rodzaje hal namiotowych
Baza wiedzy

Rodzaje hal namiotowych krok po kroku: jaki typ wybrać dla siebie?

Rodzaje hal namiotowych bez tajemnic. Jakie typy obiektów wyróżniamy? Jake są ich zastosowania? Poznaj konstrukcje namiotowe krok po kroku!

W tej publikacji — spis treści:
1. Hala izolowana czy nieizolowana?
2. Zastosowanie hal namiotowych
3. Hala magazynowa dla przemysłu
4. Centrum logistyczne – jaka hala namiotowa?
5. Hale dla rolnictwa
6. Hale dla handlu i rekreacji
7. Jaki typ hali wybrać?

Hale namiotowe to obiekty, które można dostosować do specyfiki każdej branży. Dzięki swej uniwersalności zyskały zwolenników w przemyśle, rolnictwie, handlu i usługach. A jaką halę namiotową wybrać dla siebie? Podpowiadamy!

Hala izolowana czy nieizolowana?

Jednym z czynników, które decydują o uniwersalności hal namiotowych, jest możliwość wyboru stopnia zaawansowania izolacyjności cieplnej. W ofercie firmy Łukasiuk znajdują się dwa rodzaje hal namiotowych: izolowane i nieizolowane. Jest to podstawowy podział tego typu obiektów, uwzględniający ich efektywność energetyczną.

Hale izolowane różnią się od nieizolowanych poszyciem dachu i ścian. Pokrycie dachowe ma formę dachu pneumatycznego. Jest to podwójna plandeka wypełniona powietrzem. Za prawidłowe ciśnienie powietrza pomiędzy warstwami odpowiada dedykowana pompa. Warto zaznaczyć, że w przypadku hal nieocieplanych dach jest wykonany z pojedynczej plandeki.

Dach pneumatyczny daje duże możliwości w kontekście regulacji temperatury wewnątrz obiektu. Ponadto redukuje zjawisko zalegania śniegu na powierzchni dachu w okresie zimowym i sprawa, że para wodna nie skrapla się wewnątrz hali (umożliwia to zastosowanie dachu pneumatycznego z tzw. systemem Anti Drip). 

Ściany w halach izolowanych są wykonane z płyt warstwowych. Stosowane przez firmę Łukasiuk płyty warstwowe osiągają wartość współczynnika przenikania ciepła nieprzekraczającą 0,38 W/(m2·K). W halach nieizolowanych ściany są obudowane blachą falistą bądź trapezową.

Hale namiotowe ocieplane to doskonały wybór dla branż, w których wymagane są specyficzne warunki składowania materiałów. Dotyczy to m.in. branży żywnościowej lub farmaceutycznej. Hale nieizolowane można z kolei wykorzystać w branżach, w których magazynowanie produktów nie wymaga utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Projektując hale izolowane należy pamiętać również o doborze stolarki otworowej o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Zastosowanie hal namiotowych

Powyższy podział hal namiotowych odnosi się do ich budowy i izolacyjności przegród nieprzezroczystych. Jednak uniwersalność tego typu obiektów sprawia, że można je stosować w różnorodnych obszarach przemysłu i nie tylko.

Poniżej przedstawiamy podział hal namiotowych ze względu na spełniane funkcje.

Hala magazynowa dla przemysłu

hala magazynowa dla przemysłu

Hale namiotowe w przemyśle pełnią funkcję magazynów. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Cechuje je wysoka funkcjonalność, która idzie w parze z atrakcyjną ceną. Hala namiotowa to także krótszy czas realizacji inwestycji.

Powierzchnie magazynowe przy zakładach przemysłowych można podzielić na kilka podstawowych typów. Pierwszym kryterium jest wysokość składowania materiałów.

W tym przypadku wyróżniamy:

  • magazyny niskiego składowania;
  • magazyny średniego składowania;
  • magazyny wysokiego składowania.

Coraz bardziej popularną opcją są magazyny wysokiego składowania. Posiadają one wiele cech charakterystycznych dla nowoczesnego przemysłu. Mowa tu m.in. o efektywnym zagospodarowaniu powierzchni magazynu oraz zautomatyzowanym systemie zarządzania procesami zachodzącymi w magazynie.

Natomiast magazyny produkcyjne można również podzielić ze względu na specyfikę przechowywanych materiałów. Taki podział kształtuje się następująco:

  • magazyn wyrobów gotowych – przechowywanie wytworzonych produktów
  • magazyn surowców – przechowywanie komponentów, z których produkowane są wyroby gotowe;
  • magazyn półproduktów – składowanie towarów między etapami produkcji;
  • magazyn opakowań;
  • magazyn odpadów;
  • techniczne – przechowywanie narzędzi lub części zamiennych.

Magazyny klasyfikuje się też z uwzględnieniem sposobu rozmieszczenia towarów:

  • Stałe lokalizacje magazynowe – poszczególne asortymenty są przypisane do określonych sektorów magazynowych. 
  • Wolne miejsca składowania – towary nie są umieszczane w specjalnie wyznaczonych miejscach, ale tam, gdzie są wolne miejsca. 
  • Rozmieszczenie według rotacji (częstotliwości pobierania) – wyroby są rozłożone na magazynie w taki sposób, aby często pobierane produkty były najbardziej dostępne. 

Kolejny podział odnosi się do typu zastosowanej konstrukcji. Tutaj wyróżniamy:

  • Magazyn otwarty – czyli plac do przechowywania towarów odpornych na warunki atmosferyczne. Jest to najprostszy typ magazynu.
  • Magazyn półotwarty – najczęściej ma formę wiaty z dwiema lub trzema ścianami.
  • Magazyn zamknięty – niezbędny dla towarów, które wymagają specjalnych warunków. 

Ostatnim kryterium podziału jest stopień mechanizacji magazynu. W tym przypadku można wyróżnić:

  • Magazyn niezmechanizowany – magazyn, w którym wszystkie operacje są realizowane z wykorzystaniem siły ludzkich mięśni.
  • Magazyny zmechanizowane – poszczególne operacje są realizowane z wykorzystaniem urządzeń, które odciążają personel.
  • Magazyn zautomatyzowany – większość operacji realizowana jest automatycznie.

Hala namiotowa magazynowa może być wyposażona w niezbędny osprzęt, dostosowany do charakterystyki składowanego materiału. Mowa tu m.in. o regałach, pojemnikach, szafach, urządzeniach transportowych oraz dokach przeładunkowych.

Centrum logistyczne – jaka hala namiotowa?

centra logistyczne

Wśród różnych typów hal namiotowych wyróżniamy też obiekty, które są wykorzystywane jako centra logistyczne. Ze względu na swoją mobilność i funkcjonalność hale namiotowe coraz częściej stanowią ważny element infrastruktury przedsiębiorstwa logistycznego.

Każde centrum logistyczne oprócz kluczowych funkcji (transport, magazynowanie, zarządzanie zapasami, zarządzanie zamówieniami, przeładunki) spełnia również szereg pomocniczych. Do takich można zaliczyć techniczną obsługę pojazdów, sprzedaż paliw, czy też naprawę opakowań transportowych.

Ze względu na spełniane funkcje centra logistyczne można podzielić na:  kompleks transportowej działalności gospodarczej, centrum rozdziału towarów, centrum przewozów, logistyczne centrum usługowe oraz centrum transportu towarowego .

Centra logistyczne można podzielić również ze względu na zasięg działania:

  • ponadregionalne – zasięg oddziaływania wynosi ponad 500 km – najczęściej są to procesy międzynarodowe;
  • regionalne – działania w promieniu do 100 km, najczęściej w granicach jednego województwa;
  • lokalne – nieduże odległości transportowe – do 50 km.

Hale namiotowe są doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych centrów logistycznych ze względu na wysoką funkcjonalność i możliwość wyposażenia hal w niezbędną infrastrukturę, do której kwalifikują się: urządzenia do załadunku i wyładunku, środki transportu, regały, środki służące do manipulacji wyrobami, urządzenia pomiarowo-kontrolne, urządzenia przeciwpożarowe.

Hale dla rolnictwa

hale dla rolnictwa

Hale magazynowe zdobyły swoich zwolenników również w rolnictwie. Hale izolowane wykorzystuje się jako magazyny płodów rolnych.

Do składowania zboża można stosować silosy, można też zastosować metodę przechowywania podłogowego. Właśnie dla tego drugiego wariantu optymalnym rozwiązaniem są hale namiotowe. Podłogę w hali namiotowej można w prosty sposób dostosować do wymogów takiego składowania. Musi być ona równa i pozbawiona wszelkich szczelin i dziur, a także wyposażona w dodatkową izolację.

Kluczowe jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. W halach namiotowych typu Thermo utrzymanie takich warunków nie stanowi żadnego problemu. Pomocne są też wentylatory i nagrzewnice, które usprawnią proces suszenia zboża.

Coraz popularniejsze staje się przeznaczanie hal namiotowych do składowania roślin okopowych. W tym przypadku również kluczem jest odpowiednia izolacyjność obiektu oraz infrastruktura, która pomaga utrzymać zadane warunki.

Warto zaznaczyć, że rośliny okopowe nie powinny być wyeksponowane na długotrwałe działanie cyrkulacji powietrza, więc warto rozważyć zastosowanie wentylacji mechanicznej, którą można dowolnie sterować (w przeciwieństwie do systemu grawitacyjnego).

Możliwość wyposażenia hal namiotowych w szerokie bramy i instalacje technologiczne sprawiła, że wykorzystuje się je jako magazyny dla maszyn i pojazdów rolniczych. Oprócz przechowywania sprzętów, hala namiotowa daje duże możliwości w obszarze ich konserwacji i naprawy.

Hale dla handlu i rekreacji

Po hale namiotowe sięgają również właściciele sklepów i składów budowlanych. Przy dużych marketach hale namiotowe często pełnią funkcję magazynu artykułów ogrodowych i rolniczych. To samo dotyczy branż działających sezonowo. Hale namiotowe nie są trwale związane z gruntem, dlatego w prosty sposób można je przenieść lub zdemontować po sezonie. Hale namiotowe można również wykorzystać jako infrastrukturę pomocniczą podczas wszelakich targów.

Idąc tym tropem, łatwo zauważyć, że hala namiotowa jako infrastruktura pomocnicza będzie przydatna również podczas eventów lub zawodów sportowych. Można w nich przechowywać sprzęt sportowy lub elementy wyposażenia wydarzenia.

Jaki typ hali wybrać?

jaki typ hali wybrać?

Jak widać, wiele jest rodzajów hal namiotowych. Każdego roku, obiekty namiotowe wchodzą przebojem do nowych branż, gdzie otrzymują zróżnicowane zadania i pełnią nietypowe funkcje. Najlepszą rekomendacją tego typu rozwiązań są zadowoleni klienci, reprezentujący różne obszary przemysłu, rolnictwa i handlu.

To, jaki rodzaj konstrukcji namiotowej wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Specjaliści z firmy Łukasiuk potrafią dostosować obiekt do najbardziej nietypowych wymagań, uwzględniając fakt, że każdy etap tworzenia obiektu daje klientowi co najmniej kilka możliwości. Chodzi tu zarówno o tak newralgiczne aspekty jak gabaryty obiektu, jak i o bardziej szczegółowe elementy takie, jak na przykład rodzaj zastosowanych drzwi.

Trzeba podkreślić, że hale namiotowe są projektowane i wznoszone z zachowaniem odpowiednich norm. Dotyczą one m.in. obciążeń klimatycznych i stałych:

  • PN-EN 1990:2004 Eurokod – Podstawy projektowania konstrukcji.
  • PN-EN 1991-1-1:2004 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-1: Oddziaływania ogólne – Ciężar objętościowy, ciężar własny, obciążenia użytkowe w budynkach.
  • PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-3: Oddziaływania ogólne – Obciążenie śniegiem.
  • PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-4: Oddziaływania ogólne – Oddziaływania wiatru.
  • PN-EN 13782:2015-07 Obiekty tymczasowe — Namioty – Bezpieczeństwo.

Dzięki temu hale namiotowe mogą funkcjonować praktycznie w każdych warunkach. Dlatego też inwestycja w halę namiotowa jest atrakcyjną alternatywą dla budowy obiektów murowanych. Niesie ze sobą korzyści ekonomiczne, ergonomiczne oraz poprawia efektywność procesów zachodzących w danym przedsiębiorstwie (bez względu na branżę).

Jednak kluczem do czerpania powyższych korzyści jest odpowiedni dobór typu hali. Doświadczeni specjaliści firmy Łukasiuk pomogą wybrać optymalne rozwiązanie i poprowadzą inwestycję, stawiając na transparentną współpracę z inwestorem.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania