hala namiotowa a opinie
Baza wiedzy

Hala namiotowa a opinie — czy warto? Co mówią użytkownicy?

Hala namiotowa a opinie. Co mówią o nich użytkownicy, jakie są zalety, opłacalność i które elementy należy wziąć pod uwagę?

W tej publikacji — spis treści:
1. Ile wytrzyma hala namiotowa?
2. Bezsprzecznie najszybsza budowa
3. Czy hala namiotowa się opłaca?
4. Funkcjonalność przede wszystkim
5. Hala namiotowa - nowa czy używana? Kupno czy wynajem?
6. Opinie o halach namiotowych

Niskie koszty budowy, szybkość realizacji inwestycji i ogromna funkcjonalność – to według użytkowników największe zalety hal namiotowych. Namioty przemysłowe są coraz popularniejsze wśród inwestorów, którzy planują pozyskać większą powierzchnię do prowadzenia swojej działalności. W Internecie można spotkać się z opiniami, że budowa hali namiotowej jest relatywnie prosta i szybka, co zwykle najbardziej chwalą sobie ich użytkownicy.

Wskazywanym plusem jest również prosta eksploatacja. Z pewnością  hale namiotowe są doskonałą alternatywą dla budynków murowanych , ponieważ są znacznie tańsze, przy porównywalnej funkcjonalności. Podobnie jak budynki tradycyjne, hale mogą być z powodzeniem eksploatowane przez cały rok.

Ile wytrzyma hala namiotowa?

istotne czynniki

Na forach internetowych często pojawiają się zapytania o wytrzymałość hal namiotowych. Wiele osób uważa, że obiekty murowane są bezsprzecznie najtrwalsze. Tymczasem coraz więcej użytkowników hal namiotowych zdaje sobie sprawę z faktu, że namioty przemysłowe to pewna inwestycja na długie lata.

Tego typu hale w konstrukcji stalowej mogą być użytkowane w doskonałym stanie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W kontekście trwałości, ogromne znaczenie ma jakość wykorzystywanych materiałów. Bardzo ważne jest, aby wykonawca stosował wyłącznie certyfikowane komponenty, które spełniają aktualnie obowiązujące normy i standardy.

Im lepsze parametry użytkowe, tym solidniejszy obiekt. Jako producent hal namiotowych z wieloletnim doświadczeniem doskonale zdajemy sobie z tego sprawę,  dlatego też gwarantujemy najwyższą możliwą jakość w zakresie materiałów i wykonania, co potwierdzają nasi Klienci.

Użytkownicy hal podkreślają także, że na trwałość i bezpieczeństwo obiektu duży wpływ ma odpowiedni montaż. Jest to ważny element, ponieważ ewentualnie nieprawidłowości w tym zakresie, najczęściej można zdiagnozować dopiero po pewnym czasie. Dlatego istotny jest wybór zaufanego wykonawcy, który zbuduje obiekt wolny od jakichkolwiek ukrytych wad konstrukcyjnych.

Ważnym elementem jest również dbanie o regularną konserwację eksploatowanej hali. W ten sposób można utrzymać wysoką wytrzymałość poszczególnych profili wchodzących w skład konstrukcji.

Jak często podkreślają użytkownicy, duże znaczenie ma również to, czy poszczególne elementy zostały zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem czynników otoczenia. Szczególne zagrożenie stanowi wilgoć. To właśnie ona może doprowadzić do pojawienia się rdzy, która osłabia profile wykorzystane do budowy, które z czasem stają się coraz bardziej narażone na uszkodzenie.

Bezsprzecznie najszybsza budowa

Opinie zarówno naszych Klientów, jak i opinie na forach są zgodne w jednym – hale namiotowe to najszybszy sposób na zwiększenie przestrzeni do prowadzenia własnej działalności. Namioty przemysłowe posiadają szereg zalet, którymi przewyższają tradycyjne, murowane budynki. Jest to przede wszystkim krótki czas montażu.

Na wzniesienie hali potrzebujemy do 30 dni od rozpoczęcia prac. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku murowanego budynku. Przynosi to wymierne korzyści inwestorom, którzy cenią swój czas lub po prostu potrzebują szybkiego powiększenia powierzchni magazynowych, związanych na przykład z nadwyżkami produkcji.

W dodatku, jeśli hala ma być jedynie obiektem tymczasowym, czyli użytkowanym przez maksymalnie sześć miesięcy, do jej zbudowania nie trzeba wielu formalności. Jedynym obowiązkiem jest tu zgłoszenie przedsięwzięcia w wydziale budownictwa w starostwie lub urzędzie miasta.

Według opinii przedsiębiorców wielkim atutem hali namiotowej są także duże możliwości jej ewentualnej rozbudowy. Nie ma żadnych ograniczeń konstrukcyjnych w tym zakresie.

W praktyce limit możliwej rozbudowy zależy jedynie od  wielkości działki, na której znajduje się hala.

Czy hala namiotowa się opłaca?

opłacalność hali

Pozytywne opinie użytkowników hal namiotowych dotyczą również kosztów ich zbudowania. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż inwestycja w budynek murowany, a jednocześnie zachowuje podobną funkcjonalność i żywotność. Dzięki temu pozwala na rozwinięcie biznesu bez angażowania dużych środków finansowych.

Na koszt budowy hali z płyt warstwowych składa się wiele czynników.

    • Pierwszym z nich jest wymiar hali – w tym aspekcie nie ma ograniczeń powierzchniowych i obiekt możemy dostosować do wymagań inwestora.
    • Budujemy zarówno niewielkie hale służące jako magazynowe obiekty pomocnicze, jak i duże powierzchnie spełniające kryteria hali wysokiego składowania.
    • Na ostateczną cenę duży wpływ ma również technologia wykonania. Jeśli hala ma być eksploatowany cały rok, budujemy halę całoroczną, wykorzystując do tego celu materiały zapewniające odpowiednią izolację. Naturalnie koszt hali izolowanej jest wyższy niż nieizolowanej, czyli takiej, w której nie możemy kontrolować temperatury wewnątrz.
    • Warto pamiętać, że hala ocieplana to nadal kilkukrotnie tańsza alternatywa dla budynków murowanych bądź prefabrykowanego budynku magazynowego.

W opinii przedsiębiorców ważna jest praktyczność i względna mobilność hal namiotowych. Obiekt tego rodzaju można relatywnie niskim kosztem zdemontować i ponownie zamontować w innej lokalizacji. Umożliwia to systemowość konstrukcji, obudowy, obróbek i akcesoriów. W przypadku budynków murowanych, byłoby to niemożliwe.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania, by halę rozmontować i złożyć na nowo – w innym miejscu. Nie zajmie to więcej niż kilka dni. Użytkowany i rozmontowany magazyn namiotowy, który nie jest już potrzebny, można też sprzedać.

Oddaje się go wtedy w częściach, a nowy nabywca składa go na nowo w wyznaczonym przez siebie miejscu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Dużą zaletą hali namiotowej jest to, że może ona pełnić wiele funkcji, które zwykle zależą od jej wyposażenia. Mogą to być proste obiekty kryte plandeką PVC, ale także złożone konstrukcje stalowe o utwardzonych ścianach - najczęściej z blachy falistej lub płyty warstwowej, o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Często są też wyposażone w instalacje adekwatne do potrzeb i specyfiki działalności inwestora, który zdecydował się halę wybudować.

Namioty, których podstawą jest konstrukcja stalowa najczęściej wykorzystuje się jako magazyny. Coraz częściej są doceniane przez użytkowników jako obiekty sportowe czy eventowe, ale również sortownie odpadów lub hale wspomagające działalność produkcyjną w przemyśle ciężkim.

Ci, którzy decydują się na ocieplenie konstrukcji, to zwykle firmy, które ze względu na prowadzoną działalność muszą zapewnić przez cały rok stałą temperaturę i poziom wilgoci wewnątrz obiektu. Są to najczęściej rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt i przechowywaniem płodów rolnych wrażliwych na zmiany temperatury, a także producenci i firmy handlowe magazynujące w nich towary wymagające określonych warunków, np. żywność czy artykuły papiernicze.

opinie użytkowników na forach

Użytkownicy stalowych hal namiotowych, którzy wyrażają swoje opinie na forach internetowych to także właściciele hurtowni, warsztatów samochodowych, garaży wielkopowierzchniowych, narzędziowni, myjni samochodowych oraz składów budowlanych. Są wśród nich także osoby prowadzące stadniny i ujeżdżalnie koni oraz przedsiębiorcy zajmujący się ogrodnictwem. 

Hala namiotowa - nowa czy używana? Kupno czy wynajem?

Inwestor decydując się na zakup hali namiotowej, może zdecydować się na konstrukcje całkowicie nowe lub też używane, które zwykle pochodzą z odzysku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Nowa hala namiotowa idealnie odpowie na indywidualne potrzeby

Decydując się na nową halę, kupujący może wybrać obiekt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Dotyczy to nie tylko rodzaju samej konstrukcji, ale też jej aspektów wizualnych, np. kolorystyki czy formy wykończenia. Indywidualnie może też dobrać pokrycie dachu, w wariancie izolowanym lub nieizolowanym.

Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza w przypadku, gdy  nabywca musi kierować się różnymi niestandardowymi wymaganiami względem hali, np. planuje tam zorganizować konkretne przedsięwzięcie, wymagające dokładnie sprecyzowanych warunków.

Fabrycznie nowe konstrukcje zwykle wybierane są także wówczas, gdy planowana jest dłuższa eksploatacja obiektu, co wiąże się z dość intensywnym użytkowaniem. Kupując nową halę namiotową, nabywca zyskuje bowiem pewność całkowitej sprawności technicznej konstrukcji oraz jej nienagannego stanu wizualnego.

Jako Grupa Łukasiuk szczególną wagę przywiązujemy do wykończenia naszych hal oraz kwestii estetycznych. Inwestorzy kupujący nową hale, mają wpływ na jej wygląd, w tym użyte materiały wykończeniowe, kolorystykę i rozmieszczenie stolarki otworowej. W tym wariancie, inwestor otrzymuje halę szytą na miarę. Wadą tego rozwiązania jest odpowiednio wyższa cena.

Używany obiekt to niższy koszt zakupu

Używane hale namiotowe poddawane są odpowiednim pracom naprawczym i konserwacyjnym, po czym trafiają do sprzedaży w niższej cenie. Według opinii użytkowników to rozwiązanie jest satysfakcjonujące nie tylko ze względu na niższe koszty, ale też dobrą jakość konstrukcji.

Do sprzedaży często trafiają hale używane jedynie sezonowo, przez 2-4 miesiące w roku, które praktycznie niczym nie ustępują nowym obiektom. Ich zakup nie wiąże się z dużym ryzykiem.

Jeżeli nie znajdzie się chętny nabywca, używane hale namiotowe mogą też zostać wynajęte. Minusem tego rozwiązania jest mniejszy wpływ na kształt hali, niż w przypadku nowych obiektów. Wynajmujący są więc do pewnego stopnia ograniczeni pod względem właściwości, parametrów czy docelowych zastosowań dostępnych konstrukcji.

Oferty używanych obiektów ulegają też ciągłym zmianom, przez co ich ceny nie są stałe. Problemem może być też stopień zużycia. Jeżeli hala jest bardzo wyeksploatowana, istnieje ryzyko, że nie będzie się nadawała do użytkowania przez wiele lat.

Opinie o halach namiotowych

opinie o halach namiotowych
Decydując się na budowę hali namiotowej koniecznie należy przeprowadzić research rynku. Warto też zapoznać się z opiniami o halach namiotowych ich dotychczasowych użytkowników. Wszystko po to, aby wybrać najlepszą opcję i znaleźć wykonawcę, który cieszy się pozytywną opinią wśród klientów.

W Grupie Łukasiuk zrealizowaliśmy wiele inwestycji o różnej skali i różnym przeznaczeniu. Naszym Klientom udostępniamy do wglądu referencje od Inwestorów, z którymi zbudowaliśmy hale namiotowe. 

W trakcie budowy hali, istotną sprawą jest także dokładne prześledzenie aspektów prawnych związanych z pozwoleniami na budowę hali namiotowej. Jak podpowiadają dotychczasowi użytkownicy, warto poszukać partnera, który oferuje kompleksowe wsparcie i poprowadzi nas krok po kroku przez wszelkie formalności. W Grupie Łukasiuk oferujemy formułę współpracy, w której zajmujemy się komplementowaniem dokumentacji i dopełnieniem spraw urzędowych w imieniu Klienta.

Dzięki wieloletniej pracy w branży i setkom zrealizowanych projektów, możemy śmiało wyszczególnić wady i zalety, które zauważają użytkownicy hal namiotowych.

Podsumowując, wśród zalet hal namiotowych można wymienić:

1. Mobilność – hala namiotowa może zostać przeniesiona w inną lokalizację niewielkimi nakładami pracy i czasu.

2. Krótki czas realizacji – hala namiotowa powstaje znacznie szybciej niż tradycyjne budynki murowane.

3. Uniwersalność – w namiocie można urządzić magazyn, który doskonale sprawdzi się w każdej branży – od przemysłu po rolnictwo.

4. Niskie koszty eksploatacji – dzięki obiektom typu Thermo, użytkownik może zaoszczędzić na ogrzewaniu hali w sezonie zimowym.

5. Bezpieczeństwo – magazyn namiotowy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla składowanych materiałów, ale również dla pracowników. Hale Łukasiuk posiadają międzynarodowe certyfikaty.

Do wad hal namiotowych można zaliczyć:

1. Trwałość – hala namiotowa najprawdopodobniej nie będzie służyć użytkownikowi tak długo, jak budynek murowany.

2. Słaba izolacyjność termiczna – ta wada dotyczy wyłącznie nieizolowanych hal typu Classic, których eksploatacji w sezonie zimowym może być utrudniona. Alternatywą są hale typu Thermo, przystosowane do użytkowania podczas niskich temperatur.

Popularne rodzaje i zastosowania hal namiotowych

Hale namiotowe można podzielić na wiele sposobów. Najpopularniejszym kryterium jest jednak izolacyjność termiczna. W tej kategorii występują hale typu Classic (nieizolowane) oraz Thermo (izolowane). Czym się różnią te dwa rodzaje?

Hale typu Classic mają ściany wykonane blachy, a dach stanowi pojedyncza plandeka. W halach typu Thermo występuje dach pneumatyczny oraz ściany wykonane z płyt warstwowych, które charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła.

Hale typu Thermo można z powodzenie eksploatować przez cały rok (hale namiotowe całoroczne), utrzymując wewnątrz nich stałe warunki (temperaturę, wilgotność). Dlatego też doskonale sprawdzają się w bardziej wymagających branżach, w których składowane materiały wymagają specyficznych warunków przez cały rok. W przypadku hal namiotowych z blachy jest to utrudnione.

Jakie funkcje mogą spełniać hale namiotowe? Realizowaliśmy projekty dla wielu branż, jednak do najpopularniejszych zastosowań hal namiotowych należą:

    • Hale magazynowe dla przemysłu – nowoczesny przemysł wymaga elastycznych rozwiązań, dlatego przedsiębiorcy tak często sięgają po hale namiotowe. Mogą one być z łatwością dostosowywane do potrzeb danej branży. Można w nich przechowywać surowce, półprodukty oraz wyroby gotowe. Co więcej, w halach namiotowych można urządzić w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.
    • Hale dla rolnictwa – hala namiotowa może posłużyć również jako magazyn na płody rolne. Niezależnie od rodzaju uprawianych roślin, rolnicy mogą je z powodzeniem składować w halach namiotowych. To nie jedyne zastosowanie hali namiotowej w rolnictwie. Często służą jako garaże na maszyny i pojazdy rolnicze.
    • Hale logistyczne – hale namiotowe są odpowiedzią na potrzeby branży logistycznej. Można w nich stworzyć obiekt przeładunkowy lub po prostu magazyn. Hale logistyczne dają możliwość zaadaptowania ich na w pełni funkcjonalną część centrum logistycznego.
    • Obiekty dla sportu i rekreacji – z obiektów namiotowych bardzo chętnie korzystają stadniny koni. Wykorzystują je, jako hale do jazdy konnej. Możliwość wyposażenia w dedykowane boksy dla zwierząt i powierzchnia jeździecka pod przykryciem to wysoki komfort dla szkółki jeździectwa lub obiektu ukierunkowanego na bardziej profesjonalne jeździectwo. Hale namiotowe funkcjonują też w innych dyscyplinach sportu (np. jako infrastruktura techniczna podczas eventów sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych).

FAQ

Czy hala namiotowa jest budynkiem?

Hala namiotowa w obecnym stanie prawnym nie jest klasyfikowana ani jako budynek, ani jako budowla.

Czy hala namiotowa jest konstrukcją skomplikowaną?

Hale namiotowe to obiekty stosunkowo proste w swojej budowie. Na samą konstrukcję składają się takie elementy jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Do tego należy dodać tak newralgiczne elementy jak poszycia ścian i dachu.

Czy hala namiotowa może powstać na działce rolnej?

W świetle polskiego prawa istnieje możliwość wzniesienia hali namiotowej na działce rolnej. Są one wykorzystywane w rolnictwie do magazynowania płodów rolnych oraz garażowania maszyn.

Czy hale namiotowe wymagają pozwolenia na budowę?

W niektórych sytuacjach halę namiotową można wznieść wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Taką halę tymczasową można eksploatować maksymalnie przez 180 dni.

Halę namiotową możemy wznieść na podstawie pozwolenia na budowę lub na podstawie zgłoszenia budowlanego. W takim przypadku halę można użytkować przez maksymalnie 180 dni. Po tym czasie należy ją zdemontować, przenieść w inne miejsce lub zalegalizować na podstawie pozwolenia na budowę.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wykonawcy hali magazynowej namiotowej?

O jakości wykonawcy najlepiej świadczy jego portfolio. Jeżeli dany producent hali namiotowej ma na koncie wiele realizacji dla różnych branż, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spełni nasze oczekiwania. Ponadto warto zwrócić uwagę na certyfikaty i wykorzystywane materiały.

Warto też pamiętać, że  taniej nie zawsze znaczy lepiej  – co często podkreślają internauci w swoich wypowiedziach. Jeśli chcesz wycenić odpowiednią dla siebie halę namiotową, skontaktuj się z nami. Wstępny kosztorys możemy przygotować już w 48 godzin.
ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania