tania hala magazynowa
Baza wiedzy

Tania hala magazynowa — jak zoptymalizować koszt, nie rezygnując z jakości?

Poszukujesz taniej hali magazynowej? Dowiedz się, jakie są sposoby na optymalizację kosztów, nie rezygnując z jakości i oszczędzaj z głową.

W tej publikacji — spis treści:
1. Inwestujesz w halę namiotową? Już oszczędzasz!
2. Hale namiotowe magazynowe, a wybór odpowiedniego wykonawcy
3. Zdefiniowanie własnych potrzeb
4. Współpraca na linii wykonawca-inwestor
5. Tania hala magazynowa, a forma współpracy
6. Jak obniżyć koszt budowy hali? Oszczędności tylko z głową

Obecnie większość firm musi optymalizować budżet i jeszcze mądrzej zarządzać wydatkami, niż kilka lat temu. Każda inwestycja musi być przemyślana. Rynek w wielu branżach ewoluuje dynamicznie i znaczna część przedsiębiorstw potrzebuje większych powierzchni magazynowych. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku są hale namiotowe, które w ciężkich czasach nie nadszarpują budżetu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców. Jak wznieść taki obiekt, ponosząc jak najniższe koszty? Podpowiadamy!

Inwestujesz w halę namiotową? Już oszczędzasz!

Na wstępie należy podkreślić, że decydując się na halę namiotową zamiast tradycyjnego budynku murowanego, już generujemy oszczędności. Hala namiotowa jest tańszą alternatywą dla budynków np. z cegły, jednocześnie zachowując równie wysoką funkcjonalność.

Przy takiej inwestycji oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. Hala namiotowa moża powstać już w kilka tygodni od rozpoczęcia prac. Takie czas realizacji w przypadku budowy tradycyjnego budynku jest bardzo mało prawdopodobny.

Ponadto decydując się na halę namiotową zyskujemy mobilność, która w przypadku budynku murowanego jest nieosiągalna. Halę można zdemontować i przenieść do innej lokalizacji niskimi nakładami pracy i funduszy.

Hale namiotowe magazynowe, a wybór odpowiedniego wykonawcy

wybór wykonawcy hali magazynowej

Optymalizację kosztów hali namiotowej można rozpocząć od z pozoru prozaicznej rzeczy – wyboru odpowiedniego wykonawcy inwestycji. Na co zwrócić uwagę podczas szukania producenta hali magazynowej?

Po pierwsze należy skierować wzrok w kierunku portfolio danej firmy. Doświadczenie w tym przypadku jest bezcenne. Jeżeli dany wykonawca realizował obiekty o zróżnicowanych gabarytach, dla różnych branż i w specyficznych warunkach, możemy mieć pewność, że również nasz obiekt będzie w stanie wznieść w odpowiedniej jakości.

Jaki to ma związek z tym, ile kosztuje hala magazynowa? Odpowiedzi należy szukać w późniejszej eksploatacji obiektu. Jeżeli wykonawca cieszy się zaufaniem przedsiębiorstw z różnych sektorów i od wielu lat wznosi hale namiotowe, to najprawdopodobniej są to solidne obiekty, które będzie można eksploatować bezpiecznie i efektywnie. Użytkowanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów wynikających z awarii i usterek.

Zdefiniowanie własnych potrzeb

Kolejną rzeczą, która pozwoli nam zaoszczędzić podczas realizacji hali namiotowej jest prawidłowe zdefiniowanie własnych potrzeb. Z pozoru jest to prosta i błaha kwestia, jednak bardzo ważna dla inwestowanych pieniędzy.

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką dokładnie funkcję ma spełniać hala namiotowa. Czy ma być to magazyn w hali? Jeśli tak, to czy ma być tradycyjnym magazynem, czy może magazynem wysokiego składowania.

Takich pytań jest znacznie więcej:

  • W jaki sposób będziemy składować produkty?
  • Czy oprócz samego magazynowania, w obiekcie będą zachodzić inne procesy?
  • Jak będzie wyglądał transport wewnętrzny?
  • Czy obiekt będzie zautomatyzowany?

Ponadto warto się zastanowić, czy w przyszłości będziemy chcieli rozbudowywać obiekt, bądź przenosić go do innej lokalizacji. Konkretne i przemyślane odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą zaoszczędzić pieniądze nie tylko podczas wznoszenia hali, ale również w późniejszym okresie eksploatacji.

Powierzchnia, jakiej potrzebujemy

Najważniejszym zagadnieniem w studium potrzeb jest oszacowanie powierzchni, jakiej potrzebujemy. Dlaczego? Otóż gabaryty to czynnik bardzo silnie wpływający na ostateczny koszt obiektu. Hala namiotowa o powierzchni 300 m2 będzie droższa niż mniejszy obiekt. Przy czym warto mieć też na uwadze, że wraz ze wzrostem powierzchni cena za m2 spada.

Jeśli zależy nam na maksymalnej optymalizacji kosztów, najlepszym rozwiązaniem są hale o ustandaryzowanych wymiarach. Przy budowie takiej hali namiotowej nie mamy prawie w ogóle odpadu, wszystkie materiały są wykorzystywane w całości, a to korzystnie wpływa na ostateczną cenę inwestycji.

Jednocześnie pamiętajmy o tym, żeby zostawić sobie możliwość do przyszłej rozbudowy magazynu. Odpowiedzią na tę potrzebę jest hala modułowa, którą nie tylko można łatwiej rozbudować, ale również w przyszłości odsprzedać.

Przewymiarowanie obiektu poskutkuje wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Jeśli wzniesiona hala będzie zbyt duża dla naszych potrzeb to zapłacimy sporo, a część magazynu będzie niewykorzystywana.

Działa to również w drugą stronę. Zbyt mały magazyn spowoduje, że nasze produkty, półprodukty bądź surowce nie będą się mieściły w danym obiekcie. Poskutkuje to koniecznością podjęcia kolejnej inwestycji, która może nadwyrężyć budżet.

Jaka izolacyjność termiczna?

izolacyjność termiczna hali

Specyfika prowadzonej przez nas działalności powinna również nakierować nas na to, jakiej hali potrzebujemy – Classic czy Thermo. Pierwsza z nich jest obudowana blachą i pokryta pojedynczą plandeką. Druga ma ściany wykonane z płyt warstwowych i dach pneumatyczny.

  • Hala typu Thermo daje duże możliwości w kontekście utrzymania zadanej temperatury wewnątrz obiektu przez cały rok. W wielu branżach jest to wymóg (np. spożywcza lub farmaceutyczna).
  • Być może specyfika naszej działalności nie ma w tym obszarze restrykcyjnych wymagań. Wtedy możemy zdecydować się na tańszy wariant Classic, który również będzie funkcjonalny.

Poziom zaawansowania technologicznego

Hale namiotową można wyposażyć w zróżnicowane instalacje techniczne i branżowe. To również wpływa na ostateczny koszt przedsięwzięcia. Być może prowadzona działalność nie wymaga zaawansowanych technologii i wystarczająco funkcjonalna będzie hala namiotowa wyposaża w podstawową instalację elektryczną i wentylację grawitacyjną.

To zdecydowanie zoptymalizuje koszty, a sam obiekt będzie nadal doskonale spełniał swoją funkcję. Magazyny funkcjonujące w bardziej wymagających warunkach można wyposażyć w automatykę, wentylację mechaniczną, instalację sanitarną czy też pneumatyczną.

Pozostałe elementy obiektu

Hala namiotowa to zarazem prosty i złożony obiekt. Inwestor ma do wyboru wiele opcji wykończenia i wyposażenia. Dobrym przykładem jest posadzka, która może być cementowa, betonowa lub epoksydowa. Każda z tych opcji charakteryzuje się innym kosztem, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy.

Tak samo sytuacja wygląda chociażby ze stolarką otworową. Zarówno okna, drzwi, jak i bramy mogą występować w różnych wariantach. Mogą być w pełni zautomatyzowane lub w wersji standardowej. Pierwsza opcja oczywiście wiąże się z wyższą ceną hali magazynowej.

Współpraca na linii wykonawca-inwestor

Wyszczególnienie swoich potrzeb to dopiero pierwszy krok do stworzenia optymalnego projektu, za który nie przepłacimy. Kolejnym jest wdrożenie pomysłów w życie i stworzenie hali namiotowej, która odpowiada zdefiniowanym potrzebom.

Do tego niezbędna jest sprawna współpraca z wykonawcą, już na etapie projektu. Po pierwsze dany wykonawca musi mieć w ofercie rozwiązania, których szukamy. Po drugie projektant musi być otwarty na pomysły inwestora i umiejętnie je wkomponować w obiekt. Rozplanowanie wszystkich niezbędnych rozwiązań nie jest łatwym zadaniem. Niezbędne do tego jest doświadczenie i wiedza techniczna.

Doświadczony wykonawca inwestycji jest w stanie również zaproponować rozwiązania techniczne, które jeszcze lepiej wpasują się w potrzeby inwestora. Skuteczne doradztwo i sprawne prowadzenie całego procesu powstawania obiektu jest w stanie wygenerować oszczędności, które z nierzetelnym producentem byłyby nieosiągalne.

Tania hala magazynowa, a forma współpracy

Optymalizacji kosztów inwestycji może się przysłużyć również wybór odpowiedniej formy współpracy z wykonawcą. Łukasiuk oferuje swoim klientom dwie opcje:

  • Formę standardowa – w przypadku inwestor musi się zaanagażować w kilka procesów towarzyszących budowie hali namiotowej. Mowa między innymi o kompletacji dokumentów, które są wymagane podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę. W tej formie współpracy, wykonawca inwestycji zobowiązuje się do wykonania prac budowlanych powyżej gruntu oraz przygotowania projektu technicznego branży konstrukcyjnej.
  • Forma kompleksowa – jaka sama nazwa wskazuje jest to forma, w której wykonawca bierze prawie wszystkie obowiązki na siebie. Realizacja inwestycji w tej formie rozpoczyna się od wspólnego opracowania koncepcji obiektu. Następnie powstaje projekt architektoniczno-budowlany (firma Łukasiuk może opracować całą dokumentację projektową) i na jego podstawie prowadzone są prace budowlane w pełnym zakresie, łącznie z wykonaniem prac fundamentowych. Ponadto firma Łukasiuk może wyręczyć inwestora w składaniu wniosków formalnych koniecznych do rozpoczęcia budowy.

Obie powyższe opcje oczywiście znacznie wpływają na cenę hali namiotowej. Forma kompleksowa wymaga większych nakładów finansowych od inwestora. Dlatego jeżeli inwestor dysponuje zapleczem technicznym i personalnym, które pomoże zrealizować część robót (np. fundamenty), to warto wybrać formę standardową współpracy.

Chęć samodzielnej realizacji niektórych robót może jednak mieć niekorzystne konsekwencje. jeżeli inwestor nie dysponuje wystarczającą wiedzą i zasobami, samodzielne wykonanie fundamentów może przynieść więcej problemów, niż oszczędności.

Jak obniżyć koszt budowy hali? Oszczędności tylko z głową

jak obniżyć koszt budowy hali magazynowej?

Jak wznieść tani magazyn? Szukanie oszczędności podczas realizacji inwestycji to całkowicie zrozumiałe i normalne zjawisko. Jednak ważne jest, aby nie robić tego kosztem jakości wznoszonego obiektu. Należy pamiętać o tym, że wybierając mniej sprawdzonego wykonawcę lub tańsze zamienniki materiałowe, oszczędzamy tylko pozornie.

Hale i magazyny są obiektami przeznaczonymi do wieloletniej eksploatacji, dlatego muszą się charakteryzować wysoką odpornością na działanie warunków zewnętrznych. Wybierając produkt niższej jakości musimy się liczyć z tym, że usterki będą dotkliwe również w kontekście finansowym.

Zatem jak mądrze oszczędzić podczas inwestycji w halę namiotową? Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wybór odpowiedniego wykonawcy inwestycji. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie komponenty są najwyższej jakości (warto zwrócić uwagę na certyfikaty komponentów i samego przedsiębiorstwa). Ponadto hala namiotowa zostanie dostosowana do naszych wymagań, bez konieczności dopłacania za rozwiązania, z których nie będziemy korzystać.

Drugą ważną kwestią jest sprecyzowanie własnych potrzeb. Dobrze opracowana koncepcja nie tylko pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, zapewni tanie magazynowanie i usprawni cały proces wznoszenia taniej hali namiotowej.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Duże hale namiotowe krok po kroku - jak wznieść obiekt zapewniający optymalną przestrzeń?

wpisy z bazy wiedzy

Ogrzewanie hali 100 m2, 200 m2, 300 m2, 400 m2 aż po 1000 m2 - jakie systemy grzewcze dobrać do wielkości?

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania