zadaszenie lodowiska halą
Baza wiedzy

Zadaszenie lodowiska halą namiotową: jak efektywnie zabezpieczyć przestrzeń?

Zadaszenie lodowiska przy pomocy hali namiotowej to szereg korzyści, które sprawiają, że jest to chętnie wybierane rozwiązanie. Co warto o nim wiedzieć?

W tej publikacji — spis treści:
1. Jakie warunki powinno spełniać zadaszenie lodowiska halą?
2. Jak wznosimy hale namiotowe?
3. Zadaszenie stalowe lodowiska w formie hali namiotowej a przepisy prawne
4. Zadaszenie lodowiska halą namiotową – podsumowanie

Walory hal namiotowych zagospodarowanych na magazyny przemysłowe są wszystkim dobrze znane. Trzeba jednak zaznaczyć, że to tylko część zastosowań tego typu obiektów. Hale namiotowe zyskują coraz większą popularność również w sporcie i rekreacji. Dobrym przykładem tego są zadaszenia lodowisk. Hale namiotowe mają wszystkie cechy, które powinny charakteryzować bezpieczne i estetyczne zadaszenie lodowiska. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie zadaszenie namiotowe brać pod uwagę przy budowie nawet całorocznego lodowiska.

Jakie warunki powinno spełniać zadaszenie lodowiska halą?

warunki dla zadaszenia
Lodowiska są specyficznym obiektami. Podczas doboru odpowiedniego zadaszenia, wymagają indywidualnego podejścia i zwrócenia szczególnej uwagi na kilka aspektów.

Bezpieczeństwo – strefy śniegowe i wiatrowe

Niestety w ciągu ostatnich dekad zdarzały się zawalenia sztucznych lodowisk i podobnych obiektów rekreacyjnych. Takie wydarzenia uświadamiają, jak ważna jest jakość wykonania zadaszenia lodowiska.

Kierując się bezpieczeństwem użytkowników jako priorytetem podczas projektowania hali namiotowej, Łukasiuk stosuje się ściśle do obowiązujących norm. Mowa tu przede wszystkim o wytycznych zawartych w normie PN-EN 1090 Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. W kontekście wznoszenia zadaszeń namiotowych lodowiska, szczególnie ważne są dwa obszary ujęte w powyższym dokumencie:

  • Część 2 normy: Wymagania techniczne dotyczące wykonania konstrukcji stalowych.
  • Część 4 normy: Wymagania techniczne dotyczące profilowanych na zimno stalowych elementów konstrukcyjnych oraz konstrukcji poszycia dachów, sufitów, stropów i ścian.

Przyczyną katastrof budowlanych często jest niedostosowanie obiektu do warunków atmosferycznych panujących w danym regionie. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na obciążenie wiatrem i śniegiem, charakterystyczne dla obszaru, w którym wznosimy zadaszenie lodowiska w postaci hali namiotowej.

Norma PN-EN 1991-1-3 określa 5 stref obciążenia śniegiem w naszym kraju:

  • Strefa I - obszar zachodniej Polski.
  • Strefa II - znaczna część terytorium naszego kraju (w tym największe miasta takie jak: Łódź, Katowice, Poznań, Warszawa).
  • Strefa III - tereny Polski wschodnio-północnej, wschodniej i wschodnio-południowej (m. in. Gdańsk, Lublin czy Rzeszów).
  • Strefa IV - części województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego (m. in. Olsztyn, Białystok, Suwałki)
  • Strefa V - tereny górskie (okolice Zakopanego).

Podział na strefy wiatrowe kształtuje się nieco inaczej. Według normy PN-EN 1991-1-4, na terytorium Polski występują trzy strefy wiatrowe:

  • Strefa wiatru I – środkowa część kraju (zasadnicza większość jego powierzchni).
  • Strefa wiatrowa II – pas nadmorski na północy.
  • Strefa obciążenia wiatrem III – obszary górskie w południowej części Polski.


Uwzględniając lokalizację obiektu oraz szereg innych parametrów, jesteśmy w stanie dobrać rozwiązania konstrukcyjne w taki sposób, aby były bezpieczne podczas użytkowania. Obliczenia konstrukcyjne są podstawą do tego, aby hala namiotowa mogła być eksploatowana w dowolnym regionie Polski.

Termoizolacja

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lodowiska to obiekty specyficzne. Chodzi przede wszystkim o konieczność utrzymania niskiej temperatury wewnątrz obiektu. Jako że nawet zimy nie są w naszym regionie już tak mroźnie (przynajmniej na przestrzeni ostatnich kilku lat), konieczne jest zapewnienie dobrej termoizolacji obiektu, aby móc efektywnie utrzymywać niską temperaturę wewnątrz (nawet kiedy temperatura zewnętrzna jest wysoka).

W halach typu Thermo jest to możliwe dzięki odpowiednim komponentom. Hale namiotowe izolowane charakteryzują się dachem pneumatycznym oraz ścianami wykonanymi z płyt warstwowych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.

Szybki montaż

szybki montaż hali

Ogromną zaletą hal namiotowych jest szybki montaż. Tego typu obiekty powstają w znacznie krótszym czasie niż tradycyjne budynki murowane. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku lodowisk, które powstają na określony sezon (najczęściej zimowy). Inwestor jest w stanie w krótkim czasie uruchomić obiekt do publicznego użytku.

W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na fakt, iż hala namiotowa może powstać bez pozwolenia na budowę. Warunkiem jest eksploatacja nie dłuższa niż 180 dni. Takie rozwiązanie idealnie się wpasowuje w potrzeby lodowisk uruchamianych wyłącznie zimą. Dla zadaszenia stalowego lodowisk całorocznych konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wyposażenie

Lodowisko musi być dostosowane nie tylko do potrzeb użytkowników, ale również konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury niezbędnej do utrzymania dobrego stanu technicznego obiektu.

Hala namiotowa może być wyposażona w dowolne instalacje branżowe i technologiczne. Instalacja elektryczna, odpowiednia wentylacja czy też instalacja sanitarna to zdecydowanie podstawowe wyposażenie lodowiska. Pamiętać należy również o odpowiednich systemach utrzymujących temperaturę.

Obiekty takie jak lodowisko wymagają dodatkowej przestrzeni roboczej. Mowa o zapleczu socjalnym lub szatniach. Wnętrze hali namiotowej można dowolnie konfigurować i za pomocą ścianek działowych, wydzielać dodatkowe pomieszczenia.

Jak wznosimy hale namiotowe?

Wykonanie zadaszenia lodowiska w formie hali namiotowej to obecnie optymalne rozwiązanie zarówno pod względem kosztów inwestycji, jak i samego przedsięwzięcia logistycznego (takie zadaszenie może powstać zaledwie w kilka tygodni).

Jako producent hal namiotowych, mogący pochwalić się setkami realizacji w całej Polsce, bazując na naszym doświadczeniu, podzieliliśmy proces wznoszenia hali namiotowej na kilka etapów.

Pierwszy etap to fundamenty. Konstrukcję hali namiotowej montujemy na fundamentach bezpośrednich. Podstawowe elementy tego rodzaju fundamentów to stopy i płyty. Stopy o wymiarach wyznaczonych przez konstruktora, wylewa się w wykopie, po uprzednim wykonaniu zbrojenia prętami stalowymi.

Po wyschnięciu fundamentów przychodzi czas na wznoszenie szkieletu hali czyli konstrukcji stalowej. W jej skład wchodzą takie elementy jak:

  • ramy główne, które składają się ze słupów i dźwigarów,
  • belki,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

Poszczególne elementy są zazwyczaj wykonane ze stali S235, S355 lub S235JR. Ponadto poprzez cynkowanie są one zabezpieczane przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Po wzniesieniu konstrukcji stalowej można przystąpić do obudowy ścian i poszycia dachu. Jak już wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem dla zadaszenia lodowiska będzie wybór opcji Thermo, składającej się z dachu pneumatycznego i ścian wykonanych z płyt warstwowych o dobrej termoizolacji.

Alternatywą dla tego typu rozwiązania jest hala namiotowa typu Classic, w której ściany są wykonane z blachy trapezowej, a dach stanowi pojedyncza plandeka. Taki wariant jednak nie daje takich możliwości utrzymywania stałych warunków temperaturowych wewnątrz obiektu.

Kolejne etapy budowy zadaszenia lodowiska halą namiotową obejmują takie prace, jak montaż stolarki otworowej, obróbki blacharskie czy też wyposażenie obiektu w instalacje technologiczne i branżowe.

Cały proces może być przeprowadzony na dwa sposoby. Każdemu klientowi oferujemy zasady współpracy, które są dopasowane do jego potrzeb. Warianty organizacji pracy, na które może zdecydować się inwestor to:

  • Forma standardowa – w tej formie do obowiązków inwestora należy: wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji oraz zagospodarowanie terenu. Do zadań wykonawcy inwestycji należy m.in. stworzenie części konstrukcyjnej (wraz z fundamentami) projektu oraz współpraca z inwestorem w zakresie tworzenia koncepcji obiektu. Ponadto Łukasiuk obliguje się do przeprowadzenia czynności montażowych powyżej ziemi.
  • Forma kompleksowa – w tym przypadku rola inwestora jest mniejsza. Taką formę współpracy można śmiało nazwać generalnym wykonawstwem. Wykonujemy m.in. kompletny projekt architektoniczno-budowlany i wyręczamy inwestora w procesach związanych z formalnościami.

Zadaszenie stalowe lodowiska w formie hali namiotowej a przepisy prawne

zadaszenie lodowiska a przepisy

Halę namiotową wznosi się na podstawie pozwolenia na budowę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której będziemy użytkować obiekt przez maksymalnie 180 dni. W tym przypadku wystarczy zgłoszenie.

Zgodnie z prawem budowlanym, do wzniesienia hali namiotowej niezbędne jest wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Składa się on z dwóch części: opisowej i rysunkowej. Pierwsza zawiera takie elementy jak: opis formy architektonicznej obiektu i jego przeznaczenia, czy też charakterystykę zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu. W części rysunkowej zawarte są m.in. rzuty elewacji i schematy podstawowych instalacji technologicznych.

Aby dokumentację można było uznać za kompletną, konieczne jest również wykonanie projektu zagospodarowania działki lub terenu (m.in. granice działki, usytuowanie i układy obiektów) oraz projektu technicznego (m.in charakterystyka energetyczna oraz dokumentacja geologiczno-inżynierska).

Zadaszenie lodowiska halą namiotową – podsumowanie

Hala namiotowa to obiekt uniwersalny. Z doświadczenia wiemy, że spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Namiot jako zadaszenie lodowiska to coraz częściej spotykane zjawisko. Wynika to głównie z wysokiej funkcjonalności takich rozwiązań, krótkiego czasu realizacji i atrakcyjnej ceny takiego zadaszenia lodowiska. To cechy, które są doceniane przez współczesnych inwestorów.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania