Hala murowana czy z płyty warstwowej? Koszty, praktyczność i trwałość

hala murowana czy z płyty warstwowej?

Hala murowana czy z płyty warstwowej? Czy hale namiotowe mogą być dobrą alternatywą? Jak wyglądają koszty, funkcjonalność i czas realizacji?

  1. Funkcjonalność
  2. Czas realizacji
  3. Mobilność
  4. Trwałość
  5. Koszt inwestycji

Budynki murowane coraz częściej zastępowane są przez hale namiotowe. Szczególnie widocznie jest to w przypadku powierzchni magazynowych i innych obiektów przemysłowych. Duże zaufanie wśród inwestorów zyskały hale namiotowe izolowane, wykonane z płyt warstwowych.

Czym się charakteryzują tego typu obiekty i jakie korzyści płyną z ich eksploatacji? Wyjaśniamy i pomagamy odpowiedzieć na coraz częściej pojawiające się pytanie: hala stalowa czy hala murowana?

Funkcjonalność

Komfort eksploatacji hal z płyty warstwowej jest porównywalny z użytkowaniem budynków murowanych. Oba warianty można dostosować do potrzeb i preferencji użytkownika. Rozwiązania w budynkach murowanych są dobrze znane. W przypadku hal namiotowych, dostosowanie obiektu do pełnionej funkcji może nie być dla wszystkich tak oczywiste. Jako Łukasiuk, producent hal z wieloletnim doświadczeniem, możemy zaproponować naszym klientom ergonomiczne i wydajne rozwiązania – dla każdego etapu inwestycji.

Już sam szkielet hali, czyli konstrukcja stalowa, może mieć wiele wariantów. Mowa tu przede wszystkim o gabarytach obiektu. Dzięki temu magazyn namiotowy może spełniać swoją funkcję zarówno w rozwiniętych przedsiębiorstwach, które potrzebują dużej powierzchni magazynowej, jaki i w tych stawiających pierwsze kroki na rynku.

Na konstrukcję stalową hali namiotowej składają się następujące elementy:

  • słupy,
  • belki,
  • dźwigary,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

Hala namiotowa z płyty warstwowej może być wyposażona w dach pneumatyczny. Jest to poszycie składające się podwójnej plandeki i pompy utrzymującej odpowiednie ciśnienie pomiędzy warstwami. Takie rozwiązanie daje możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu, co jest niezbędne w wielu branżach (np. w branży farmaceutycznej czy też spożywczej). Hala namiotowa z dachem pneumatycznym daje też inne korzyści. Pierwszą z nich jest redukcja zjawiska skraplania się pary wodnej pod powierzchnią sufitu. Drugą cechą, która daje duży komfort użytkowania obiektu w zimie, jest brak zalegającego śniegu na powierzchni dachu.

Również wyposażenie oraz elementy wykończeniowe hali namiotowej mogą być zróżnicowane. Zaczynając od stolarki otworowej, hala namiotowa może być wyposażona w okna stałe, rozwieralne, uchylne, otwierane ręcznie lub automatycznie. W obszarze bram, inwestor ma także szeroki wybór. Dostępne są warianty przesuwne, harmonijkowe lub segmentowe.

Namiot magazynowy z płyty warstwowej można wyposażyć w instalacje technologiczne i branżowe. Podstawą jest oczywiście instalacja elektryczna oraz wentylacja. Ponadto, jesteśmy w stanie uzbroić halę w instalację klimatyzacyjną, sanitarną, pneumatyczną oraz oczywiście alarmową.

Dla hal spełniających funkcję logistyczną i przeładunkową, użytecznym rozwiązaniem będzie montaż doków i ramp załadowczych.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że hale namiotowe nie odstają od projektów hal murowanych pod względem funkcjonalności. W niektórych obszarach są wręcz bardziej innowacyjne i dają szerszy wachlarz możliwości.

Gabaryty obiektu, jego wyposażenie technologiczne oraz elementy wykończeniowe muszą być uwzględnione podczas projektowania hali namiotowej. Projekt architektoniczno-budowlany składa się z dwóch części: opisowej (m.in. przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego, układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji) oraz rysunkowej (m.in. rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu oraz przekroje).

Czas realizacji

czas realizacji

Hale namiotowe zdecydowanie korzystniej wypadają na tle budynków murowanych pod względem czasu realizacji. Budowa hali murowanej, może trwać kilka miesięcy, natomiast w hala namiotowa z płyty warstwowej powstanie zdecydowanie szybciej.

Oprócz formalności (m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę), jedynym elementem wspólnym dla obu obiektów są fundamenty. W tym obszarze prace przebiegają w podobnym tempie. Jednak już kolejne etapy mogą być wykonane zdecydowanie szybciej w halach namiotowych.

Dużą zaletą hal namiotowych z płyty warstwowej jest możliwość ich wznoszenia niezależnie od warunków zewnętrznych. Hale namiotowe możemy budować o każdej porze roku, co jest ułatwieniem, szczególnie dla branż o dużej zmienności i dynamice.

Mobilność

Hale namiotowe należą do obiektów mobilnych, czego nie można powiedzieć o budynkach murowanych. Sam proces demontażu namiotu magazynowego nie wymaga dużych nakładów pracy i nie niesie za sobą relatywnie dużych kosztów.

Niestety, decydując się na budowę magazynu murowanego, musimy się liczyć z tym, że zmiana jego położenia po wybudowaniu jest niezwykle kłopotliwym i często niewykonalnym przedsięwzięciem. Rynek w poszczególnych branżach zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego możliwość przeniesienia lub rozbudowy hali magazynowej jest cechą pożądaną przez wielu inwestorów.

Trwałość

Na pierwszy rzut oka hale namiotowe wydają się mniej trwałymi obiektami niż budynki murowane. Nic bardziej mylnego! Namioty magazynowe dorównują wytrzymałością tradycyjnym budowlom, zachowując przy tym wysokie walory estetyczne.

Wszystkie elementy wchodzące w skład konstrukcji stalowej charakteryzują się wysoką wytrzymałością i są odporne na warunki atmosferyczne. Jest to uzyskiwane za pomocą cynkowania. Do wykonania poszczególnych komponentów składających się na zazwyczaj korzysta się ze stali konstrukcyjnej S235, S355 oraz S235JR.

Płyty warstwowe wykorzystywane do budowy hal magazynowych nie wymagają większych czynności konserwujących. Są odporne na zmiany temperatury i degradację biologiczną, dzięki czemu przez wiele lat zachowują estetyczny wygląd.

Koszt inwestycji

koszt inwestycji w halę

Dochodzimy do obszaru, w którym hale namiotowe z płyty warstwowej mają największą przewagę nad budynkami murowanymi. Są to koszty inwestycji.

 

Cena hali namiotowej wraz z montażem może być nawet kilkukrotnie niższa od budowy tradycyjnego magazynu. Wynika to z kilku czynników.

 

  • Po pierwsze hala składa się z wcześniej przygotowanych elementów, które podczas montażu są jedynie łączone. Znacząco zmniejsza to czasu realizacji i przekłada się na niższe koszty tak zwanej robocizny. Również sam materiał i przygotowanie komponentów składających się na halę namiotową generują niższe koszty niż pustaki, beton i reszta materiałów niezbędnych do wzniesienia budynku murowanego.
  • Na koszt hali namiotowej magazynowej składają się różne czynniki. Pierwszym z nich są gabaryty obiektu. Naturalnie, im większa hala, tym wyższe będą koszty inwestycji. Duże znaczenie ma również forma współpracy, jaką wybierze inwestor. Marka Łukasiuk oferuje dwa rodzaje współpracy, którą może nawiązać klient. Pierwsza z nich to współpraca podstawowa (z większym udziałem inwestora). Bardziej rozwiniętym wariantem, który ogranicza udział inwestora do minimum, jest forma kompleksowa. Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest wyposażenie hali oraz dodatkowy osprzęt. Możliwości, które dają hale namiotowe są bardzo szerokie, dlatego też zakres cen jest ruchomy.
  • Trzeba podkreślić, że nawet jeśli klient wybierze współpracę kompleksową oraz zdecyduje się na zaawansowane wyposażenie hali namiotowej, ceny nadal będą wyraźnie niższe niż koszt budowy hali murowanej. Reasumując, koszt budowy hali murowanej 200m2 lub 300m2 będzie zawsze wyższy niż koszt budowy hali z płyty warstwowej o tych samych gabarytach.

 

Popularność hal namiotowych z płyt warstwowych nie jest przypadkowa. Jako obiekty magazynowe pod wieloma względami przewyższają one budynki murowane i lepiej odpowiadają standardom współczesnego przemysłu.
Napisz do nas

Napisz do nas