hale namiotowe targowe
Baza wiedzy

Hale namiotowe targowe — jak wznieść solidny obiekt wystawienniczy?

Hale namiotowe o funkcji wystawienniczej bez tajemnic. Jak wznieść halę na pokazy, jak przebiega proces wznoszenia, co wpływa na cenę i co warto wiedzieć?

W tej publikacji — spis treści:
1. Hala namiotowa targowa a prawo
2. Budowa hali targowej
3. Cechy hal namiotowych a zastosowanie ich w branży handlowej i rozrywkowej
4. Podsumowanie



Hale namiotowe zyskały popularność nie tylko w przemyśle. Są również częstym wyborem w handlu i w branży rozrywkowej, gdzie służą za obiekty wystawiennicze na różnego rodzaju eventach. Fakt, że są wykorzystywane w tak szerokim zakresie, jest kolejnym dowodem ich uniwersalności i wielofunkcyjności. Aby jednak namiot dobrze pełnił funkcję wystawienniczą, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach podczas jego planowania i wznoszenia. Poznasz je w tym artykule.

Hala namiotowa targowa a prawo

Zanim zdecydujesz się na halę namiotową wystawienniczą, należy spełnić kilka warunków związanych z formalnościami. W większości przypadków halę na pokazy można wznieść po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Do wniosku o stosowne pozwolenie należy dołączyć takie dokumenty jak projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny, projekt zagospodarowania działki lub terenu.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestor może wznieść obiekt, który będzie eksploatowany przez czas nieokreślony. Alternatywą jest budowa hali namiotowej na podstawie zgłoszenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Do zgłoszenia załącza się następujące dokumenty:

  • potwierdzenie o prawie do dysponowania gruntem w celach budowlanych,
  • planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych,
  • zakres planowanych robót budowlanych,
  • przewidywany czas demontażu obiektu,
  • informacje dodatkowe (m.in. umiejscowienie obiektu na działce budowlanej).

Zgłoszenia dokonuje się w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Jeżeli urząd nie wyrazi sprzeciwu, wzniesiony obiekt można eksploatować jedynie przez 180 dni.

Budowa hali targowej

budowa hali targowej

Proces wznoszenia hali wystawienniczej nie jest skomplikowany. W porównaniu do tradycyjnych obiektów murowanych charakteryzuje się on  prostotą i krótkim czasem pełnej realizacji .

Nadrzędnym priorytetem firmy Łukasiuk jest dostarczenie obiektu, który będzie spełniał wymagania inwestora. Dlatego cały proces rozpoczynamy od wywiadu i wizji lokalnej. Dzięki temu możemy dostosować rozwiązania techniczne do tego, jaką funkcję ma pełnić obiekt i w jakich warunkach ma powstać.

Same prace rozpoczynają się od przygotowania terenu. W wielu przypadkach konieczne jest jego wyrównanie i utylizacja nieużytków. Kolejny etap to przygotowanie fundamentów. W standardowych warunkach są to fundamenty bezpośrednie w postaci stóp fundamentowych przygotowywanych pod słupy.

Po fundamentach przychodzi czas na szkielet obiektu, czyli konstrukcję stalową. Na halę namiotową składają się takie elementy jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Są one produkowane ze stali konstrukcyjnej S235, S355 oraz S235JR. Wszystkie komponenty są cynkowane ogniowo, co czyni je odpornymi na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Kolejne etapy prac to obudowa ścian i dachu, przygotowanie posadzki, montaż stolarki otworowej, obróbki blacharskie, montaż instalacji technologicznych i branżowych oraz prace wykończeniowe.

Cechy hal namiotowych a zastosowanie ich w branży handlowej i rozrywkowej

Hale targowe i namioty wystawiennicze różnią się od siebie przeznaczeniem. Jednak tak jedne, jak i drugie, aby dobrze spełniać swoją funkcję, są budowane zgodnie z wytycznymi branżowymi i wymaganiami inwestorów.

Szybki montaż hal namiotowych targowych

Hala na wystawy to obiekt, który może powstać zaledwie w kilka tygodni od „wbicia łopaty”. Obiekt wznosi się na podstawie zgłoszenia, co jeszcze bardziej usprawnia cały proces i jest jego dodatkową zaletą.

Pod względem szybkości montażu hale targowe namiotowe zdecydowanie górują nad tradycyjnymi budynkami murowanymi. Są idealną odpowiedzią na potrzeby nie tylko branży wystawienniczej, lecz także każdego organizatora pokazu lub innego eventu.

Realizując sezonowe lub czasowe imprezy, takie jak: wystawy branżowe, prezentacje lub targi, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Lekkie hale idealnie się do tego nadają, a ich budowy nie trzeba planować na wiele miesięcy przed rozpoczęciem wydarzenia.

Podobnie jest z demontażem. Namiotowa hala na targi nie tylko relatywnie szybko zostaje wzniesiona, lecz także - jeśli zajdzie taka potrzeba - zostanie sprawnie zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce.

Możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb

Uniwersalność hal namiotowych to cecha, którą doceniają wszyscy inwestorzy. Decydując się na wzniesienie hali namiotowej z firmą Łukasiuk, zleceniodawca ma wpływ na każdy szczegół.

Hala namiotowa może mieć dowolną kubaturę, dzięki czemu może stanowić infrastrukturę dla małych, jak i większych wydarzeń. Wznosimy obiekty o różnej powierzchni, a w naszym portfolio są realizacje od 200 m2 do ponad 2000 m2 lub większe.

Kolejną ważną kwestią, o której decyduje inwestor, jest rodzaj obiektu. Oferujemy hale nieizolowanie typu Classic oraz typu Thermo, charakteryzujące się dobrą izolacyjnością termiczną. Oba warianty różnią się od siebie sposobem obudowy ścian i dachu. W halach nieizolowanych ściany są wykonane z blachy trapezowej, a dach z pojedynczej plandeki. W halach typu Thermo są to płyty warstwowe (ściany) oraz podwójna plandeka wypełniona powietrzem (dach pneumatyczny).

pneumatyczny dach hali

Ponadto inwestor decyduje o tym, w jaką stolarkę otworową zostanie wyposażony obiekt. Wśród okien można wyszczególnić następujące rozwiązania:

  • okna stałe,
  • okna rozwieralne,
  • okna uchylne,
  • okna rozwierno-uchylne,
  • okna otwierane ręcznie,
  • okna automatycznie.
  • witryny

To samo dotyczy bram, które mogą występować w formie przesuwnej, harmonijkowej lub segmentowej. Stolarka otworowa to nie wszystko. Inwestor wybiera również rodzaj posadzki (np. betonową, epoksydową czy - często stosowaną w halach eventowych - drewnianą np. z płyt OSB) oraz decyduje o tym, w jakie instalacje branżowe i technologiczne będzie wyposażony obiekt (np. instalacja elektryczna, sanitarna czy telekomunikacyjna).

Specyfika obiektu i jego wyposażenia to jedno. Ważny jest również sam proces wznoszenia. Inwestor może podjąć współpracę z firmą Łukasiuk w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to współpraca standardowa, w której inwestor zobowiązuje się do wykonania prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji oraz zagospodarowania terenu. My natomiast wykonujemy pozostałe prace oraz przygotowujemy część konstrukcyjną projektu i współpracujemy z inwestorem przy tworzeniu koncepcji obiektu. Alternatywą jest forma kompleksowa, która jest zbliżona do generalnego wykonawstwa. W tym wariancie firma Łukasiuk wyręcza inwestora w formalnościach i wykonuje również prace budowlane na wczesnych etapach wznoszenia obiektu.

Hale handlowe namiotowe a cena

cena hal handlowych

Cena jest często czynnikiem, na podstawie którego inwestor podejmuje decyzje. Hale namiotowe to rozwiązanie, które mogłoby być definicją powiedzenia “tanie i dobre”. Dlaczego? Otóż inwestycja w halę namiotową wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż budowa tradycyjnego budynku murowanego. Jednocześnie otrzymujemy równie funkcjonalny i trwały obiekt, który może powstać w znacznie krótszym czasie.

Ostateczna cena hali na wystawy zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić powierzchnię obiektu, jego rodzaj, ilość i jakość stolarki otworowej oraz szereg elementów wyposażenia. Możemy być jednak pewni, że biorąc pod uwagę nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania, cena za 1 m2 hali namiotowej będzie niższa niż koszt 1 m2 budynku murowanego.

Podsumowanie

Osoby organizujące różnego rodzaju targi i wystawy muszą zapewnić swoim wydarzeniom infrastrukturę, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również mobilna. Odpowiedzią na te potrzeby są właśnie hale namiotowe. Dodając do tych cech atrakcyjną ceną, zyskujemy optymalne rozwiązanie, które od wielu lat konsekwentnie przejmuje dominację nie tylko w przemyśle, ale również w innych branżach.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania