamy tutaj na myśli na przykład rozmieszczenie bram i okien, rodzaj podłoża czy umiejscowienie ewentualnych przegród wewnątrz hali.

Ujeżdżalnie namiotowe, w których będą przebywać ludzie i zwierzęta muszą zostać wyposażone w odpowiednią wentylację, należy również zadbać o  doświetlenie światłem naturalnym. Ponadto, w halach dla koni stosujemy szereg rozwiązań pozwalających zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Z tego powodu analiza przypadku prowadzona przez naszych specjalistów obejmuje przede wszystkim przyszłą funkcję obiektu, która determinuje jego wielkość, wykorzystane rozwiązania oraz sposób budowy. Na etapie analizy przeprowadzamy również wizję lokalną terenu na którym stanie ujeżdżalnia, aby zidentyfikować ewentualne ograniczenia i doprecyzować zakres potrzebnych prac.

W przypadku krytej hali dla koni należy ustalić kubaturę obiektu, pozwalającą na wygodne użytkowanie, ustalić czy konieczne będzie wydzielenie dodatkowych przestrzeni, np. magazynowych, czy ujeżdżalnia ma zawierać trybuny lub dodatkowe wejścia. W zależności od funkcji oraz skali działalności możemy zastosować wiele wariantów. Możliwości konstrukcyjne są niemal nieograniczone i jako doświadczony producent hal namiotowych jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać halę dopasowaną do wszystkich potrzeb inwestora.

Najważniejsze funkcje

funkcje hal dla koni

Kryte ujeżdżalnie namiotowe służą do prowadzenia aktywności jeździeckich, kiedy warunki atmosferyczne utrudniają prowadzenie ich na zewnątrz. Najczęściej dzieje się tak przez cały okres jesienno-zimowy oraz w dni deszczowe przez cały rok.

Z zadaszonych hal dla koni korzysta się również w okresie letnim, szczególnie podczas upałów, by ochronić ludzi i konie przed zbyt intensywnym słońcem oraz wysoką temperaturą.

Podstawowe aktywności wykonywane w ujeżdżalni to nauka jazdy konnej, szlifowanie czynności ujeżdżania i trenowanie skoków przez przeszkody. Nierzadko w tego rodzaju halach odbywają się również pokazy i zawody jeździeckie. Aby prowadzenie tych działań było wygodne i bezpieczne, należy zastosować szereg rozwiązań konstrukcyjnych.

Jak zbudowana jest hala namiotowa, która funkcjonuje jako ujeżdżalnia dla koni?

Zgodnie z praktyką , kryte ujeżdżalnie buduje się najczęściej na planie prostokąta. Aby zapewnić swobodę uprawiania sportu, niezbędny jest odpowiedni metraż oraz wysokość tego rodzaju obiektu.

Obok właściwej strefy, w której odbywa się ujeżdżalnie koni, halę namiotową możemy wyposażyć w pomieszczenia wspomagające. W zależności od potrzeb, mogą to być na przykład pomieszczenia do składowania siana,  przyborów jeździeckich czy odpowiednio przygotowane siodlarnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w hali wydzielić tymczasowe boksy dla koni. Możliwości w planowaniu przestrzeni jest wiele, dlatego tak ważny jest etap projektowy poprzedzony solidną analizą przypadku. Pozwala na dokładne zaplanowanie, a później wykonanie wszystkich elementów niezbędnych funkcjonowania hali jako ujeżdżalni. Z zachowaniem możliwie największej funkcjonalności i poziomu bezpieczeństwa.

Jeśli jednak w czasie użytkowania ujeżdżalni namiotowej pojawi się konieczność jej rozbudowy, można to zrobić w stosunkowo prosty sposób. Hale namiotowe można nie tylko bardzo szybko wznieść, ale również powiększyć o dodatkową przestrzeń, bez konieczności demontażu obecnej konstrukcji.

W praktyce najczęściej demontujemy jedną ze ścian i „przedłużamy” halę, dobudowując określony wcześniej obszar. Na tej samej zasadzie, hale można „skracać”, a zdemontowane elementy odsprzedać lub wykorzystać w razie konieczności ponownej rozbudowy.

Hale namiotowe do jazdy konnej i ich budowa

budowa hal namiotowych do jazdy konnej

W praktyce ważne jest, żeby z hali do jazdy konnej można było korzystać cały rok, dlatego budujemy je zwykle w wariancie izolowanym (więcej o naszych halach ocieplanych Thermo przeczytaj tutaj). W tym wypadku wykorzystujemy określony rodzaj materiałów.

Do najważniejszych elementów tworzących izolowaną halę namiotową dla koni należą:

  • Obudowa ścian –  w halach namiotowych ściany możemy wykonać w dwóch wariantach: izolowanym lub nieizolowanym. Jako że hale dla koni to zazwyczaj obiekty całoroczne, wykorzystujemy wariant izolowany, który pozwala ograniczyć straty ciepła i utrzymywać względnie stały poziom temperatury i wilgotności wewnątrz. Ściany izolowanych hal do jazdy konnej wykonujemy z płyt warstwowych. Stosowane przez nas płyty z rdzeniem poliuretanowym pozwalają zachować doskonałą izolacyjność termiczną. Charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła 0,38W/(m2.K) i grubością 60 mm, co dodatkowo gwarantuje bardzo wysoką wytrzymałość.  Hale do jazdy konnej wykonane z tego rodzaju materiałów można bezpiecznie użytkować przez wiele lat.

    Wydzielenie zamkniętej przestrzeni ujeżdżalni chroni przed warunkami atmosferycznymi i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Co istotne, hala do jazdy konnej pozwala również ograniczyć kontakt zwierząt z owadami, które w warunkach zewnętrznych potrafią być dla nich uciążliwe.
    Dodatkowo ściany hal całorocznych, zbudowane z płyt warstwowych mają dobre właściwości akustyczne, co pozwala prowadzić treningi lub pokazy w skupieniu, bez zakłóceń i dodatkowych stresorów dla koni.
  • Pokrycie dachu -  Zadaszenie ujeżdżalni koni pozwala na ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz utrzymanie prawidłowych właściwości podłoża. Ochrona przed deszczem zapobiega nadmiernemu  namakaniu, powstawaniu kałuż, błota czy oblodzeń w okresie zimowym. Dzięki temu możliwe jest ujeżdżanie koni w odpowiednich do tego warunkach, niezależnie od pogody.
    Budowane przez nas całoroczne ujeżdżalnie namiotowe są wyposażone w pokrycie dachu z podwójnej plandeki pneumatycznej. Dzięki wykorzystaniu dwóch warstw plandeki, pomiędzy które wtłaczane jest ciepłe powietrze można kontrolować temperaturę wewnątrz hali. Co istotne, zastosowanie tej technologii pozwala również zapobiegać skraplaniu się pary wodnej i zachowywać odpowiedni poziom wilgotności. W zimie natomiast niweluje ryzyko zbierania się nadmiernej ilości pokrywy śnieżnej.
  • Stolarka otworowa i okienna – Hale do jazdy konnej powinny być doświetlone światłem naturalnym, dlatego przy projektowaniu warto zadbać o odpowiednią ilość otworów okiennych lub zastosowanie materiałów przepuszczających światło. W halach całorocznych współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2·K), co pozwala zapewnić komfort termiczny. W naszej ofercie znajduje się duży wybór wariantów (na przykład ona stałe, uchylne, rozwieralne czy rozwieralno-uchylne), sterowane ręcznie lub zautomatyzowane.  
    W krytych ujeżdżalniach możemy zastosować również kilka rodzajów bram (między innymi przesuwne, segmentowe czy harmonijkowe), Ich wielkość, ilość i rozmieszczenie dobieramy indywidualnie do potrzeb, tak by zapewnić możliwie największą funkcjonalność.

Obróbki blacharskie, posadzki i instalacje technologiczne

Po wzniesieniu zasadniczej konstrukcji hali dla koni, wykonujemy obróbki blacharskie, montujemy instalacje branżowe (technologiczne) oraz wykonujemy posadzki. Na terenie ujeżdżalni zazwyczaj nie stosujemy posadzki wylewanej, ponieważ ujeżdżanie praktykuje się na podłożu sypkim, najczęściej jest to piasek. Posadzki utwardzane możemy jednak zastosować w wydzielonych strefach, służących jako na przykład miejsce składowania sprzętu lub inne, w zależności od potrzeb i preferencji inwestora.

Halę wyposażamy również w odpowiednie instalacje branżowe. W przypadku ujeżdżalni całorocznych, istotne będzie ogrzewanie. Wykonywane przez nas hale izolowane (wykonanych z płyt warstwowych, z dachem pneumatycznym) pozwalają zniwelować straty ciepła do minimum. Pozwala to znacząco obniżyć koszty eksploatacji w okresie zimowym. Hale dla koni można wyposażyć dodatkowo w instalacje grzewcze. Tutaj również mamy do wyboru kilka wariantów, do najpopularniejszych należą nagrzewnice (np. elektryczne, gazowe, węglowe czy olejowe) a także promienniki ciepła.

Aby zapewnić komfort dla ludzi i zwierząt, oprócz odpowiednio zaplanowanych bram i otworów okiennych, halę dla koni możemy wyposażyć również w wentylację. Jak już zostało wspomniane, w ujeżdżalni istotne jest oświetlenie, umożliwiające praktykowanie sportu niezależnie od warunków zewnętrznych i pory dnia. W ujeżdżalniach stosujemy najczęściej oświetlenie przysufitowe, które pozwala objąć swoim zasięgiem całą niezbędną przestrzeń.

Rozbudowa hali do jazdy konnej

rozbudowa przestrzeni dla zwierząt

Hale namiotowe, w tym również hale dla koni, to obiekty, które nie narzucają ograniczeń konstrukcyjnych. Oznacza to, że można je rozbudowywać do znacznych rozmiarów. Zazwyczaj jedynym ograniczeniem jeśli chodzi o wielkość jest powierzchnia działki. Warto dodać, że w hale tego rodzaju mogą być również wysokie (nierzadko funkcjonują jako magazyny wysokiego składowania). Dla hodowców koni oznacza to tyle, że bez problemu mogą wybudować obiekt spełniający ich wymagania w zakresie powierzchni i wysokości.

Jak zostało wspomniane, krytą ujeżdżalnię dla koni budujemy zazwyczaj jako halę całoroczną, odpowiednio izolowaną. Nie znaczy to jednak, że nie powstają również ujeżdżalnie namiotowe w wariancie nieizolowanym. Są to obiekty znacznie prostsze, wykonywane najczęściej z hali trapezowej i pojedynczej plandeki dachowej. Użytkowane są w sezonie letnim i stanowią podstawowa ochronę przed deszczem i słońcem, nierzadko nie zabudowuje się w nich otworów okiennych, tak by przepływające powietrze wentylowało halę w sposób naturalny.

Jako producent hal namiotowych z bogatym portfolio, wykonujemy hale izolowane oraz nieizolowane, dla hodowców koni rekomendujemy wariant całoroczny, który jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania