hale namiotowe używane czy nowe
Baza wiedzy

Hale namiotowe używane czy nowe? Przegląd zalet i wad

Hala namiotowa używana, a może nowa? Sprawdź, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania i zdecyduj, które będzie lepsze dla Ciebie!

W tej publikacji — spis treści:
1. Zalety używanych hal namiotowych
2. Wady używanych hal namiotowych
3. Wady nowych hal namiotowych
4. Zalety nowych hal namiotowych

Śledząc zmiany na rynku hal magazynowych w Polsce, można zauważyć, że wzrasta popyt na rozwiązania namiotowe. Inwestorzy mają do wyboru dwie opcje:  hale nowe i używane . To, który z wariantów wybierzemy, jest determinowane przede wszystkim przez indywidualne potrzeby i preferencje.

Oba rozwiązania mają wady i zalety, które istotnie wpływają na późniejszą eksploatację. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy krótką charakterystykę korzyści płynących z inwestycji w dany wariant.

Lepiej wybrać halę namiotową używaną czy nową? Podpowiadamy!

Zalety używanych hal namiotowych

Główną zaletą hal namiotowych używanych jest ich cena. Właściwie, jest to jedyna cecha, którą namioty z drugiej ręki górują nad nowymi obiektami.

Używane hale magazynowe, które trafiają na rynek, są bardzo często mocno wyeksploatowane. Przekłada się to bezpośrednio na ich koszt. Mogą one być o kilkadziesiąt procent tańsze niż nowe hale namiotowe. Warto jednak zastanowić się, czy ta oszczędność nie jest tylko pozorna.

Stan techniczny hali ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne. Dlatego też, przed dokonaniem zakupu powinniśmy dokładnie przekalkulować wszelkie nakłady finansowe, również te związane z późniejszym użytkowaniem hali.

Wady używanych hal namiotowych

Niestety, inwestycja w halę namiotową używaną wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlaczego? Jest to zdecydowanie mniej bezpieczny wariant niż nowa hala.

Oto najistotniejsze wady takiego rozwiązania:

  • Stan techniczny hali używanej

    Do sprzedaży zazwyczaj trafiają hale, które do tej pory były wynajmowane. Zanim znajdą się na rynku, powinny być poddawane pracom naprawczym i konserwacyjnym. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. W wielu sytuacjach, klient nie jest w stanie dostrzec ukrytych wad (mimo dołączonej dokumentacji), które mogą mieć katastrofalne skutki w czasie eksploatacji budynku. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić rzetelność sprzedawcy i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

    Przy odrobinie szczęścia nabywca może trafić na halę, która była użytkowana tylko przez jeden sezon. W takiej sytuacji jej stan techniczny nie powinien odbiegać znacząco od jakości hal nowych. Kluczowe podczas dokonywania wyboru jest szczegółowe sprawdzenie stanu faktycznego obiektu.

  • Przeglądy techniczne i konserwacja

    przeglądy techniczne i konserwacja

    Decydując się na zakup eksploatowanej już hali, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie częstsze wykonywanie przeglądów i prac konserwacyjnych.

    W trosce o bezpieczeństwo podczas użytkowania obiektu, nie można sobie pozwolić na niższe standardy jakościowe. Dotyczy to przede wszystkim konstrukcji stalowej, która jest szkieletem utrzymującym cały obiekt.
  • Gwarancja

    Bezpośrednio z powyższym aspektem powiązana jest kwestia gwarancji. Kupując halę namiotową z demontażu, w większości przypadków nie przysługuje nam gwarancja na produkt. Dlatego też, w razie usterek czy też wspomnianych wcześniej prac konserwacyjnych, inwestor musi pokrywać ich koszty.

    Tutaj warto się zastanowić nad skalą oszczędności. Czy niższa cena zakupu hali pozwoli zrekompensować nakłady poniesione podczas eksploatacji?

  • Budowa hali namiotowej

    Decydując się na nową halę namiotową, otrzymujemy ją wraz z usługą montażu (bardzo często jest to usługa kompleksowa). Niestety, w przypadku hal z drugiej ręki, budowa hali namiotowej zazwyczaj leży po stronie inwestora.

    Dbając o bezpieczeństwo, warto to powierzyć fachowcom. Wynajęcie firmy zewnętrznej do tego przedsięwzięcia to kolejny czynnik, który generuje koszty.

    Dostosowanie obiektu do własnych potrzeb

    Hala namiotowa to obiekt, który ma spełniać określone zadania. Obiekty te mogą pełnić funkcję hal magazynowych, przemysłowych, rolniczych czy też rekreacyjnych. Mimo wielu podobieństw, każdy z tych wariantów posiada unikalne cechy w aspekcie technologicznym i funkcjonalnym.

    Inwestując w używaną halę, często jesteśmy zdani na warianty, które akurat są dostępne na rynku.

    Efektem tego jest brak możliwości dostosowania obiektu w 100% do naszych oczekiwań i potrzeb. Gotowe obiekty, które były już wcześniej eksploatowane mają określoną specyfikację.

    W wyniku tego, inwestor nierzadko musi korygować swoje preferencje w taki sposób, aby hala była jak najbardziej funkcjonalna.

    Wady nowych hal namiotowych

    Trudno doszukiwać się jakichkolwiek wad w nowych halach namiotowych. Biorąc jednak pod uwagę, że mocną stroną hal używanych jest cena, można śmiało stwierdzić, że to właśnie ten czynnik jest piętą achillesową hal nowych. Trzeba jednak podkreślić, że cena jest wadą nowych obiektów tylko jeśli porównujemy je do tych z rynku wtórnego.

    Patrząc w szerszej perspektywie, nowe hale namiotowe to zdecydowanie tańsza alternatywa chociażby dla budynków murowanych. Jest to jeden z czynników wpływających na rosnącą popularność tego typu rozwiązań.

    Zalety nowych hal namiotowych

    nowa hala namiotowa

    Wszystkie wady używanych hal namiotowych stanowią mocne strony nowych obiektów. Jako producent hal namiotowych dbamy o to, by dostarczane przez nas rozwiązania były najwyższej jakości, a przy tym każdorazowo dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

    Stan techniczny

    Decydując się na zakup nowej hali namiotowej mamy pewność, że otrzymamy produkt w idealnym stanie technicznym. Wszystkie elementy dostarczane do klienta są nieużywane.

    Co więcej, posiadają gwarancję. Dzięki temu, unikamy częstych prac konserwacyjnych i serwisowych. Znacznie zmniejsza to koszty eksploatacji obiektu.

    Kompleksowa obsługa

    Grupa Łukasiuk, jako dostawca nowych hal namiotowych, opiera każdy projekt na współpracy z klientem. Dlatego też oferujemy dwie formy realizacji zadania:

    • Forma standardowa (z większym udziałem inwestora) – w tej formie, zadaniem Grupy Łukasiuk jest przede wszystkim stworzenie części konstrukcyjnej (wraz z fundamentami) projektu oraz doradztwo przy opracowywaniu koncepcji obiektu. W taki sposób, ogólny zarys hali powstaje w ścisłej współpracy między Grupą Łukasiuk a inwestorem. Ponadto, wykonawca prowadzi prace budowlane powyżej ziemi. Do zadań inwestora należy wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji, a także zagospodarowanie terenu. Wszelkie formalności (kompletowanie dokumentów i formułowanie wniosków) również leżą po stronie inwestora. 
    • Forma kompleksowa (z mniejszym udziałem inwestora) – w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, Grupa Łukasiuk oferuje kompleksowe wykonawstwo. Zakres obowiązków wykonawcy poszerza się przede wszystkim o wykonanie kompletnego projektu architektoniczno-budowlanego. Ponadto, wyręczamy inwestora w formalnościach, składając stosowne wnioski i gromadząc dokumentację. W zakresie obowiązków inwestora pozostaje jedynie wykonanie instalacji branżowych i technologicznych oraz zagospodarowanie terenu.

    Hala skrojona na miarę

    hala na miarę

    Możliwość dostosowania hali do preferencji i potrzeb inwestora to zdecydowanie największa zaleta nowych obiektów namiotowych. W zależności od specyfiki branży, hala zostaje zaprojektowana w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność danego przedsiębiorstwa.

    Proces powstawania hali namiotowej składa się z kilku etapów. Projektując i wznosząc obiekt od podstaw, jako wykonawca jesteśmy w stanie wybrać optymalne rozwiązanie w danym etapie. O czym mowa?

    Już na etapie projektowania konstrukcji stalowej można dostosować gabaryty obiektu do konkretnych potrzeb. Nie ma problemu, aby hala była wielkopowierzchniowym garażem czy też magazynem wysokiego składowania. W przypadku używanych hal namiotowych, możliwości w tym zakresie są ograniczone.

    Co więcej, inwestor może się zdecydować na jeden z dwóch wariantów izolacyjności hali.

    Pierwszą opcją są hale nieizolowane, natomiast drugą hale ocieplane o wysokiej izolacyjności. Opcje różnią się od siebie obudową ścian i dachu. W halach nieizolowanych, ściany są pokryte blachą falistą lub trapezową, a dach pojedynczą plandeką. Obiekty ocieplane są wyposażone w dach pneumatyczny (składający się z podwójnej plandeki) i obudowę ścian wykonaną z płyt warstwowych (o niskim współczynniku przenikania ciepła). Daje to możliwość efektywnego zarządzania temperaturą wewnątrz hali.

    Ważnym aspektem są też elementy wykończeniowe obiektu. W tym przypadku inwestor ma bardzo duże pole manewru. Drzwi, bramy oraz okna mogą występować w wielu wariantach. Podobnie wygląda sytuacja z posadzkami oraz z wyposażeniem technologicznym hali (instalacje elektryczne, hydrauliczne, wentylacyjne itp.).

    W taki sposób powstaje hala dedykowana do danej branży. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, zdajemy sobie sprawę, że poszczególne hale są podobne do siebie tylko z pozoru. Dlatego też, wdrażamy rozwiązania oparte na wiedzy, wypracowanych metodach działania oraz każdorazowym wywiadzie z inwestorem.

    Mimo że cena nowej hali namiotowej przewyższa oferty znajdujące się na rynku wtórnym, można śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja która szybko się zwraca, gwarantując komfort wydajnego użytkowania obiektu.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania