budowa hal
Baza wiedzy

Budowa hal: jak się przygotować, co warto wiedzieć i jak wybrać partnera?

Budowa hali to zagadnienie do którego warto się dobrze przygotować. Jak wybrać wykonawcę, co warto wiedzieć o budowie i zastosowaniach?

W tej publikacji — spis treści:
1. Kryteria wyboru wykonawcy
2. Definicja potrzeb inwestycyjnych
3. Wybór rodzaju hali namiotowej
4. Hale namiotowe w różnych branżach
5. Inne zastosowania hal namiotowych - budowa hal handlowych i sportowych
6. Budowa hal i magazynów a formalności
7. Budowa hal i czynniki kształtujące cennik
8. Podsumowanie

Aby cieszyć się z komfortowej i wydajnej eksploatacji hali namiotowej, należy pamiętać o kilku szczegółach już na etapie planowania obiektu. Są to podstawowe kwestie, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto planuje taką inwestycję. Jak zbudować halę, ile trwa budowa hali i na co zwrócić uwagę na pierwszych etapach jej planowania? W tym artykule postanowiliśmy zebrać podstawową wiedzę na ten temat, która przyda się każdemu, kto szuka rzetelnych informacji.

Kryteria wyboru wykonawcy

Budowa hali namiotowej nie jest małym przedsięwzięciem. Wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania. Cały proces rozpoczyna się od wyboru wykonawcy obiektu. Na co zwrócić uwagę podczas rozpatrywania ofert od różnych producentów hal namiotowych?

  • Po pierwsze należy zwrócić uwagę na zakres świadczonych usług. Często duże różnice cenowe między ofertami wynikają właśnie z tego. Łukasiuk ma w swojej ofercie zarówno formę standardową (z większym udziałem inwestora), jak i kompleksową (z mniejszym udziałem inwestora).
  • Istotne są też dotychczasowe realizacje producenta. Jeśli stworzył on już wiele projektów w całym kraju, to najprawdopodobniej jest solidnym i godnym zaufania partnerem. Być może nawet realizował projekt, który jest bliski Twoim oczekiwaniom, co znacznie ułatwi współpracę.
  • Ważne jest, aby partner wyróżniał się indywidualnym podejściem do projektu. Powielane szablony i gotowe rozwiązania – bez uwzględnienia potrzeb inwestora – mogą w rezultacie sprawić, że finalnie obiekt nie będzie spełniał oczekiwań.
  • Poza tym warto sprawdzić, jakich komponentów używa dany producent i jak wygląda technologia montażu obiektu w jego wykonaniu. Na koniec – dobrze jest też zweryfikować rzetelność firmy i poznać opinie innych klientów.

Definicja potrzeb inwestycyjnych

Zdefiniowanie tego, jaką funkcję będzie pełniła w danym przedsiębiorstwie hala namiotowa, wydaje się być bardzo prostym zadaniem. Nie zawsze tak jest. Obiekty często są wykorzystywane na różne sposoby, co determinuje ich finalny „kształt”.

Dokładne określenie tego, co inwestor oczekuje od obiektu, jest newralgicznym procesem podczas projektowania hali. Od tego zależy, czy w przyszłości hala namiotowa faktycznie sprawdzi się w przedsiębiorstwie.

Dobrze, gdy proces ten odbywa się w ścisłej współpracy z wykonawcą, który wysłuchuchawszy inwestora, może dobrać optymalne rozwiązania. Hale namiotowe to obiekty uniwersalne, które można dostosować do rozmaitych, specyficznych wymogów.

Wybór rodzaju hali namiotowej

wybór rodzaju hali

To, jak będzie wyglądała dana hala namiotowa, zależy przede wszystkim od wyżej wspomnianych potrzeb inwestora. Rodzaje hal można wyodrębnić z uwzględnieniem wielu kryteriów. Jednym z najpopularniejszych jest stopień zaawansowania hali namiotowej w kontekście termoizolacji.

W swojej ofercie hal namiotowych Łukasiuk ma obiekty zróżnicowane pod tym względem i jest to odpowiednio:

  • Budowa hal nieizolowanych (hale namiotowe Classic) – czyli obiektów nieizolowanych. Ściany takich hal są wykonane z blachy trapezowej, natomiast poszycie dachu stanowi pojedyncza plandeka. Hala namiotowa typu Classic skutecznie chroni wnętrze obiektu przed takimi warunkami atmosferycznymi jak wiatr czy deszcz. Jednak utrzymanie stałej temperatury powietrza i wilgotności wewnątrz obiektu jest niemożliwe. Ze względu na taką specyfikę hale nieizolowane znajdują zastosowanie tam, gdzie składowane materiały nie wymagają specyficznych warunków przechowywania (np. jako magazyny w branży automotive lub hangary lotnicze).
  • Budowa hal z płyty warstwowej (hale namiotowe Thermo) – czyli obiektów izolowanych, w których istotną funkcję pełnią ściany z płyty warstwowej (stosowane przez firmę Łukasiuk płyty warstwowe osiągają wartość współczynnika przenikania ciepła nieprzekraczającą 0,38 W/(m2·K)) oraz dach pneumatyczny. Dach pneumatyczny to nic innego jak podwójna plandeka z przestrzenią wypełnioną powietrzem między warstwami. Budowa takiej hali nie tylko daje możliwość utrzymywania zadanej temperatury wewnątrz obiektu, ale również redukuje zjawisko zalegania śniegu na powierzchni dachu w okresie zimowym i sprawia, że para wodna nie skrapla się wewnątrz hali (tzw. system Anti Drip).

Hale namiotowe można również podzielić na stałe i tymczasowe. Co to oznacza? Otóż stałą halę wznosimy na podstawie pozwolenia na budowę. W takim przypadku, halę można eksploatować przez wiele lat jak standardowy budynek murowany. Hala tymczasowa jest wznoszona na podstawie zgłoszenia. Upraszcza to całą ścieżkę formalną, jednak nie zawsze takie zgłoszenie jest akceptowane przez urząd. Nawet jeśli urząd zaakceptuje zgłoszenie, halę tymczasową można eksploatować maksymalnie 180 dni. Przez ten okres można się starać o pozwolenie na budowę.

Najbardziej złożonym kryterium podziału hal namiotowych jest ich zastosowanie i funkcja, jaką pełnią w danej branży. Jednocześnie to tylko doskonale pokazuje, jak uniwersalnymi obiektami są hale namiotowe.

Poniżej przedstawiamy niektóre z zastosowań tych obiektów. Takie kompendium z pewnością będzie użyteczne dla kogoś, kto szuka funkcjonalnego magazynu lub potrzebuje hali do innych celów.

Hale namiotowe w różnych branżach

hale namiotowe w branżach

Jako doświadczony producent hal namiotowych możemy śmiało stwierdzić, że obiekty te znajdą zastosowanie w każdej branży. Realizowaliśmy już projekty dla różnych działalności – od rolnictwa przez przemysł po rekreację.

Hale namiotowe w przemyśle – budowa hal produkcyjnych

Hale namiotowe są dla przemysłu doskonałym sposobem na szybkie i stosunkowo tanie rozwinięcie powierzchni magazynowej. Hale namiotowe dostosowują się do obecnych trendów i dają możliwość zagospodarowania ich na magazyny wysokiego składowania. W taki sposób wspierają przedsiębiorstwo w efektywnym zagospodarowaniu powierzchni magazynu oraz zautomatyzowanym systemie zarządzania procesami zachodzącymi w magazynie.

Magazyny w przedsiębiorstwach produkcyjnych można podzielić m.in. ze względu na rodzaj składowanego materiału. W praktyce rozróżnia się więc:

  • magazyn surowców – przechowywanie komponentów, z których produkowane są wyroby gotowe;
  • magazyn półproduktów – składowanie towarów między etapami produkcji;
  • magazyn opakowań;
  • magazyn odpadów;
  • magazyn techniczny – przechowywanie narzędzi lub części zamiennych.

Hala namiotowa będzie efektywnie spełniać swoją funkcję w każdym z powyższych rodzajów. Branże produkcyjne, które z powodzeniem korzystają z namiotów magazynowych, można wymieniać bez końca. Mowa tu między innymi o branży automotive, metalurgicznej, odzieżowej, elektronicznej czy meblarskiej.

Ponadto budowa hali z płyty warstwowej sprawdza się w branżach, w których składowane materiały wymagają specyficznych, stałych warunków. Tutaj można wymienić branżę spożywczą lub farmaceutyczną.

Budowa hal rolniczych

Pozostając w wątku magazynowania produktów i nie tylko, nie można nie wspomnieć o tym, jak doskonale hale namiotowe sprawdzają się w rolnictwie. Spełniają one wymagania dla magazynów płodów rolnych. Mowa w szczególności o halach namiotowych typu Thermo.

Dzięki dobrej izolacji termicznej użytkownik jest w stanie utrzymać odpowiednie warunki wewnątrz obiektu. Utrzymanie prawidłowej temperatury i wilgotności jest kluczowe dla zbóż czy warzyw – oprócz świetnej termoizolacji, w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu pomagają nagrzewnice i wentylatory. Hale namiotowe można z łatwością wyposażyć w taką infrastrukturę.

W przechowywaniu zbóż bardzo ważna jest też posadzka. Musi być ona pozbawiona szczelin i dziur. Zalecane jest również zastosowanie dodatkowej izolacji. Możliwości hal namiotowych idealnie wpisują się w te wymagania.

Hale namiotowe mają w rolnictwie jeszcze jedno zastosowanie. Często są wykorzystywane jako hale magazynowe na maszyny i sprzęt rolniczy. Taki obiekt można wyposażyć w szeroką bramę, wyznaczyć ścieżki komunikacyjne, a nawet wydzielić osobne boksy dla poszczególnych maszyn. Ponadto instalacje branżowe i technologiczne dają możliwość przeprowadzania drobnych napraw i konserwacji sprzętu.

Inne zastosowania hal namiotowych - budowa hal handlowych i sportowych

Jak już wspomnieliśmy, hale namiotowe sprawdzają w wielu specyficznych i często wymagających branżach. Są to obiekty również bardzo chętnie wybierane przez właścicieli marketów, ponieważ z powodzeniem służą jako magazyny i sezonowe sklepy ogrodnicze. Przy czym ich ogromną zaletą przy tych zastosowaniach jest prostota montażu i demontażu.

Poza tym hale mogą być wykorzystywane w sporcie i rekreacji. Przykładowo – bardzo popularne staje się zagospodarowywanie hal na ujeżdżalnie koni. W namiotach organizowane są też coraz częściej różnego rodzaju wystawy i kiermasze.

Oprócz tego hale namiotowe to obiekty, które mogą być wykorzystywane jako hangary lotnicze, infrastruktura dla wojska i innych służb mundurowych. Coraz popularniejsza staje się też budowa hal chłodniczych i logistycznych.

Budowa hal i magazynów a formalności

budowa hal i magazynów

Decydując się na budowę hali magazynowej, należy mieć świadomość tego, że konieczne będzie spełnienie kilku formalności. Najważniejsze jest uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej (jeśli w grę nie wchodzi budowa hali tymczasowej). Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę, należy złożyć w starostwie lub urzędzie miasta, a w niektórych sytuacjach w urzędzie wojewódzkim.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt techniczny,
  • potwierdzenie uprawnień architekta,
  • oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy (jeśli w danym obszarze nie występuje miejski plan zagospodarowania przestrzennego).

Budowa hal i czynniki kształtujące cennik

cennik budowy hal

Jak w każdej inwestycji, podczas planowania hali namiotowej dużą rolę odgrywa cena przedsięwzięcia. Jest to oczywiście jedno z kluczowych kryteriów wyboru oferty. Na ostateczny koszt budowy hali (sportowej, magazynowej czy rolniczej) wpływa wiele czynników.

  • Pierwszym z nich jest sposób współpracy na linii wykonawca–inwestor. Oczywiście, jeśli ma to być generalne wykonawstwo, należy liczyć się z większymi kosztami. Forma standardowa, w której to inwestor musi zadbać o niektóre rzeczy, jest sposobem na zmniejszenie kosztów (choć czasem jest to pozorna oszczędność). Ta formuła jest polecana szczególnie tym inwestorom, którzy z racji na charakter prowadzonej działalności, posiadają zasoby ludzkie i techniczne do przeprowadzenia różnych prac (np. ziemnych).
  • Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę hali namiotowej jest charakterystyka techniczna samego obiektu. Tutaj duże znaczenie mają oczywiście gabaryty hali namiotowej. Naturalnie, im większa powierzchnia hali, tym najprawdopodobniej wyższy rachunek za realizację, ale cena w przeliczeniu za jeden metr kwadratowy przy zwiększaniu powierzchni – spada.
  • Inne elementy wpływające na cenę to wyposażenie i uzbrojenie obiektu. W tym obszarze można wymienić bardzo dużo kombinacji, które w różnoraki sposób wpłyną na koszt inwestycji. Rozpocząć należy od rodzaju posadzki. Inna cene będzie dla posadzki żywicznej – inna dla betonowej. To samo dotyczy jakości i ilości stolarki otworowej, instalacji technologicznych i branżowych oraz dodatkowego, niestandardowego wyposażenia.

Podsumowanie

Można śmiało stwierdzić, że kluczem do udanej inwestycji w halę namiotową jest wybór odpowiedniego partnera do przeprowadzenia całego procesu. Doświadczony wykonawca oferuje nie tylko produkt najwyższej jakości, ale również posiada wiedzę, która przydaje się na etapie planowania, wyposażenia i eksploatacji obiektu. A dzięki temu właśnie można postawić halę „uszytą na miarę” potrzeb i preferencji, co jest niezwykle ważne w perspektywie długoletniego i efektywnego użytkowania.

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyn na plac budowy do składowania materiałów - jaka hala sprawdzi się najlepiej?

wpisy z bazy wiedzy

Hale plandekowe - jakie są możliwości i zalety wykorzystania plandeki?

wpisy z bazy wiedzy

Fotowoltaika w hali: jakie są możliwości montażu ogniw PV?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Jędrzej Tomalak
Jędrzej Tomalak

przedstawiciel handlowy

+48 664 124 406

Kamil Księżopolski
Kamil Księżopolski

przedstawiciel handlowy

+48 790 881 799

Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

przedstawiciel handlowy

+48 662 476 401






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania