hala 300, 400, 500m2
Baza wiedzy

Hala 300, 400, 500 m² a ceny budowy, etapy i specyfika obiektów

Jak powstają hale namiotowe o powierzchni 300, 400, lub 500 m2? Co warto wiedzieć o czynnikach kształtujących cenę i co wyróżnia obiekty o takim metrażu?

W tej publikacji — spis treści:
1. Jak powstaje duża hala namiotowa?
2. Co wpływa na cenę hali 300 m2, 400 m2 bądź 500 m2?
3. Co wyróżnia hale namiotowe 300, 400 oraz 500 m2?
4. Gdzie hale namiotowe znalazły zastosowanie?
5. Podsumowanie

Hale namiotowe można dostosować do potrzeb inwestora. Mowa tu nie tylko o wyposażeniu czy rozmieszczeniu stolarki otworowej, ale przede wszystkim o gabarytach. Jako doświadczony producent hal namiotowych, wykonywaliśmy już wiele obiektów, których powierzchnia przekraczała 300, 400, a nawet 500 m2. Jak powstają takie hale namiotowe i ile kosztują? Wyjaśniamy!

Jak powstaje duża hala namiotowa?

To prawda, że sam proces wznoszenia dużej hali namiotowej jest dłuższy i trudniejszy niż w przypadku niewielkich obiektów. Poszczególne etapy budowy hali o pow. 300 m2 bądź większej są jednak takie same jak w przypadku hal o mniejszej powierzchni.

jak powstaje duża hala?

Po wypełnieniu wszelkich formalności i uzyskaniu pozwolenia na budowę można przystąpić do pierwszych prac. Jeżeli jest taka potrzeba, proces rozpoczyna się od przygotowania gruntu. W zależności od sytuacji wyjściowej może to być wyłącznie wyrównanie terenu, mogą to być też bardziej skomplikowane prace ziemne. Nierzadko konieczne jest przeanalizowanie specyfiki geologicznej danego terenu. Obszary z wysokim poziomem wód gruntowych nie są odpowiednie dla bezpiecznego montażu obiektu (szczególnie dużej hali namiotowej 500 m2).

Hale magazynowe 300, 400 bądź 500m2 powstają najczęściej na fundamentach bezpośrednich. Przygotowanie fundamentów to właśnie kolejny etap wznoszenia hali namiotowej. Najczęściej mają one formę stóp fundamentowych. Dlaczego? Otóż takie rozwiązanie stosuje się pod słupy, co idealnie wpasowuje się w charakterystykę hal namiotowych. Fundamenty są najczęściej wykonywane z betonu lub żelbetu.

W niektórych halach namiotowych konieczne jest rozplanowanie poszczególnych słupów blisko siebie. W takich sytuacjach wykonuje się stopę grupową.

Na fundamentach wznoszony jest szkielet każdej hali namiotowej, czyli konstrukcja stalowa. W jej skład wchodzą takie komponenty jak:

  • słupy,
  • belki,
  • dźwigary,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

W firmie Łukasiuk dbamy, by każdy z powyższych elementów był odporny na warunki atmosferyczne. Komponenty są cynkowane ogniowo, co gwarantuje długą i wydajną eksploatację. Każda konstrukcja jest zaprojektowana zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi obliczeń wytrzymałościowych. Mowa tu między o normie PN-EN 1999-1-1:2007 Eurokod 9: Projektowanie konstrukcji aluminiowych — Część 1-1: Reguły ogólne.

W przypadku hal namiotowych o dużej powierzchni należy szczególną uwagę zwrócić na obciążenia klimatyczne i stałe. W tym przypadku kierujemy się między innymi normami:

  • PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-3: Oddziaływania ogólne – Obciążenie śniegiem,
  • PN-EN 1991-1-4:2008 oraz Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-4: Oddziaływania ogólne – Oddziaływania wiatru.

Po wzniesieniu konstrukcji stalowej przystępujemy do obudowy hali. Inwestor ma do wyboru dwa warianty hal: Classic i Thermo. Pierwsza z nich składa się z blachy trapezowej (ściany) i pojedynczej plandeki (dach). Drugi wariant stanowią ściany wykonany z płyt warstwowych oraz dach pneumatyczny. Jak sama nazwa wskazuje, hale namiotowe typu Thermo charakteryzują się lepszymi parametrami pod względem izolacji termicznej. Jest to szczególnie przydatne w branżach, w których magazynowane materiały wymagają specyficznych i stałych warunków (temperatury i wilgotności).

Jednym z ważniejszych etapów podczas wznoszenia hali namiotowej jest przygotowanie posadzki. W tym przypadku również mamy do wyboru kilka wariantów. Najbardziej popularne są posadzki betonowe z rozproszonym zbrojeniem stalowym. Są one utwardzane powierzchniowo. Do tego rozwiązania zachęcają z pewnością niskie koszty.

Alternatywą dla tradycyjnych posadzek betonowych mogą być posadzki betonowe zbrojone o nawierzchni nieutwardzanej, przeznaczone pod wykończenie żywicami polimerowymi lub epoksydowymi. Charakteryzują się one dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ponadto w tym przypadku należy wyróżnić walory estetyczne takich posadzek. W parze z tym idą jednak wyższe koszty w porównaniu ze zwykłymi posadzkami betonowymi.

Pozostałe etapy wznoszenia hali namiotowej to m.in. montaż stolarki otworowej, przygotowanie instalacji branżowych i technologicznych czy też obróbki blacharskie. Każdy z nich powinien być dostosowany do danego obiektu.

W nowoczesnym przemyśle liczy się dopasowanie infrastruktury do potrzeb, dlatego zwracamy szczególną uwagę na każdy etap procesu wznoszenia hali namiotowej.

Co wpływa na cenę hali 300 m2, 400 m2 bądź 500 m2?

ile kosztuje hala 300, 400, lub 500 m2?
Na ostateczną cenę hali namiotowej wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest oczywiście powierzchnia obiektu, dlatego w większości przypadków koszt budowy hali 400 m2 będzie niższy niż koszt budowy hali magazynowej 500 m2. Jednak nie zawsze tak będzie. Na cenę hali magazynowej bądź produkcyjnej o pow. 500 m2 wpływa również rodzaj użytych materiałów (ten, z kolei jest zależny od tego, jaki typ hali zostanie wybrany). Hale namiotowe typu Thermo są droższymi rozwiązaniami niż hale namiotowe Classic. Wynika to z konieczności zastosowania płyt warstwowych i dachu pneumatycznego.

Nie bez znaczenia dla kosztu hali namiotowej jest również jej zastosowanie. To, jaką rolę będzie odgrywała hala, determinuje jej wyposażenie i koszty, które poniesione zostaną na montaż instalacji technologicznych czy stolarki otworowej.

Co wyróżnia hale namiotowe 300, 400 oraz 500 m2?

Hala namiotowa o powierzchni 300, 400 lub 500 m2 może zostać wzniesiona już w kilka tygodni od rozpoczęcia prac. Budowa murowanego obiektu o takiej powierzchni i w tak krótkim czasie jest mało realna. Tak szybka realizacja to z pewnością coś, co odróżnia hale namiotowe od tradycyjnych obiektów. Jest to również czynnik, który zachęca inwestorów do wyboru tego typu rozwiązań.

Kolejną, cenną cechą hal namiotowych (bez względu na wielkość) jest ich mobilność. Mimo sporej powierzchni są to obiekty, które można zdemontować bez dużego nakładu pracy i dzięki temu zreorganizować infrastrukturę magazynową przedsiębiorstwa. Jest to niemożliwe w przypadku obiektów murowanych.

Warto kolejny raz podkreślić, że hale to uniwersalne obiekty. Halę namiotową o pow. 500 m2, mimo dużej powierzchni, można zaplanować i urządzić w praktycznie dowolny sposób.

Gdzie hale namiotowe znalazły zastosowanie?

Uniwersalność hal namiotowych jest doceniania przez inwestorów działających w różnych branżach. Są one stosowane jako magazyny w przemyśle. Mowa tu o wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych – od przemysłu ciężkiego (np. metalurgia) po automotive.

Przemysł nie jest jednak jedynym obszarem, w którym sprawdzają się hale namiotowe. Z powodzeniem funkcjonują one jako magazyny zbóż i płodów rolnych lub garaże na maszyny rolnicze. Ponadto obiekt tak duży jak hala 400 m2 lub hala 500 m2 może być warsztatem.

Coraz częściej można spotkać hale namiotowe w handlu. Są one wykorzystywane jako dodatkowa infrastruktura magazynowa w marketach bądź sezonowe powierzchnie, przeznaczone do wystawy artykułów ogrodniczych.

Kolejnym obszarem, w którym hale namiotowe zyskały popularność, jest sport i rekreacja. W namiotach urządzane są między innymi ujeżdżalnie koni. Ponadto jest to doskonałe rozwiązanie dla eventów i zawodów sportowych, podczas których hale namiotowe mogą stanowić mobilną infrastrukturę pomocniczą.

Podsumowanie

Jako doświadczony producent hal namiotowych obserwujemy, jak zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu obiekty. Hale magazynowe o powierzchni 300, 400 czy 500 m2 stają się typowymi rozwiązaniami dla przemysłu, rolnictwa czy handlu. Każdego miesiąca realizujemy podobne projekty. Produkcja hali magazynowej 500 m2 jest dla nas codziennością. Hale wznosimy w całej Polsce, czego potwierdzeniem są realizacje w Bełchatowie (hala 300 m2), Sobiekursku (hala 400 m2 z płyty warstwowej) oraz Pile (hala 500 m2 z płyt warstwowych).

Te oraz wiele innych realizacji znajdziesz w naszym portfolio.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania