budowa i projektowanie obiektów przemysłowych
Baza wiedzy

Budowa i projektowanie obiektów przemysłowych: jakie budynki wznosimy?

Budowa obiektu przemysłowego, czy jego zaprojektowanie to zadanie wymagające dokładności i dbałości o szczegóły. Sprawdź, jakie budynki wznosi Łukasiuk i poznaj zastosowania.

W tej publikacji — spis treści:
1. Dostosowane do potrzeb
2. Uniwersalne
4. Funkcjonalne
5. Trwałe
6. Nowoczesne

Jako marka Łukasiuk posiadamy doświadczenie we wznoszeniu hal namiotowych różnego typu. Zazwyczaj są to obiekty przemysłowe, które projektujemy i budujemy z dbałością o każdy szczegół. Transparentna współpraca z inwestorem to podstawa naszej działalności.

W jaki sposób można scharakteryzować nasze hale? Poniżej wyjaśniamy jakie budowle wznosimy i dlaczego warto zaufać naszej marce.

Dostosowane do potrzeb

budynki dostosowane do potrzeb

Nadrzędną ideą przyświecającą nam podczas tworzenia hal namiotowych jest dostosowanie danego obiektu do potrzeb inwestora. Etap projektowania hali namiotowej jest poprzedzony dokładną analizą preferencji klienta. Już sama forma współpracy między Grupą Łukasiuk a inwestorem może mieć różnorodny charakter. Dajemy klientowi możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów:

  • Forma standardowa (z większym udziałem inwestora) – do zadań Grupy Łukasiuk należy stworzenie części konstrukcyjnej (wraz z fundamentami) projektu oraz współpraca w zakresie tworzenia koncepcji obiektu. Jeśli chodzi o czynności montażowe, to wykonawca jest zobligowany do przeprowadzenia prac powyżej ziemi. Zadania inwestora to wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek instalacji oraz zagospodarowanie terenu
  • Forma kompleksowa (z mniejszym udziałem inwestora) – jak sama nazwa wskazuje, jest to kompleksowe wykonawstwo. Wykonawca wykonuje kompletny projekt architektoniczno-budowlany oraz wyręcza inwestora w formalnościach. W zakresie obowiązków klienta pozostaje wykonanie instalacji branżowych oraz zagospodarowanie terenu.

Na co dzień współpracujemy zarówno z klientami, którzy wymagają obsługi kompleksowej jaki z tymi stawiającymi na bardziej równomierny podział obowiązków.

Same hale namiotowe są dostosowywane do potrzeb klienta już na etapie tworzenia projektu. Projektowanie budynków przemysłowych składa się z dwóch części:

  • Opis techniczny (m.in. przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego wraz z parametrami technicznymi; forma architektoniczna i funkcja obiektu budowlanego wraz z dostosowaniem do krajobrazu i otaczającej zabudowy; układ konstrukcyjny obiektu budowlanego oraz schematy konstrukcyjne (statyczne); założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki obliczeń; rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem).
  • Część rysunkowa – do tej części zalicza się takie elementy jak rzuty wszystkich charakterystycznych składowych obiektu budowlanego; zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Hale namiotowe dostępne w naszej ofercie występują w dwóch wariantach: izolowanym i nieizolowanym. Ściany w halach nieizolowanych wykonane są z blach malowanych i powlekanych (PRUSZYŃSKI 0.5 mm i 0.7 mm). Zazwyczaj wykorzystywane są blachy trapezowe bądź faliste. Dach stanowi pojedyncza plandeka (atestowane tkaniny plandekowe PCV mi. SATTLER 670g/m2 do 1300g/m2). W halach izolowanych ściany są poszyciowane za pomocą płyt warstwowych (PRUSZYŃSKI 40 mm do 160 mm, w okładzinach profilowanych 0.5 mm do 0.7 mm) a dach jest wykonany z podwójnej plandeki, również atestowanej (tak zwany dach pneumatyczny).

Wybór typu hali należy do inwestora. Oba warianty cieszą się dużą popularnością, jednak trzeba podkreślić, że hala izolowana daje więcej korzyści podczas eksploatacji. Mowa tu o możliwości kontroli temperatury wewnątrz obiektu, a sam dach pneumatyczny zapobiega skraplaniu się pary wodnej i gromadzeniu śniegu na jego powierzchni.

Ponadto, możliwość dostosowania gabarytów i układu obiektu przemysłowego daje nieograniczone warianty w planowaniu jego wyposażenia. Dzięki temu, hale namiotowe sprawdzają w nowoczesnym przemyśle i nie tylko.

Uniwersalne

uniwersalne obiekty dla przemysłu

Przemysł wykorzystuje hale namiotowe na różne sposoby. Najczęściej jednak są to obiekty magazynowe. Krótki czas realizacji oraz mobilność namiotów, to cechy doceniane w każdej branży. W przemyśle ciężkim, sektorze produkcyjnym (m.in. automotive) powierzchnia magazynowa zagospodarowana w hali namiotowej to często optymalne rozwiązanie.

W takich budynkach przemysłowych można składować zarówno surowce, półprodukty jak i wyroby gotowe. Halę namiotową można dostosować do wysokiego składowania, które jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. W taki sposób usprawniamy przepływ materiałów, jednocześnie maksymalizując wykorzystanie danej powierzchni.

Obiekty izolowane doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, farmacji oraz w każdej branży wymagającej specyficznych warunków przechowywania przez cały rok. Taka hala może być zabezpieczeniem dla chłodni.

Kolejnym sektorem, w którym namioty magazynowe znalazły zastosowanie jest rolnictwo. Polskie gospodarstwa rolne odchodzą od budynków murowanych, właśnie na rzecz funkcjonalnych hal. Hale namiotowe mogą służyć jako miejsce przechowywania płodów rolnych, pasz, nawozów oraz sprzętu rolniczego. Coraz częściej zagospodarowuje się je jako obiekty towarzyszące produkcji zwierzęcej.

Hale namiotowe stosuje się również jako garaże dla sprzętu ciężkiego i pojazdów. W razie konieczności, można je wzbogacić o wyposażenie charakterystyczne dla warsztatów, co ułatwi konserwację i naprawę poszczególnych maszyn.

Obiekty przemysłowe w postaci hal magazynowych dają nową jakość także branżom bezpośrednio związanym z handlem. Widać to szczególnie w okresie letnim, kiedy markety uruchamiają sprzedaż artykułów ogrodniczych. Najczęściej jest to realizowane właśnie w halach namiotowych wznoszonych blisko głównego budynku sklepu. Analogicznie wygląda to w przypadku składów budowlanych i hurtowni.

Oprócz tego, hale namiotowe znalazły zastosowanie w sporcie i rekreacji. Funkcjonują między innymi jako ujeżdżalnie koni, bądź infrastruktura pomocnicza podczas organizacji imprez sportowych i kulturalnych.

W namioty magazynowe inwestują także podmioty państwowe. Dobrym przykładem jest Państwowa Straż Pożarna czy też służby wojskowe, które wykorzystują tego typu obiekty jako magazyn wyposażenia danej jednostki.

Funkcjonalne

funkcjonalność hal

Nasi inżynierowie projektują obiekty w taki sposób, by zmaksymalizować funkcjonalność obiektu. Uwzględniając branżę w jakiej będzie funkcjonowała hala, wyposaża się ją w odpowiednią stolarkę otworową. Skonkretyzowanie funkcji obiektu jest niezbędne do dostosowania bram i okien w taki sposób, aby zwiększyć wydajność procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Warianty oferowane przez Grupę Łukasiuk to systemowe drzwi, okna, witryny i fasady (PCV i aluminiowe ALUPLAST lub ALUPROF), bramy przesuwne, segmentowe i harmonijkowe oraz doki przeładunkowe (HORMANN).

Osobną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie instalacji technologicznych i branżowych. Podstawą jest oczywiście instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Warto też rozważyć takie opcje jak wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, sieć telekomunikacyjna czy też instalacja pneumatyczna.

Coraz częściej stosuje się rozwiązanie łączące halę magazynową z powierzchnią administracyjną. Daje to możliwość wydajniejszej kontroli procesów zachodzących w obiekcie produkcyjnym oraz lepszego przepływu informacji.

Mamy świadomość, że na wydajność danego przedsięwzięcia wpływają najmniejsze szczegóły. Dobrym przykładem jest dostosowanie posadzki do charakteru prowadzonej działalności. W halach namiotowych wykonuje się zazwyczaj posadzki betonowe, cementowe lub epoksydowe.

Trwałe

trwałe hale przemysłowe

Przez wiele lat działalności zoptymalizowaliśmy proces wznoszenia hal namiotowych. Pamiętamy jednak o tym, że nie tylko technologia budowy obiektów przemysłowych jest ważna. Dbamy również o jakość poszczególnych elementów.

Komponenty stosowane w konstrukcji stalowej w standardzie „RFA - ready for assembly” są cynkowane ogniowo metodą zanurzeniową. Dzięki temu, mamy gwarancję bezpiecznej eksploatacji obiektu przez wiele lat, a nawet dekad.

Pod względem trwałości hale namiotowe z powodzeniem konkurują z budynkami murowanymi, jednocześnie odznaczając się większą funkcjonalnością i mobilnością.

Nowoczesne

nowoczesne budownictwo

Współczesny przemysł jest nastawiony na maksymalizację wydajności. Wyeliminowanie wszelkich niezgodności i błędów, optymalne wykorzystanie zasobów oraz usprawnienie procesów to podstawa do dalszych działań. W taką politykę wpisują się hale namiotowe.

Tradycyjne budynki murowane są wypierane z rynku przez namioty, ponieważ nie są w stanie z nimi konkurować pod względem mobilności i okresu realizacji inwestycji. Między innymi dlatego hale namiotowe zdobyły zaufanie inwestorów, którzy potrzebują w krótkim czasie zwiększyć możliwości magazynowe lub po prostu stawiają na rozwój i nowoczesne rozwiązania.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej zalecie, która jest również pożądana przez współczesnych przedsiębiorców. Wznosząc halę namiotową poniesiemy zdecydowanie niższe koszty, niż w przypadku obiektów murowanych.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania